Cukrzyca – pierwsze objawy

W Polsce na cukrzycę typu II leczy się około dwóch milionów ludzi, a według lekarzy nawet drugie tyle choruje, ale o tym nie wie. Cukrzyca typu II, w przeciwieństwie do typu I, nie ma znaczącego podłoża genetycznego i wszyscy ci ludzie sobie na nią zapracowali dietą i trybem życia. Zakładając dla łatwych obliczeń, że w Polsce mieszka 40 milionów ludzi, to spośród nich nawet 2 miliony chorują na cukrzycę, a o tym nie wiedzą – wychodzi jedna osoba na 20.

nadciśnienie paleo smak

Drogi czytelniku, czytelniczko, jeśli czytasz te słowa w biurze, rozejrzyj się wokół – jest bardzo duża szansa, że dwie z osób, które widzisz, chorują na cukrzycę, ale tylko jedna o tym wie. Szczęściem w nieszczęściu jest to, że niektóre z pierwszych objawów cukrzycy są widoczne także dla osób, z którymi spędzamy dużo czasu. Niestety pierwsze objawy nie są tak bardzo uciążliwe i łatwo je zlekceważyć, czy wytłumaczyć sobie czym innym, dlatego też wielu ludzi latami nie wie, że choruje.

Cukrzyca polega na przedłużających się wysokich poziomach cukru we krwi, co prowadzi do postępującego uszkodzenia wielu tkanek. Niestety pierwsze poważne objawy tych uszkodzeń pojawiają się po wielu latach, kiedy już często jest za późno na jakiekolwiek leczenie. W tej chwili w USA więcej amputacji wykonuje się z powodu cukrzycy niż z jakichkolwiek innych powodów razem wziętych. Tak – cukrzyca może doprowadzić do amputacji kończyny, głównie stopy.

Typowy Polak chory na cukrzycę ma ponad 40 lat (choć choroba zaczyna się często u młodszych osób) i waży więcej niż powinien – najczęściej ma pokaźny brzuszek.

O ile cukrzyca u osób starszych, które tak czy siak trafiają do lekarza z różnych innych powodów, bywa wykrywana stosunkowo wcześnie przy okazji innych badań, to wielu ludzi młodych, nawet trzydziestolatków nie bada się w ogóle, ani nie chodzi zbyt często do lekarza, który mógłby zdiagnozować cukrzycę. Ludzie młodzi szukają pomocy z reguły dopiero wtedy, kiedy objawy są bardzo zaawansowane, a choroba poczyniła już spore spustoszenie w organizmie.

Jakie są więc pierwsze objawy cukrzycy?

  • wzmożone pragnienie i częste sikanie
  • zmęczenie, osłabienie, senność
  • zaburzenia widzenia, pogorszenie wzroku, przekrwione oczy
  • częste infekcje bakteryjne i grzybiczne
  • niedający się niczym wytłumaczyć spadek wagi
  • zmiany nastroju, stany depresyjne,
  • nieświeży oddech, problemy skórne
  • wypadanie włosów

Jeśli widzisz u siebie niektóre z powyższych objawów, warto przebadać się pod kątem cukrzycy, a także przemyśleć swoje zwyczaje żywieniowe. O ile zmęczenie czy senność są powszechne i mogą mieć wiele różnych przyczyn, to większe pragnienie łatwo zwraca uwagę, szczególnie, jeśli utrzymuje się dłużej.

Lekarz pierwszego kontaktu powinien bez problemu skierować na badanie krwi. Jeśli nie masz czasu albo nie chcesz stać w kolejce do lekarza, to takie badanie możesz też zrobić samodzielnie – za tylko 7 zł dowiesz się, czy możesz mieć cukrzycę, czy raczej nie. Pamiętaj jednak, że tylko lekarz będzie w stanie prawidłowo zinterpretować wyniki i zaplanować dalsze badania i odpowiednie leczenie.

Większe pragnienie i częste korzystanie z ubikacji są zauważalne i poza sobą samym można je zaobserwować także u osób, z którymi spędzamy więcej czasu – rodzina, przyjaciele, znajomi z pracy.

Trudniejsze jednak może okazać się nie spostrzeżenie pierwszych objawów cukrzycy u kogoś znajomego, a raczej powiedzenie tej osobie o swoich obawach. Nie chcesz przecież wyjść na oszołoma, który w każdym widzi chorobę i wciąż opowiada te brednie o niejedzeniu chleba. Ja sam mam wśród swoich znajomych ludzi, po których wyraźnie widać, że to, co jedzą, im szkodzi, lecz nie narzucam się im z poradami żywieniowymi.

Myślę jednak, że większość bliskich osób nie weźmie tego za złe i może nawet zrobią sobie proste i tanie badanie krwi pod kątem cukrzycy. Może uda ci się uratować czyjeś zdrowie?


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *