Dieta paleo - jakie proporcje tłuszczów i węglowodanów prostych

Co jeść? Czego nie jeść? Jak żyć w świecie pełnym glutenu?
Katrin

Dieta paleo - jakie proporcje tłuszczów i węglowodanów prostych

Post autor: Katrin »

Witam,

Jestem nowa w świecie paleo i odżywiam się w ten sposób od kilku tygodni. Wcześniej byłam około rok na diecie ustawionej przez dietetyka (5 posiłków dziennie, standardowa dieta, dużo warzyw, średnio białek, średnio produkty zbożowe itp, jak to dietetycy..) Na diecie od dietetyka musiałam się rygorystycznie trzymać zasady, że jem niektóre produkty tylko rano, albo wieczorem i w odpowiednich proporcjach - na przykład owoców nie wolno mi było jeść popołudniu i wieczorem ale o dziwo mogłam zjeść 2 skibki chleba na kolację.
Schudłam 30 kilo (mam do schudnięcia jeszcze ok. 50...) i od pół roku waga się waha +/- 3 kilo. Na dietę paleo przeszłam z powodów zdrowotnych (mam hashimoto) i ponieważ muszę schudnąć i chcę, ale z jakiś powodów mój organizm nie chce.
Teraz przejdźmy do mojego pytania:
Czy w diecie paleo też są jakieś konkretne zasady, co powinno się jeść kiedy i w jakich proporcjach?

Chodzi mi tutaj konkretnie o owoce, czyli węglowodany proste oraz tłuszcze (olej kokosowy, smalec, tłuszcz przy mięsie).
Jeśli chodzi o węglowodany - poprzednio jadłam je na śniadania/deser po obiedzie i tylko dwie porcje dziennie, natomiast jeśli chodzi o tłuszcz - tłuszcz w postaci oleju - max 2 łyżki stołowe na dzień.

Próbuję sobie wyobrazić człowieka pierwotnego lub małpę, która trzyma się jakiś konkretnych zasad ale jakoś nie potrafię :mrgreen: Ale myślę też, że w dobie rozwoju cywilizacyjnego człowiek po prostu zatracił pewne instynkty.

Reklama wspiera rozwój strony:
'

vvaleczny1

Re: Dieta paleo - jakie proporcje tłuszczów i węglowodanów prostych

Post autor: vvaleczny1 »

Takich sztywnych, konkretnych zasad nie ma. Ludzie pierwotni też pojęcia o nich mieć nie mogli :D

Ogólnie jemy takie rzeczy - http://3.bp.blogspot.com/-6zZmEmK0FoI/U ... /paleo.png

Ale jeśli chodzi o jakieś zasady to współcześnie wiemy już co nieco o fizjologii człowieka, o przemianach biochemicznych i jakże ważnych hormonach jak np. insulina. I właśnie z jakiegoś powodu, tak nas stworzyła natura że rano i ogólnie do południa nasze komórki są najbardziej wrażliwe na insulinę, dlatego najgorsze co możesz zrobić to jeść węglowodany rano, gdyż wtedy jest największa szansa że zostaną zmagazynowane i w mięsniach w postaci glikogenu i w tym samym jako tłuszcz w komórkach tłuszczowych.
Śniadanie raczej staraj sie jeść białkowo-tłuszczowe, bo po 1 nie ma w nim węglowodanów i nie będziesz miała skoków cukru i insuliny, a po 2 takie śniadanie syci, w przeciewieństwie do węglowodanowych śniadań typu płatki zbożowe z mlekiem :? Węglowodany bardziej po południu i wieczorem. Ja właśnie zajadam ryż z truskawkami ;)

Tłuszczu sie nie bać i jeść spokojnie, w końcu chcesz schudnąć więc tłusto musisz jeść ;) Co do łyzek oleju to nie napisałaś o jaki Ci chodzi. Jeśli o lniany, słonecznikowy, z krokosza barwierskiego to jak najbardziej, oczywiście nierafinowane i tłoczone na zimno. Mają potrzebne nam omega3 i omega6 w postaci pierwotnej, czyli takiej której nasz organizm potrzebuje i sam sobie wytworzyć nie potrafi.

Awatar użytkownika
Grzegorz
Administrator

Post autor: Grzegorz »

Oleju słonecznikowego sugeruję unikać jak ognia, niezależnie od tego jak tłoczony. To prawie samo omega-6, których każdy z nas je nadmiar, bo są wszędzie - w ziemniakach, cebuli, marchewce, jabłku itp, nie wspominając oczywiście jajek, mięsa, oliwy z oliwek itp.
Olej lniany jak już to minimalne ilości typu łyżka dziennie, ale nie więcej - nadmiar tłuszczów nienasyconych jest niewskazany.

O ile nie masz problemów jelitowych nadających się na diety SCD albo FODMAP, to możesz spokojnie jeść węglowodany proste i złożone, oczywiście z umiarem. Nie ma czegoś takiego jak zalecane proporcje, bo każdy z nas jest inny. Najlepiej słuchać się swojego organizmu, choć nie jest to łatwe i trzeba się tego nauczyć.
Jedz dużo tłuszczu i umiarkowanie węglowodanów - jedno jabłko dziennie, trochę innych owoców (truskawki teraz), dwa ziemniaki, 2-3 marchewki, burak itp. Obserwuj siebie. Za dużo i za mało węglowodanów może oznaczać problemy ze snem, nadmiar węglowodanów to tycie, niedobory to zachcianki, spadki energii itp.

Olafinia

Post autor: Olafinia »

Z tymi węglami to mam mega problem i ja... gdy je ograniczę to czuję się tragicznie ( mam niedoczynność ), np odczuwam wielką senność i zasypiam na stojąco, gdy się obudzę cała się trzęsę i rzucam się na wszystko co węglem jest. Natomiast gdy pilnuję żeby ich było dostatecznie wtedy waga świruje a to jest mój punkt wrażliwy, bo pilnuję każdego kilograma ( mam rzs i stawy muszę odciążać ). Wiem, że pewnie źle komponuję menu ale jak już pisałam w powitaniu ja mięcha nie tak bardzo lubię, tłuszczu typu smalec nie znoszę. Chętnie jem mięso ale nie codziennie, jem dużo masła, jem olej koko, olej rydzowy i trochę oliwy... Z powodu tego mięsnego defektu jem nabiał ( sama robię wszystko z wsiowego mleka ) i dobrze go toleruję ( przy moich chorobach autoimmunologicznych nie wiem czy to dobre ale jakieś białko muszę wcinać ). Jestem typowym człowiekiem trawożernym, za warzywka daję się pokroić... i co ? Gdzie ja i paleo ? Czy ten mariaż może wyjść ? Bardzo licze na wasze komentarze i rady. Dodam, że nie jem cukru od paru lat, zero syfa, świr na punkcie konserwantów itp, itd... no nie wspominam o glutenie i innych oczywistych rzeczach.

adora

Post autor: adora »

A jak dlugo nie jesz glutenu? Skoro masz chorobe auto i niedoczynnosc tarczycy i nie jesz glutenu to chyba jednak nabial Ci nie sluzy. Na paleo nie potrzeba az tak duzo bialka. Grzegorz w jednym poscie pisal, ze potrzeba nam 0,8 - 1,2 g bialka na kg zdrowej masy ciala. To wcale nie jest duzo. Przelicz sobie ile dziennie go zjadasz. Co z jajami i rybami? Nabial moze powodowac problemy z cukrem i insulina i dlatego mozesz miec jazdy po weglowodanach.

Awatar użytkownika
Grzegorz
Administrator

Olafinia,
Adora ma rację - nadmiar białka przerabiamy na glukozę, która jest po prostu cukrem. Nadmiar białka może skutecznie niwelować ograniczanie węglowodanów. Z tego, co opisałaś, to może wygląda, że nie jesz za dużo tłuszczu? Próbowałaś jeść olej kokosowy łyżkami? Albo jajecznicę na smalcu, gdzie smalcu jest prawie więcej niż jajek?
Każdy z nas ma jakiś przedział ilości spożywanych węglowodanów, u niektórych jest on dość szeroki, mogą raz jeść ich mało, raz więcej i nie ma żadnych negatywnych efektów. U innych ten przedział jest wąski i łatwo jeść za mało i mieć za mało energii, problemy ze snem itp, albo też za dużo - i wtedy tyć.

Olafinia

Oj błądzę ja, błądzę ale mam nadzieję znaleźć w jakieś grupie ( tu ? ) oparcie i pogadać o tym moim szamanku... od dawna liczę białko i raczej staram się go jeść wystarczająco ( stąd ten nabiał aby go jeszcze dokoptować z racji tej, że mięchem się nie objadam ) Ten nabiał to jem w ograniczeniu nie codziennie i nie więcej niż 150 gram pewnie. jak nie jadłam nabiału też miałam takie jazdy z sennością itp, zauważyłam, że jeden posiłek węglowodanowy działa dobrze, jakos tak stabilnie sie czuję ale no coś musze robić źle. Mój dzień przykładowo wygląda tak:
jem po godz 11:00 bo wczesne jedzenie mi nie służy więc wykorzystuję to do postu przerywanego, przeważnie też trzymam się diety rozdzielnej.
Jajka wolę zjeść na miękko lub twardo, jajecznicę dośc rzadko a jaj już to na łyżce masła klarowanego. Ja często jem dwa posiłki dziennie na trzeci nie mam czasu, hmmm... faktycznie może ja jem za mało i nie tłusto ? Tylko powiedzcie mi, ile ja tego tłuszczu powinnam zjadać przy średnim spożyciu mięsa, jem też ryby przynajmniej raz w tygodniu. Jeden z posiłków to są węgle - różne dziś była to pieczona dynia ale jem i ziemniaki, buraki, brukiew, od dzwonu wielkiego ryz jakiś, naleśniki gryczane itp. Uwielbiam warzywa z tłuszczem np mix jakiś z masłem klarowaym, kokosowy codziennie jem ale nie łyżkami, zawsze późnym porankiem jest kawka z kokosowym a potem to zależy jakie menu. Nie znoszę smalcu jak robię mężowi to lubię skwary skubnąć. Gluten... nie jem grubo od ponad roku chociaż miałam parę razy sytuacje podbramkowe typu wyjazd gdzieś w szczere pola i jadłam co było o lub na święcie chleba kromke orkiszowego na zakwase skubłam. Sorki, jak wam się nie chce czytać to rozumiem ale czuję, że dobrze mi zrobi taka pisemna spowiedź w eterze.

adora

Post autor: adora »

Sprobuj nie jesc nabialu. Zazwyczaj jem chude mieso i wtedy dodaje lyzke tluszczu. Przypuszczam, ze inni jedza wiecej. Czy codziennie jesz weglowodany w postaci ziemniakow, burakow? Bo jesli nie to widze, ze slabo tu z weglami. Mozesz miec ich za malo. Wogole moze jesz za malo. Podlicz sobie wszystko co jesz na http://tabele-kalorii.pl/ i bedziesz wiedziec ile kalori, btw jesz.

Awatar użytkownika
Grzegorz
Administrator

Ja wieczorem jem najczęściej warzywa gotowane na parze i mam z nimi jakieś mięso lub rybę. Warzywa polewam 5-6 łyżkami (płaskimi) masła klarowanego - czasem więcej, czasem mniej.
Do jajecznicy daję smalec z oliwą z oliwek albo masło klarowane, do 3 jajek mniej więcej 4-5 łyżek tłuszczu.

Olafinia

Hahaha to ja widzę, że nawet koło paleo nie stałam. Teraz jest czas na mój posiłek więc zrobię jajecznicę z furą masła, ogóry kiszone i jakieś liście. Potem wątróbka pomieszam kokosowy i masło klarowane do tego surówa jakaś ( może ziemniara dołożyć ? ). Wieczorem mam trening będę w domu i co ? koktajl owocowy z awokado będzie ok ? Czy lepiej co zjeść ? Do tej pory wypiłam kawkę z kokosowym, szklanę barszczu czerwonego kiszonego i wodę oczywiście. Co myślicie o rozdzielności węgli i białek ? W sumie jak jem dwa trzy razy dziennie ( fakt dużo nie jem ) to czy ta rozdzielność ma sens, bo wtedy nie wpakuję dostatecznie dużo białka do diety. A owoce ? Czy jeść je zamiennie z innymi węglami czy np jedzone przed posiłkiem w formie smoothie lub na wieczór jest ok ?
A i jeszcze pitrasi mi się bulion na skrzydełkach, szyjach i kurzych łapkach w ramach dokoptowania kolagenu i będę go popijać czyli dzis pewne ze szklankę rąbnę.

ODPOWIEDZ