Problem refluks

Co jeść? Czego nie jeść? Jak żyć w świecie pełnym glutenu?
zdziebson

Problem refluks

Post autor: zdziebson »

Witam, od około roku mam stwierdzony refluks żołądkowo przełykowy, jednak jest on bardzo słaby wg mnie. Bo objawy mam bardzo żadko, nie licząc takiej kluski w gardle to właściwie nic nie mam. Od roku zmieniłem dietę, mniej jem i właściwie większość rzeczy robię tak jak zalecają przy refluksie, ale dodatkowo mam nadżerki przełyku i chciałbym je wyleczyć. Chodzę do gastrologa i miałem już jedną kurację lekami, a teraz kolejną bo w ogóle się nie wyleczyły. Zastanawiam się nad przejściem na dietę paleo bo od zawsze miałem problemy nie tylko z przełykiem, ale również z jelitami i okropnymi gazami, przelewaniem, nieregularnymi stolcami i takie tam różne nieciekawe rzeczy. Normalnie to już się przyzwyczaiłem do tego, ale może faktycznie przejście na dietę paleo jest dla mnie jedynym dobrym rozwiązaniem bo ćwicząc na siłowni zjadałem duże ilości węglowodanów, a wtedy była masakra i bąki cały dzień. Teraz spożywam mniej tych węglowodanów i jest lepiej, ale czasami tez się zdarzy. Od kilku dni wyeliminowałem gluten z diety oraz nabiał i dziennie spożywam około 2000 kalorii. Jednak na razie trzymam się założeń diety antyrefluksowej czyli nie jem nic kwaśnego i za dużo tłuszczu też nie mam w diecie, ale tak koło 90g codziennie jest. Za 2 tygodnie mam gastroskopię i wtedy się okaże czy pantoprazole mnie wyleczyły czy nie. Robiłem sobie test z sodą i beknąłem po 2:47 więc wychodzi na to że mam za mało kwasu w żołądku, a nie za dużo na co mnie leczy pani doktor, ale dalej się łudzę, że nadżerki się wyleczą jedząc tak jak teraz. Jednak jestem w 80% pewny, że dalej będą, a wtedy chyba jedynym sposobem wyleczenia to dieta paleo? A może inna FODMAP byłaby dla mnie idealna? Proszę o pomoc co zrobić w mojej sytuacji bo już sam nie wiem, a jestem młody bo mam 22 lata i całe życie przede mną i nie chciałbym dopuścić do przełyku barreta bo wtedy już będzie koniec. Pozdrawiam Kamil

Reklama wspiera rozwój strony:
'

Awatar użytkownika
Grzegorz
Administrator

Re: Problem refluks

Post autor: Grzegorz »

Hej, nie miałem refluksu, ale ileś lat męczyła mnie zgaga. Oczywiście robiłem to, co lekarze mówili, ale to działało tylko chwilę. Aż w końcu sam się za siebie wziąłem - oczywiście miałem za mało kwasu w żołądku, choć według lekarzy było go za dużo - no cóż: lekarz wie najlepiej :)
Ograniczenie węglowodanów z chwilowym wspomaganiem żołądka octem albo cytryną pomogło. Dodatkowo przydaje się nie pić wody podczas jedzenia, ani tuż przed i po.
Na refluks ogranicz węglowodany i jedz dużo tłuszczu. Jedz kwaśne rzeczy i wspomagaj żołądek cytryną albo octem. Są specjalne suplementy z kwasem solnym, ale to na dość skomplikowane przypadki.

Zdarza się, że refluks jest spowodowany nie tyle żołądkiem, co dużym ciśnieniem gazów w jelitach, co od dołu wypycha treść żołądka do przełyku i wtedy FODMAP mogłoby rzeczywiście pomóc.
Nie jestem lekarzem, ale zrobiłbym tak - na początku ograniczył węglowodany i wspomagał się cytryną. Jak nie pomoże, to na chwilę (2-3 tygodni) ograniczyć pokarmy FODMAP i zobaczyć. W większości przypadków refluks powinien minąć. Pamiętaj, żeby nie pić przy jedzeniu!
zdziebson

Dzięki za odpowiedź, powiedz mi jak sprawdziłeś, że twój żołądek ma za mało kwasu? Poprzez test z sodą czy jakiś inny? Posiłków nie przepijam już od dosyć dawna bo źle się czułem gdy przepiłem, ale zastanawia mnie jak to jest z zupami? Przecież one zawierają dużo płynu i powinno to działać tak samo jak przepijanie normalnego posiłku? Ograniczenie węglowodanów u Ciebie pomogło więc powiedz mi jak bardzo je ograniczyłeś bo ja mam teraz koło 150-200g dziennie i wydaje mi się, że to bardzo mało, ale może powinienem bardziej ograniczyć? Jeszcze kilkanaście tabletek z pantoprazolem i 4 grudnia mam gastroskopię, zobaczymy czy pomogło, jeżeli nie to zmieniam dietę na paleo, ale nie wiem trochę jak zacząć. Chciałbym przejść na FODMAP, ale jak to zacząć? Całkowicie obcinam węglowodany i jem same białka i tłuszcze? Dobrze rozumiem? Głównym moim celem jest wyleczenie nadżerek w tym przełyku, ale mam przepuklinę wślizgową rozworu przełykowego przepony i może być ciężko. Objawów refluksu już dawno nie miałem, jedyne co czasami mam to taka gulka w gardle po jedzeniu i nic poza tym.
Awatar użytkownika
Grzegorz
Administrator

Jak miałem zgagę, to piłem wodę z octem albo wodę z sodą. Po wodzie z octem przechodziło na długo, podczas gdy po wodzie z sodą przechodziło na parę minut i wracało jeszcze mocniejsze.
Węglowodany ograniczyłem dość znacznie, wtedy jadłem jakieś 50-80 g dziennie, choć miewałem dni, gdy jadłem pewnie koło 30 g. 150-200 g węglowodanów to dość sporo, nie wiem, czemu uważasz, że to mało. Nawet dla trenującej osoby to może być całkiem niemało.
Dieta FODMAP nie polega na obcinaniu węglowodanów, tylko na wykluczeniu określonego typu węglowodanów. Zobacz na: http://paleosmak.pl/dieta-fodmap/
To będzie dobry start, żeby zobaczyć, czy pomogło. Jedz też czasem olej kokosowy (łyżką) - pomaga na śluzówki układu pokarmowego.
Jak jesz obniżające kwasowość żołądka, a tego kwasu i tak masz za mało, to najprawdopodobniej słabo trawisz białko, bo do rozłożenia białek na aminokwasy potrzebujemy naprawdę kwaśnego żołądka. Jak trenujesz, to zdecydowanie przyda się prawidłowo kwaśny żołądek.
zdziebson

Ok spróbuję z tym fodmap chociaż będzie mi ciężko bo lubię sobie coś słodkiego zjeść i odkąd nie jem słodyczy to się ratuje miodem, ale damy jakoś radę jeżeli będzie trzeba. Może wydaje mi się, że to mało bo kiedyś normalnie to z 400-500 jadłem i pewnie przez to zniszczyłem sobie ten żołądek i przełyk. Czyli mówisz, że jedzenie oleju kokosowego będzie ok na nadżerki czy jeszcze coś innego stosować? Piję obecnie korzenie tataraku i mniszka lekarskiego, bo pani w zielarskim mi doradziła na zwiększenie kwasu żołądkowego oraz stany zapalne i refluks. Dodatkowo od około roku piję codziennie sok z aloesu po około 50ml, ale nie wiem czy to coś daje, kiedyś tam trafiłem na forum biosłone i już miałem przygodę z dietą tłuszczową, ale źle to wspominam bo źle się czułem. Jednak wtedy piłem rano na czczo taką miksturę z soku z cytryny i tego aloesu oraz oliwy z oliwek. Dobry pomysł czy zły? Obecnie nie ćwiczę bo mam kontuzję barku więc mam bardzo mało kalorii, dzięki czemu białka też mało koło 110g -130g przy wadze 76KG

Pytanie takie czy rosół będzie dobry dla fodmap?
Awatar użytkownika
Anna Przebinda

Post autor: Anna Przebinda »

110-130g białka to dużo jak na Twoją wagę. Jeśli nie ćwiczysz w kierunku przytostu masy mięśniowej, zejdź poniżej 100g. Dlaczego mało kalorii, skoro nie ćwiczysz? Co rozumiesz przez "mało"?

Grzesiek mądrze mówi, FODMAPS jest dobrym wyjściem. Ja bym pokusiła się o test wodoro-metanowy, żeby potwierdzić lub wykluczyć SIBO i sprawdziła, czy nie ma bakterii H. pylori. No ale uważałabym jednak z zakwaszaniem żołądka dopóki nadżerki są "aktywne", tj. aktualnie dają silne objawy. Najpierw zadbałabym o jelita - paleo, FODMAPS - wykluczyła dysbiozę, wykluczyła pasożyty i/lub bakterie, jadła nisko-przetworzone, tłuste jedzenie (choć uwaga, bo refluks może być żołądkowo-dwunastniczy, wtedy są problemy z obiegiem żółci i jedzenie tłuste może powodować dyskomfort). Ale przechodź sobie spokojnie na tę dietę, daj sobie dwa tygodnie, obcinaj najpierw glutenowe źródła węgli, dodawaj tłuszcz kokosowy, później niech wylecą kasze i pseudozboża, a na sam koniec produkty o wysokiej zawartości FODMAPs.
Psychodietetyk i praktyk medycyny funkcjonalnej. :geek:
Autorka bloga Z widelcem po zdrowie.
Awatar użytkownika
Grzegorz
Administrator

Tak, ponad 100 g białka na dobę dla nietrenującego to dużo. Spróbuj mniej więcej tyle gramów białka dziennie, ile ważysz w kilogramach.
A rosół jest bardzo dobry - dużo kolagenu pozytywnie wpływa na śluzówki. Tylko na samym początku może nie taki bardzo tłusty.
zdziebson

Ok spróbuję zmniejszyć białko, ale wydaje mi się, że wtedy będę chodził ciągle głodny bo co mam innego jeść? tłuszcze zamiast tego białka? Dla mnie to i tak bardzo mało bo kiedyś jadłem koło 200, ale chyba masz racje, że nie potrzebuję tak dużo. Rosół normalny z kury nie z żadnych kaczek czy gęsi. Co sądzisz o takim wywarze na kości świńskiej lub wołowej kupowanej w sklepie?]

Aha no bo wydaje mi się, że białko jest tez potrzebne, aby wyleczyć kontuzje, stany zapalne to czy jeżeli zmniejsze tak białko do poziomu 75G to czy wtedy nie będzie go za mało, żeby odbudować wszystkie ubytki w ciele i wyleczyć wszystko? Np nadżerki
Awatar użytkownika
Anna Przebinda

Post autor: Anna Przebinda »

zdziebson pisze:Ok spróbuję zmniejszyć białko, ale wydaje mi się, że wtedy będę chodził ciągle głodny bo co mam innego jeść? tłuszcze zamiast tego białka? Dla mnie to i tak bardzo mało bo kiedyś jadłem koło 200, ale chyba masz racje, że nie potrzebuję tak dużo. Rosół normalny z kury nie z żadnych kaczek czy gęsi. Co sądzisz o takim wywarze na kości świńskiej lub wołowej kupowanej w sklepie?]

Aha no bo wydaje mi się, że białko jest tez potrzebne, aby wyleczyć kontuzje, stany zapalne to czy jeżeli zmniejsze tak białko do poziomu 75G to czy wtedy nie będzie go za mało, żeby odbudować wszystkie ubytki w ciele i wyleczyć wszystko? Np nadżerki
Nie będzie za mało.
Jedz tłuszcz. Kawałek mięsa + łyżka masła, plus sałatka z 50ml oliwy z oliwek, plus łyżka oleju kokosowego dla smaku - i leci 8-)
Psychodietetyk i praktyk medycyny funkcjonalnej. :geek:
Autorka bloga Z widelcem po zdrowie.
zdziebson

Co to jest test wodoro-metanowy i jak wykluczyć SIBO?? H. pylori nie ma bo podczas gastroskopii robią zawsze test na tą bakterię i 4 lutego mam kolejną gastroskopię. Jak wykluczyć dysbiozę? Pasożytów nie mam bo miałem badania kału niedawno. Jem nisko przetworzone jedzenie czyli właściwie tylko mięso, jaja, ryby (najczęściej pstrąg) lub z puszki tuńczyk, oliwa z oliwek, olej lniany, olej kokosowy, masło klarowane, orzechy, masło orzechowe i migdałowe, owoce, z warzyw tylko banany i jabłka czasami. Nie jem suszonych owoców. Czasami rosół ziemniaki, kasze gryczaną lub jaglaną, miód, mąka kukurydziana i ryżowa, cynamon, kardamon, kurkuma, kminek, czarnuszka, sól himalajska, soda, i jakieś przyprawy typu bazylia, majeranek itp. Dodatkowo pije sok z aloesu codziennie po 50ml, czystek, zieloną herbatę ze stewią w liściach i pije te zioła mniszek lekarski 3g i 3g tataraku. Główne warzywa to brokuły, papryka, ogórek, szpinak, ogórki kiszone czasami, marchew, seler gotowane. Właściwie to wszystko co ostatnio jem i czuje się w miarę ok. Czasami jak przesadzę z węglami to bąki sadze wieczorami, ale większych sensacji nie mam. Zgagi również nie mam, nie ma tragedii. Jak sprawdzić czy refluks jest żołądkowo-dwunastniczy? U mnie pisze że jest tylko żołądkowo przełykowy i jest przepuklina wślizgowa oraz 3 nadżerki najdłuższa 3cm.

Dlaczego zakwaszanie żołądka podczas aktywnych nadżerek jest niebezpieczne? Co to są silne objawy? U mnie nie było prawie wcale objawów i od roku te nadżerki mam, a prawie w ogóle ich nie czuję, ale chcę je wyleczyć. Czy fodmap pomoże wyleczyć nadżerki? Co jeszcze robić żeby je wyleczyć? Powoli dodaję tłuszczy i obcinam węgle, ale jak zjem dużo tłustego to czuję dyskomfort w gardle, a tego nie lubię. Jeżeli na fodmap mam wywalić wszystkie węglowodany na 6-8tygodni to jak to mam przeżyć? :o Jakiś zamiennik miodu na ten czas macie?
ODPOWIEDZ