Otręby

Co jeść? Czego nie jeść? Jak żyć w świecie pełnym glutenu?
Paweł

Otręby

Post autor: Paweł »

Cześć,

Czytałem ostatnio o piwie, stąd moje pytanie o otręby (owsiane, pszenne).
Jem dużo tłuszczu, ale chciałbym usprawnić pracę jelit. Czy otręby są wskazane? Z czym je jeść?

Pozdrawiam,
Paweł.

Reklama wspiera rozwój strony:
'

Awatar użytkownika
Anna Przebinda

Re: Otręby

Post autor: Anna Przebinda »

Jeśli w diecie są warzywa, nie ma potrzeby dokładania otrębów. Nadmiar błonnika to tak, jakbyś przejechał sobie szczotką ryżową po jelitach. A w obrębie jelit znajduje się układ nerwowy. Jakoś nie widzę zaleceń, żeby nadmiernie drapać mózg w głowie, po co to robić mózgowi w jelitach?
Psychodietetyk i praktyk medycyny funkcjonalnej. :geek:
Autorka bloga Z widelcem po zdrowie.
Awatar użytkownika
Ewa Paleo od kuchni

Post autor: Ewa Paleo od kuchni »

Żeby usprawnić pracę jelit, najlepiej dojść, z jakiej przyczyny te jelita niedomagają :) W każdym razie otręby na pewno nie są rozwiązaniem problemów, np. zaparć. Na krótko pomogą, ale na dłuższą metę wzmogą problem + mają substancje antyodżycze, które utrudniają wchłanianie tego, co najlepsze z pokarmu.
Porównianie Ani do szczotki ryżowej jest bardzo trafne :)
Sobkow

Post autor: Sobkow »

Cześć
Mam wątpliwości co do złych właściwości otrębów... Pomóżcie mi proszę zrozumieć mój błąd :)
Poniżej wrzucam nazwę artykułu , który na dzień dzisiejszy bardzo mnie przekonuje do otręb, przepraszam, że nie daje linka ale jestem mobilny i nie posiadam takiej opcji :(

Nazwa do wygóglowania: Warto jeść owsianke m.poradnik zdrowie.pl

Codziennie rano jem miskę pełną takich płatków zalewanych wodą, z siemieniem lnianym i z surowymi marchewkami, do obiadu jestem pełny, szybko się trawi.

Mam od 2 lat problem z trądzikiem, stosuje aktualnie dietę bez cukrową, glutenową, jadam tylko sporadycznie chleb żytni, stosuje też dietę rozdzielczą i jem tylko jedzenie o niskim lub sporadycznie średnim IG. Stosowalem też głodówki i lewatywy by się oczyścić, oraz dietę oparta na grupie krwi 0 która jest prawie identyczna do paleo :)

Tak na to trafiłem :D

Mam też od dziecka problem z wypróżnieniem i uważam że otręby mi pomagają, ta szczotką właśnie oczyszcza całe jelita.

Może macie jakieś pomysły co w mojej diecie jest nie tak, bardzo paleo mi trafiło do gustu, oprócz tego że je się masło łyżkami???

Chce jak najlepiej pomóc organizmowi z pryszczami :(

Po 7 dniowej głodówce było o wiele lepiej, ale ciągle rosnę, i nie chce przeginać.

Z góry dziękuje za odpowiedź :)

Arkadiusz
Awatar użytkownika
Grzegorz
Administrator

Post autor: Grzegorz »

Arek, tak jak odpowiedziałem na forum - na trądzik musisz pozbyć się _całkowicie_ zbóż i nabiału. Nawet jedna kromka chleba na tydzień wystarczy, żebyś miał dużo pryszczy. Ja wyleczyłem swój trądzik, ale jadłem dość czysto. Po wielu tygodniach czystego jedzenia zjadłem łyżkę masła (dla testu) i wyskoczyły na klacie dwie nowe diody. Niektórzy z nas mogą robić za wykrywacze glutenu i kazeiny w pożywieniu :)
A co do wypróżniania - otręby i siemię lniane tylko maskują problem, którym jest prawdopodobnie SIBO. Dieta SCD na kilka tygodni powinna pomóc. To zresztą częsty problem i wkrótce o nim napiszę więcej na stronie.
Sobkow

Sorry za spam ale bardzo mnie temat zaciekawił.
Dzięki za szybką odpowiedź :)
Będę się stosował do Twoich zaleceń zobaczymy co wyjdzie, a co do masła to mogę je jeść bo na stronie jest masa wpisów że masło (nie tylko masło klarowane) można jeść.
Mój problem z jelitami to zaparcia nawet kilku dniowe.
Przeczytałem Twoje posty na temat SCD ale czy nie jest to może bardziej FODMAP? Tam jest we wstępie, że leczy zaparcia.

Naprawdę dziękuję bardzo za odpowiedź, choć pewnie jesteś już zmęczony i zirytowany ciągłymi pytaniami :)
Awatar użytkownika
Grzegorz
Administrator

Post autor: Grzegorz »

Jak będziesz wciąż jeść masło zwykłe, to nie wiem, czy pozbędziesz się trądzika całkowicie. U mnie wyskakują pryszcze po jednorazowej łyżce masła, no ale cóż... Twoja skóra :) Powodzenia w każdym bądź razie :)
Awatar użytkownika
Ewa Paleo od kuchni

Post autor: Ewa Paleo od kuchni »

Tak jak mówi Grzegorz, najlepszy sposób to "zresetować" organizm kilku tygodniami czystego jedzenia, bez wpadek - potem już w miarę łatwo będziesz mógł rozpoznać, co Ci szkodzi :)
Sobkow

Ok, dziękuje za odpowiedź :)
A co sadzicie na temat diety rozdzielnej i glodowek?
Sobkow

Ok znalazłem temat o glodowkach, nie wiem co myśleć o diecie rozdzielnej ale Paleo taka właśnie jest w 100% prawie
Znalazłem otręby bezglutenowe gryczne... One również są szkodliwe?
I ostatnie już pytanie co do posiłków to do każdego mięso? Czy poprstu jak mi się widzi?
ODPOWIEDZ