Otręby

Co jeść? Czego nie jeść? Jak żyć w świecie pełnym glutenu?
Awatar użytkownika
Ewa Paleo od kuchni

Re: Otręby

Post autor: Ewa Paleo od kuchni »

Jeśli ktoś ma niesprawne jelita, to żadne otręby/zboża nie będą działały na korzyść. Będą przeszkadzać w regeneracji jelit. Jeżeli ktoś jest zdrowy, to jak najbardziej może sobie pozwolić na bezglutenowe zboża, gdy się dobrze po nich czuje.

Z mięsem warto sobie raz na jakiś czas odpuścić w jakimś posiłku. Dobrze sobie np. co drugi dzień robić warzywną kolację. Łatwo przesadzić z białkiem i obciążyć nadmiernie układ pokarmowy. Musisz popróbować, co Ci odpowiada.

Reklama wspiera rozwój strony:
'

Paweł

Post autor: Paweł »

No dobrze, ale co zamiast otrąb?

Co może przyspieszyć pracę jelit, zmniejszyć zaparcia i polepszyć trawienie?
Dodam, że po jedzeniu coraz częściej czuję ból w brzuchu, coś jakby kłucie.
Co to może być? Brak kwasu żołądkowego? Co jeść?

edit: zboża nie jem już dłuższy czas (rok? może więcej), ostatnio również odstawiłem nabiał, ale z trawieniem coraz gorzej.
A, i jeszcze czasami w porze obiadowej nie czuję w ogóle głodu, mam jedynie znaczny spadek energii.
Awatar użytkownika
Ewa Paleo od kuchni

Post autor: Ewa Paleo od kuchni »

Zamiast otrąb jedz po prostu duże ilości warzyw - przynajmniej szklanka, dwie do każdego posiłku to one dostarczą niezbędnego błonnika, w dodatku lepiej przyswajalnego.

Przy zaparciach też trzeba pamiętać o nawadnianiu. Często zbyt mała ilość wody, bardzo utrudnia wypróżnianie.

Co to kłucia w brzuchu to ciężko podać przyczynę przez internet, może to być brak kwasu, ale nie musi, najlepiej zrobić badania i skonsultować.

Po badaniach wtedy można dobrać suplementację, bo mogą też być niedobory np. magnezu, wit. D, lub innych witamin i minerałów.
Awatar użytkownika
Anna Przebinda

Post autor: Anna Przebinda »

Paweł pisze:No dobrze, ale co zamiast otrąb?
Siemię lniane :)
Psychodietetyk i praktyk medycyny funkcjonalnej. :geek:
Autorka bloga Z widelcem po zdrowie.
Sobkow

Post autor: Sobkow »

Anna Przebinda pisze:
Paweł pisze:No dobrze, ale co zamiast otrąb?
Siemię lniane :)
potwierdzam!
nie wiem czy większa ilość siemienia lnianego jest odpowiednia ale mi bardzo pomaga i nie widzę złych rzeczy po nim a spokojnie zastepuje owsiankę rano :)
Paweł

Post autor: Paweł »

O! To jest to. Dzięki!
ODPOWIEDZ