Ketoza

Wszystko o mniej lub bardziej radykalnym ograniczaniu węglowodanów
Einher

Ketoza

Post autor: Einher »

Cześć wszystkim. Ketoza to najbardziej radykalne obniżenie węglowodanów albo jedno z tych najbardziej radykalnych ( jak są osoby, które jedzą calutkie 0 węglowodanów ). Żeby w nią wejść potrzeba miesiąca możliwe nawet, że więcej co jest warte zaznaczenia, ponieważ jest wielu "ekspertów" w internecie, którzy to już są w "ketozie" w 3 lub 4 dniu, a w piątek jedzą pizze zapijając piwkiem, bo przecież od jutra znowu będą na ketozie :roll: . Zbyt duża ilość węglowodanów może z niej "wybić", ilość białka z tego co wiem również.

Chciałbym właśnie zapytać osoby, który mają nt. tej diety porządną wiedzę czy zbyt duża ilość białka spowoduje, że faktycznie nie wejdziemy w ketozę? Ile gram dziennie białka powinno się utrzymywać? 1g na 1kg beztłuszczowej masy ciała?

Reklama wspiera rozwój strony:
'

Awatar użytkownika
Anna Przebinda

Re: Ketoza

Post autor: Anna Przebinda »

Zalezy od całości diety, ogólnie 10% zapotrzebowania z białek to maks. Ketoza to dieta-hardcore ;) Nie każdemu polecam. No i nie tak łatwo wyczuć, czy się jest już w ketozie tak naprawdę, a badania z moczu są wątpliwe. Trzeba by kilka razy w miesiącu wybrać się na badania krwi.

Przy braku węglowodanów w diecie białka mogą zostać przekształcone do glukozy w procesie glukoneogenezy, stąd to ograniczenie.
Psychodietetyk i praktyk medycyny funkcjonalnej. :geek:
Autorka bloga Z widelcem po zdrowie.

Awatar użytkownika
Grzegorz
Administrator

Post autor: Grzegorz »

Tak, jedząc dużo białka może się okazać, że nie wejdziesz w ketozę. Zobacz tekst po angielsku na ten temat:
http://zerocarbzen.com/2015/10/05/a-hig ... n-sparing/

Weź też pod uwagę, że ciała ketonowe pojawiają się w moczu tylko na początku. Wiele osób zgłasza, że po dłuższym czasie w ketogenezie ketony znikają z moczu, tak jakby nerki przyzwyczajały się.

Einher

Post autor: Einher »

Hardcorowa dieta, ale ja to z natury taki radykalny jestem :D , a od czasu przejścia na dietę wysoko tłuszczową przestałem chorować. Anna napisała o 10% na stronie jest napisane o 20% białek i chyba przy tym ostatnim zostanę, dzień bez mięsa czerwonego to dzień stracony. Udziały procentowe rozumiem są liczone w gramach? Swoją drogą tekst mnie zmartwił, bo jak zjem załóżmy 20-30g węglowodanów to jeszcze zostanie glukoza przekonwertowana z białek co automatycznie podniesie ilość węgli na dzień i ketoza stanie się niemożliwa.
Dzięki za odpowiedzi.

aaaaq

Post autor: aaaaq »

Anna Przebinda - nie zgadzam się z tym co piszesz...od dawna jestem na LCHF, zaczęło się to lata temu od DO, potem przeszło bardziej w Lutza, dzisiaj dalej mieszczę się w tym o czym pis Lutz, tylko poszedłem o krok dalej - w stonę DDP (dieta dobrych produktów) Najlepiej czuję się na lekkiej ketozie, dla mnie to żaden hardcore, tylko normalność. A białka ilościowo jadam różnie...

aaaaq

tytułem uzupełnienia z mojej strony w tym temacie

Ponad miesiąc temu zmodyfikowałem założenia żywieniowe - przeszedłem na bardziej restrykcyjną VLC - wprowadziłem dodatkowe ograniczenie dziennej ilości węglowodanów które jem do 30g. Dla mnie to żaden "hardcore" - po tym okresie mogę powiedzieć, że dużo lepiej pasuje mi ten wariant, niz wersja LCHF którą stosowałem wcześniej - bez wyraźnego ograniczenia dziennej ilości W i czasowym znacznym przekraczaniu dawki W (w tzw. Dni Wolności). Dodam jeszcze - że wtedy, po takim dniu, gdy sporo przekraczałem W które zwykle jem - wypadałem z ketozy, ale praktycznie po 1 dniu z minimalną ilością W (<10) pojawiały się z powrotem ciała ketonowe.
A jeszcze co do ilości spożywanych białek i ketozy - spojrzałem właśnie do mojego dziennika żywieniowego - przez ten okres miałem jeden dzień w którym zjadłem: B=170, T=105, W=4. W poprzedni dzień mierzyłem wieczorem poziom ciał ketonowych (ketodiastix) i było ++/+++. W ten dzień wysokobiałkowy wieczorem było bodajże +/++
Powiem tak - nie jestem w stanie zjeść więcej B niż te wspomniane 170g dziennie - dla mnie to ewidentnie górna granica. Patrząc na to co jadłem i poziom ketonów widać, że ten wpływ dużej ilości B na poziom ciał ketonowych jest - ale z drugiej strony nie wyobrażam sobie, ile musiałbym zjeść tego białka, żeby całkowicie wypaść z ketozy. W moim przypadku to niemożliwe.

Kolejna kwestia którą chciałem poruszyć - pisał o tym Grzegorz - to że ketony znikają z moczu, że nerki przyzwyczają się. Pewnie te 5 tygodni to za krótko, ale na razie nic takiego nie zauważyłem. Po to kupiłem paski, żeby to monitorować. Za jakiś czas planuje zrobić badanie moczu i krwi pod kątem ciał ketonowych - i porównać (nawet jak ketony znikną na paskach, to badanie i tak zrobię) - bardzo jestem ciekaw jak to będzie wyglądać.

Rasmus

Post autor: Rasmus »

Sluchajcie czy obcinajac wegle z dnia na dzien do tylko i wylacznie 35gr ryzu przed silownia i po niej a w dni bez treningu wogole i stosujac ja przez 6tyg moglo byc powodem zanizenia Leukocytow we krwi? Sprawdzał to ktos kiedys? Waga poleciala mi 8kg w te 6 tyg ale wyniki Leukocytow 2,9 (przy normie 4-10)

Awatar użytkownika
Grzegorz
Administrator

Post autor: Grzegorz »

Odpowiedziałem pod osobnym tematem, który założyłeś :)

aaaaq

a tak w temacie jeszcze - pozwolę sobie zalinkować do najnowszego wpisu Grzegorza o książce o ketozie
https://paleosmak.pl/ketoza-dawid-dobropolski/
nabyłem, dopiero zacząłem czytać, ale już wiem, że to wartościowa pozycja :)

Malgo

Post autor: Malgo »

Z książki wynika, że wysoki poziom ketonów w moczu wcale nie wskazuje na to, że organizm z nich korzysta i ze jesteśmy w ketozie. jedynie, że sa produkowane i wydalane co nie znaczy że korzystamy z ketonów jako paliwa. Pod koniec keto adaptacji jest ich w moczu coraz mniej, bo są wykorzystywane przez tkanke miesniowa i mózg.

ODPOWIEDZ