Płukanie ust olejem

Płukanie ust olejem było zalecane przez Ajurwedę, czyli starożytny system medycyny indyjskiej, a zostało ponownie odkryte dla współczesnego świata we wczesnych latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia (pod angielskim terminem oil pulling, znane w Polsce także jako ssanie oleju). Ajurweda zalecała połączony z medytacją poranny rytuał płukania ust olejem, który miał wyciągać toksyny z organizmu, oczyszczać ciało i ducha i leczyć niezliczone choroby.

Jestem bardzo sceptyczny, gdy słyszę bardzo ogólnikowe hasła o usuwaniu toksyn z organizmu przez magiczne przedmioty albo czynności, ale okazuje się, że nasi przodkowie w wielu przypadkach odkryli coś pożytecznego, tylko nie potrafili tego nijak uzasadnić, więc uciekali się do ogólników. Płukanie zębów olejem ma tymczasem bardzo solidne uzasadnienie bazujące na współczesnej wiedzy medycznej.

Białe zęby, Paleo SMAK

Od dawna już odkryto wiele związków pomiędzy stanem uzębienia a chorobami wielu organów. Szkodliwe bakterie żyjące na i w zębach mogą nieustannie poprzez ślinę i krew zatruwać cały organizm, dlatego tak bardzo zaleca się kobietom wyleczenie zębów przed ciążą. Nauka także widzi powiązanie kamienia nazębnego ze złogami miażdżycowymi w naczyniach krwionośnych. Z drugiej zaś strony bardzo dobrze znamy także silne bakteriobójcze działanie tłuszczy i dobroczynny ich wpływ na rany i choroby skóry i dziąseł.

Gdy dodamy do tego opinie tysięcy ludzi, którzy spróbowali i zauważyli nie tylko diametralną poprawę stanu zębów i dziąseł, ale także uleczenie wielu chorób i schorzeń, to płukanie zębów olejem wydaje się całkiem atrakcyjną metodą zadbania o swoje zdrowie. Co ciekawe, o ile dieta paleo miewa wielu przeciwników wśród naukowego i pseudonaukowego świata, to dentyści, nawet jeśli nie wierzą w korzyści z płukania ust olejem, to są przekonani o nieszkodliwości tego zabiegu (dla chorych, zdrowych, kobiet w ciąży, karmiących piersią itp…).

Prawidłowo przeprowadzone płukanie jamy ustnej olejem trwa około 15-20 minut, przyjmuje się, że jest to wystarczający czas na usunięcie wielu bakterii spomiędzy zębów, a jednocześnie za krótko, byśmy je wchłonęli przez dziąsła lub połknęli. Ajurweda zalecanie stosowanie oleju sezamowego albo słonecznikowego, ale współcześnie najczęściej stosuje się olej kokosowy ze względu na jego smak i zapach. Chyba każdy olej zadziała (oliwą z oliwek też można płukać, choć jest gorzka), najważniejsze by był jak najwyżej jakości. Najlepiej płukać zęby codziennie o stałej porze, rano albo wieczorem.

Jak wygląda płukanie ust olejem:

 1. Umyj zęby szczoteczką (może być bez pasty), by usunąć resztki jedzenia i osad ze szczelin i zakamarków, tak żeby olej mógł tam później dotrzeć.
 2. Weź do ust 1 do 2 łyżeczek oleju. Olej kokosowy pod wpływem ciepła ciała szybko roztopi się w ustach. Nie wszyscy lubią konsystencję stałego oleju, jak nie możesz przetrwać tej chwili, to rozwiązaniem może być roztopienie go wcześniej w cieple.
 3. Przez 20 minut powoli przelewaj energicznie olej w całych ustach, używając języka i policzków i postaraj się, żeby dotarł do każdego zakątka, pomiędzy wszystkie zęby. Z biegiem czasu, jak olej będzie mieszał się ze śliną, może stać się kremowy i bardziej gęsty.
 4. Co do następnego kroku są dwie szkoły – jedni połykają ten olej, inni wypluwają do kosza. Taki olej twardnieje szybko i potrafi zatkać kanalizację – pamiętaj więc, jak wypluwasz: nie do zlewu, nie do ubikacji, ale do kosza.
 5. Opcjonalnie: przepłucz dobrze usta ciepłą wodą.

Wbrew temu, co można przypuszczać, po płukaniu pozostaje uczucie świeżości i gładkich zębów, bez tłustego nalotu. Niektórzy ludzie, stosując płukanie jamy ustnej olejem, całkowicie zaprzestają używania pasty do zębów (szczoteczki wciąż używamy), co przynosi dodatkowe korzyści zdrowotne. Pasty pomagają czyścić zęby, ale nie są obojętne dla zdrowia. Płukanie zębów olejem utrzymuje doskonałą higienę jamy ustnej, więc pasta staje się zbędna.

Każdy kto stosuje płukanie ust olejem zauważa, że po tym zabiegu zęby są wyraźnie czystsze, oddech świeższy (przez wiele godzin), a po krótkim czasie zdecydowanie poprawa się kondycja dziąseł. Wielu zaobserwowało wybielenie zębów oraz mniejszą ich bolesność i wrażliwość na zmiany temperatury. Niektórzy twierdzą, że nawet znikły drobne ubytki i zmiany próchnicowe. Nauka także potwierdza, że płukanie zębów olejem prowadzi do mniejszej ilości szkodliwych bakterii w przestrzeniach pomiędzy zębami, zaniku próchnicy oraz prawie całkowitego braku kamienia nazębnego.

W 1996 roku jedna z codziennych gazet w Indiach poprosiła czytelników o podzielenie się swoimi doświadczeniami i rezultatami płukania ust olejem (to były czasy sprzed powszechnego dostępu do Internetu i czytelnicy pisali papierowe listy do redakcji). Spośród 1041 odpowiedzi 758 zgłaszało uleczenie popularnych chorób i schorzeń: alergii, nawracających przeziębień, próchnicy, chorób dziąseł, infekcji ust, oczu, uszu, nosa i zatok, częstych bóli zębów, głowy, gardła i pleców, pękających ust, opryszczki…

Wszystkie odpowiedzi 1041 100%
Brak wyleczeń 114 11%
Co najmniej jedna wyleczona choroba 927 89%
Popularne choroby (alergie, przeziębienia, infekcje, bóle…) 758 73%
Układ oddechowy i choroby płuc (astma, zapalenia oskrzeli) 191 18%
Choroby skóry (trądzik, plamy, grzybice, wypryski…) 171 16%
Układ pokarmowy i trawienie 155 15%
Zaparcia 110 11%
Zapalenia i bóle stawów 91 9%
Choroby serca i nadciśnienie 74 7%
Cukrzyca 56 5%
Hemoroidy 27 3%
Kobiece choroby i problemy z płodnością 21 2%

Dodatkowo 72 osoby potwierdzały uleczenia stosunkowo rzadkich chorób jak choroba Heinego-Medina, rak, trąd, wielotorbielowatość nerek, nerwiakowłókniak, porażenia itp. Oczywiście prawdopodobnie część z powyższych liczb to efekt placebo albo myślenie życzeniowe, ale mimo wszystko wydaje się, że płukanie ust olejem może rzeczywiście pozytywnie wpływać na zdrowie całego organizmu.

W Polsce płukanie ust olejem propagował Michał Tombak, jednak używał on określenia ssanie oleju.

Czytaj więcej o higienie: Higiena paleo | Dezodorant | Mycie włosów bez szamponu | Pasta do zębów | Zamiast mydła

Może cię jeszcze zainteresować: Zapobieganie krótkowzroczności

Czytaj więcej o diecie paleo: Co to jest dieta paleo? | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Rak żywi się cukremZboża szkodzą | Węglowodany tuczą a nie tłuszcz | Styl życia paleo

Podziel się z innymi:
facebooktwittergoogle_plusmailfacebooktwittergoogle_plusmail
Bądź z nami:
facebookrssfacebookrss

25 myśli nt. „Płukanie ust olejem”

  1. Źródła angielskojęzyczne przekonują, że ten zabieg jest bezpieczny całkowicie, tylko że płukanie olejem rozjaśnia zęby w niektórych przypadkach i po usunięciu aparatu mogą pozostać widoczne ślady i przebarwienia. Jak będzie się kontynuować płukanie, to i one po jakimś czasie się rozjaśnią i przestaną być widoczne.

 1. Mam pytanie do tego artykułu. Czy olej kokosowy musi być nierafinowany, zimnotłoczony? Trochę mi go szkoda na takie zabiegi. Jestem świeżo po czyszczeniu zębów i chciałabym zacząć płukanie. Mam spory problem z kamieniem nazębnym (robi mi się szybko i dużo).

  1. Oczywiście, rodzaj oleju nie ma tak dużego znaczenia. Ja używam nierafinowanego ze względu na jego zapach, ale rafinowany także będzie dobry, po prostu troszkę bez smaku.

  1. Sprawdź, na pewno sobie nie zaszkodzisz. Oliwa z oliwek z reguły bywa dość gorzka, przez to nie jest zbyt często używana do płukania ust.

 2. sprawdzilem, faktycznie dziala, super uczucie po plukaniu, zeby maja dlugotrwale uczucie swiezosci i czystosci, po preparatach odswiezajacych towarzyszylo mi raczej uczucie zapalenia lub podraznienia dziasel.
  pozdr.

 3. witam mam pytanie, czy płukanie olejem kokosowym firmy KTC bedzie dobrym rozwiazaniem bo on nie jest raczej organiczny, czy mozna płukac rano i wieczorem?

 4. Uwazam, ze logika podpowiada, aby po wyplukaniu ten olej wypluc, a nie polykac – po 15 min jest to wszak mieszanka bakterii i toksyn, ktore wlasnie chcemy usunac z organizmu, czyz nie? Pozdrawiam:)

  1. Tamara – połykasz te bakterie 24h na dobę, żywe. Jak połkniesz ociupinkę martwych, to nic się nie stanie, prawda? Jak się tak bardzo obawiasz, to na samym początku wypluwaj, a po jakimś czasie stosowania możesz bezpiecznie połykać.

 5. Jestem w 5 dniu kuracji. Chyba zaczyna się coś dziać bo boli mnie gardło, mam powiększone migdałki, czuje sie jakby brała mnie grypa, dreszcze i zimne poty. Zaczął boleć mnie też jajnik. Nie zaprzestaje kuracji mam nadzieje, że poczuję się lepiej. :)

  1. Hey, I jak się czujesz? Ja mam takie objawy, że odkąd zaczęłam płukać zęby olejem, rozbolało mnie gardło na drugi dzień, potem dostałam kataru, na twarzy(policzki, szczęka, szyja) dostałam strasznego trądziku i nie wiem czy kontynuować płukanie(płuczę parę dni) czy przerwać? Jak myślicie?

   1. Mi przeszło po 3 dniach :) ja na Twoim miejscu bym przecierpiała te kilka dni, później poczujesz się lepiej niz przedtem :) ja byłam bardzo osłabiona tak że aż przesunął mi się cykl miesiączkowy ( co nie zdarza mi się za często chyba właśnie że jestem chora)

 6. na pewno nie wolno tego oleju połykać i do tego nie trzeba badań !
  już na sam zdrowy rozsądek, olej ma wypłukiwać bakterie więc nie przychodzi mi do głowy żadne uzasadnienie połykania zupy z bakteriamii !?

  1. Po jakimś czasie regularnego płukania tych bakterii nie będzie zbyt dużo. Zresztą połykamy je ze śliną przez całą dobę. Co jest złego w jednej dawce, dodatkowo martwych bakterii?

   1. A kto powiedział że one wszystkie są martwe ? po co dokladac organizmowi roboty skoro można po prostu to wypluć. Połykanie tego nawet jeśli nie ma żadnych minusów to nie ma też żadnych korzyści.

 7. Po prawie trzech latach codziennego ssania oleju, muszę z przykrością stwierdzić, że zabieg ten nie leczy alergii, trądziku, nie naprawia w magiczny sposób zębów, nie mówiąc już o zaparciach 😀 Generalnie ma jednak dużo plusów (i to jest powód, dla którego robię to nieprzerwanie od takiego czasu). Mianowicie – oczyszcza i odświeża jamę ustną, pozwala odkrztusić zatokową wydzielinę, pomaga w oczyszczaniu zatok i redukuje odkładający się na zębach osad. Tylko tyle, albo aż tyle :)

 8. chętnie bym spróbowała, ale jak widzę 20 min to wydaje mi sie to niemal nierealne…serio musi być tak długo?:)

  1. Ale nie musisz siedzieć nieruchomo podczas tych 20 minut, możesz np. czytać książkę przed snem :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Notify me by email when my comment gets approved.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Dieta paleo dla dzieci i dorosłych. Przepisy paleo, niskowęglowodanowe i SCD!