Problem refluks

Co jeść? Czego nie jeść? Jak żyć w świecie pełnym glutenu?
Awatar użytkownika
Ewa Paleo od kuchni

Re: Problem refluks

Post autor: Ewa Paleo od kuchni »

Sądzę, że mogę odpowiedzieć na kilka Twoich pytań :)
SIBO jest to przerost bakterii w jelicie cienkim i bardzo często daje objawy takie jak wzdęcia, gazy, ogólnie problemy z układem pokarmowym. Więcej o SIBO możesz przeczytać tutaj: http://naczyniapolaczone.pl/sibo-small- ... owth-cz-i/
Co do testu wodorowo-metanowego to jego się robi po to, żeby wykluczyć SIBO, dokładny opis, jak przebiega to badanie masz tutaj: http://przychodnia-prima.pl/wazne-dla-p ... rtykul/352

Co do braku pasożytów, to to, że miałeś badany kał i nic nie wyszło nie oznacza, że nie masz pasożytów. Niestety ciężko je wykryć, dlatego niektórzy zalecają regularne odrobaczanie co jakiś czas, żeby oczyścić organizm. Inni z kolei są zwolennikami odrobaczania, dopiero, jak cokolwiek wyjdzie w badaniach (co bywa trudne). Jednak nie fiksowałabym się tak mocno na tym, skoro piszesz, że czujesz się całkiem nieźle.

Moją uwagę przykuł też Twój opis guli w gardle - to bardzo częsty objaw nietolerancji pokarmowej. Jeśli nie będzie to ustępowało, mimo zmian w diecie, zrobiłabym testy na nietolerancje. Możliwe, że szkodzi Ci coś, co jest dozwolone na diecie paleo, FODMAP.

Zakwaszenie żołądka przy nadżerkach jest niebezpieczne. Dlaczego? Nadżerki to swojego rodzaju uszkodzenia w błonie śluzowej żołądka. Dodawanie tam większej ilości kwasu sprawia, że nadżerki nie mogą się zagoić i nie można ich wyleczyć. Dlatego najpierw należy je przeleczyć. Na to dobre są zioła: prawoślaz + porost irlandzki (szklankę wody z ziołami gotować 10 min, pić między posiłkami 3 x dziennie). Potem można zacząć zakwaszać żołądek.

Jeśli po tłuszczu czujesz dyskomfort, może spróbuj brać enzymy trawienne. Jeśli latami nie jadłeś zbyt dużo tłuszczu to organizm się odzwyczaił produkować odpowiednie enzymy do jego trawienia, dlatego na początku trzeba trochę go wspomóc.

Co do cukru, to na początek zalecałabym całkowite jego odstawienie przynajmniej na miesiąc. Po miesiącu wprowadzić niewielkie ilości miodu, ksylitolu i obserwować reakcję organizmu.

Reklama wspiera rozwój strony:
'

Awatar użytkownika
Anna Przebinda

Post autor: Anna Przebinda »

Nic dodać, nic ująć :)
Psychodietetyk i praktyk medycyny funkcjonalnej. :geek:
Autorka bloga Z widelcem po zdrowie.
zdziebson

Post autor: zdziebson »

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź i dużo cennych informacji. O sibo poczytam sobie jutro, ale raczej tego nie mam i trochę mi szkoda wydawać kasę na badania skoro mogę tak na prawdę być zdrowy i nie mieć żadnej nietolerancji. Jednak faktycznie coś może być na rzeczy i będę powoli przechodził na tą dietę, lecz każde gwałtowne zmiany nie są dobre i zrobię to powoli tak żeby organizm się przyzwyczaił.

Może jest jakiś sposób, aby w domowych warunkach sprawdzić nietolerancje pokarmową? Czuje się całkiem nieźle, ale czasami jestem taki senny i w 2015 dużo kontuzji miałem co sprawiło, że teraz nie ćwiczę w ogóle bo mam problem z barkiem. Za ponad tydzień wracam do pracy, a pracuje fizycznie więc chyba 75g białka to będzie trochę za mało? Jak myślicie? Jeżeli ograniczę te węglowodany na fodmap to ile ich powinno być? Pytanie tyczy się również tłuszczy czy jest jakaś granica, której nie powinienem przekraczać? Czy 50g orzechów dziennie to za dużo?
Zakwaszenie żołądka przy nadżerkach jest niebezpieczne. Dlaczego? Nadżerki to swojego rodzaju uszkodzenia w błonie śluzowej żołądka. Dodawanie tam większej ilości kwasu sprawia, że nadżerki nie mogą się zagoić i nie można ich wyleczyć. Dlatego najpierw należy je przeleczyć. Na to dobre są zioła: prawoślaz + porost irlandzki (szklankę wody z ziołami gotować 10 min, pić między posiłkami 3 x dziennie). Potem można zacząć zakwaszać żołądek.
Dobra, więc nie zakwaszać tego żołądka rozumiem. Jednak ja nie mam nadżerek w żołądku, ale w przełyku. Czyli w moim przypadku nie należy pić tych ziół z mniszka lekarskiego oraz tataraku? Aloes pić? Tą mieszankę z prawoślazu jak długo pić? Jeżeli mam nie zakwaszać organizmu to nie powinienem też jeść kiszonek?

Tragedii z tym dyskomfortem po tłuszczu nie ma, nie jadłem go znowu tak mało bo koło 100g na kg mc zawsze było czasami mniej czasami więcej.

Odstawić cukier całkowicie tak? Po miesiącu jak już wprowadzę te drobne ilości miodu to czego oczekiwać? Jakich reakcji się spodziewać?

Tak właściwie teraz jak jem mało węglowodanowo, bardziej tłusto, białko koło 100 i ogólnie mniej kalorii niż zazwyczaj bo kiedyś jadłem po 3000+ a teraz jest koło 2000. Czuje się teraz dobrze, gazy są mniejsze niż wcześniej, jedynie ta gula w gardle po jedzeniu, a poza tym nic innego nie mam i jest spoko. Chciałbym wyleczyć te nadżerki i żyć normalnie jak człowiek. Jakoś nie ciągnie mnie do tego paleo, bo lubię węglowodany, ale chyba nie ma innej opcji. Pozdrawiam

Aha jeszcze jedno pytanie: Gdzie kupujecie mąkę kokosową? Czy może robicie ją sami w domu i wychodzi taniej?
Awatar użytkownika
Ewa Paleo od kuchni

Jest sposób, żeby sprawdzić nietolerancje w domowych warunkach, ale jest to czasochłonne mocno – dieta eliminacyjna. Polega na eliminacji WSZYSTKICH potencjalnych czynników zapalnych. Najczęściej stosuje się protokół autoimmunologiczny, gdzie wykluczamy wszelkie zboża, nabiał, jajka, warzywa psiankowate, nasiona, pestki, orzechy. Więcej możesz przeczytać: http://paleoodkuchni.pl/2015/06/08/aip- ... o-to-jest/

Protokół stosujesz ok. 3 miesięcy (to zależy, czasem dłużej, jeśli jest taka potrzeba), a później wprowadzasz kolejne pokarmy i sprawdzasz reakcje organizmu. Jakie mogą być reakcje? Najróżniejsze niestety. Może wystąpić właśnie ta gula w gardle, chrypka, problemy pokarmowe, problemy z oddychaniem, zmęczenie, bóle głowy. Generalnie wszelkie odchylenia od normy warto odnotować, znów odstawić dany pokarm i spróbować znów wprowadzić na jakiś czas. Jest to bardzo trudne i czasochłonne, ale czasem to jedyna droga do zdrowia dla niektórych.

Mniszek lekarski z tego co wiem, działa świetnie na wątrobę, ale ja bym nie piła zbyt dużej ilości ziół na raz, bo one mają szerokie spektrum działania i mogą też wzajemnie znosić swoje działanie. Skupiłabym się na tych nadżerkach. Te zioła, które podałam, możesz pić przez miesiąc, dwa, a później najlepiej powtórzyć badanie, czy nadżerki nadal występują.

Kiszonki są ok, nie przeszkadzają przy nadżerkach :)

I wyjaśnijmy sobie jedną rzecz: Paleo nie jest dietą niskowęglowodanową. Może nią być, ale nie musi. Wszystko zależy od potrzeb. Więc możesz zawsze spróbować zwiększyć ich ilość za jakiś czas i patrzeć, czy to Ci służy. Co do tego wyliczania białek, tłuszczy, to też bym się tak mocno na tym nie fiksowała. Najważniejsze to jeść do syta, ale nie przejadać się. Wtedy organizm sam Ci podpowie, ile potrzebuje.

No właśnie senność w ciągu dnia może wskazywać na skoki glukozy we krwi, dlatego konieczne jest całkowite odstawienie cukru. Po wprowadzeniu cukru z powrotem, jeśli glukoza się nie ustabilizowała to może wystąpić wzmożona senność, zmęczenie, bóle głowy, problemy pokarmowe.
Kluczem do sukcesu jest obserwacja siebie i reagowanie na zmiany, bo nikt nie zna Twojego ciała lepiej niż ty sam :)

Mąkę kokosową, mleko i wiórki często robimy sami, jeśli chcesz przepis, podrzucam: http://paleoodkuchni.pl/2015/02/14/domo ... -kokosowe/
A jak mamy lenia to kupujemy z sklepie ekologicznym. :) Przez Internet też się całkiem nieźle opłaca przy większym zamówieniu. Ja korzystam z takich sklepów jak Ekodis albo Dr Pelc.
Awatar użytkownika
Anna Przebinda

Post autor: Anna Przebinda »

zdziebson pisze:O sibo poczytam sobie jutro, ale raczej tego nie mam i trochę mi szkoda wydawać kasę na badania skoro mogę tak na prawdę być zdrowy i nie mieć żadnej nietolerancji.
Możesz. Możesz też przeoczyć SIBO i zmarnować kilka miesięcy, podczas których mógłbyś zdrowieć ;) Ja zawsze wychodzę z założenia, że lepiej zbadać niż nie. Inaczej nie ma mowy o leczeniu, a raczej o liczeniu na szczęście. Test, don't guess.

Weź sobie do serca to, że nie ma jednej recepty. Paleo nią nie jest, ani FODMAPs, ani protokół autoimmunologiczny. To tylko wskazówki. Możemy mówić "100g to za mało" lub "100g to za dużo", ile osób tyle teorii - i tak musisz to przetestować sam. Warto popuszczać trochę liczenia i sprawdzać zawartość talerza np. dwa razy w tygodniu, żeby dojść do jak najbardziej instynktownego odżywiania się.
Nie wiem, jaka to praca, ale jeśli nie masz treningu ukierunkowanego na rozrost masy mięśniowej, kurczę, nie bardzo widzę więcej niż 1-1,2 g na kg masy ciała. Białka łatwo zjeść za dużo.
Psychodietetyk i praktyk medycyny funkcjonalnej. :geek:
Autorka bloga Z widelcem po zdrowie.
Awatar użytkownika
Grzegorz
Administrator

Post autor: Grzegorz »

SIBO łatwo traktować odpowiednią dietą i trzymać w ryzach (np. SCD), ale jest dość trudne do całkowitego wyleczenia. Jest ciężko całkowicie pozbyć się SIBO, ale można nad nim zapanować.
zdziebson

A czy taki test jak Food Detective jest dobry na sprawdzenie nietolerancji pokarmowej? Nie jest zbyt drogi i w sumie takie coś mógłbym sobie zrobić.
Awatar użytkownika
Ewa Paleo od kuchni

Co do tego testu są zdania podzielone, jedni robią i jak oprą na jego wytycznych dietę to czują się lepiej, inni z kolei twierdzą, że są niewiarygodne i nic to nie pomogło. Każdy człowiek jest inny, na początek możesz spróbować, ale cudów się nie spodziewaj :)
zdziebson

Hmm więc chyba nie ma sensu robić takiego testu jeżeli nie pa 100% pewności co do jego działania. Dobra więc jak inaczej by przeprowadzić taki test na nietolerancję? Czy takie coś refunduje NFZ czy trzeba robić to na własną rękę? Ile może kosztować taki test nietolerancji dla większości codziennych produktów?
zdziebson

prawoślaz + porost irlandzki

Kupiłem sobie te zioła i dzisiaj zaczynam pić, ale chyba pomyłka była bo nie znalazłem porostu irlandzkiego tylko islandzki :) Piję więc od dzisiaj codziennie zieloną herbatę z czystkiem oraz stewią liściastą i 50ml soku z aloeso noi te zioła między posiłkami. Czy tyle ziół będzie spoko czy za dużo? Czy na paleo, fodmap mogę stosować stewię czy odstawić?

Jeszcze mam jedno pytanie bo kupiłem sobie glucosaminę bo wyczytałem, że jest dobra na stawy i ścięgna więzadła i wgl. Czy mogę to stosować przy paleo i fodmap czy lepiej unikać suplementacji takimi substancjami? Żelatyna jest paleo czy nie?
ODPOWIEDZ