Dowóz białka do organizmu.

Wysokowęglowodanowe paleo ze zbożami bezglutenowymi
Damian

Dowóz białka do organizmu.

Post autor: Damian »

Witam.
Pytanie bardziej kierowane do osób aktywnych fizycznie.
Jak wygląda u Was dowóz białka?

Patrząc na moim przykładzie (typowy ektomorfik) i marzeniu o nabraniu masy mięśniowej wg konwencjonalnej wiedzy powinienem dostarczyć 2 g białka/mc/d.
Ważę 82 kg, tkanka tłuszczowa na dość niskim poziomie (jedynie zalany w okolicy brzucha, gdzie fałdy skórne mają po 2-4 cm grubości). Zalanie jest efektem kilkumiesięcznej diety wysokoenergetycznej (typowej na masę, gdzie przekraczamy dobowe zapotrzebowanie na energię), gdzie stosunek B:T:W wynosił 15:30:55; energia ogółem 3500-4000 kcal; 5 posiłków. Przed wprowadzeniem diety "na masę", widoczne były żyły poniżej pasa. Waga przed: 76 kg.
Treningi siłowe 3 razy w tygodniu + Capoeira 2 razy w tygodniu. Nawiasem mówiąc, nie jestem zadowolony z efektów, ani samopoczucia, ani poświęconego czasu na przygotowywanie posiłków, takiej diety. Te 6 kg dodatkowej masy to pewnie w przewadze tłuszcz.
Nie marzę o byciu "wielkim potworem", po prostu chcę zbudować harmonijną sylwetkę, a nie być wzorcowym modelem anatomicznym kośćca.

Do rzeczy.
Podaż białka (wg konwencjonalnej wiedzy) w moim przypadku wynosi 160 g, co przekłada się na ok 800 g mięsa. (Dla uproszczenia pomijam jajka (4 na śniadanie) i warzywa + owoce, których w sumie "będąc na paleo" zjadam ok. 0,5 kg). Wartość dla spożycia mięsa w moim odczuciu bardzo wysoka i nie do zaakceptowania przeze mnie.

Jedząc zboża i wspierając się odżywką białkową jest realne osiągniecie 160 g białka w moim przypadku, no ale w paleo nie ma miejsca na nabiał (odżywka z mleka). Na obecną chwilę nie jem zbóż ani pseudozbóż (przygoda z paleo zaczęła się ok 2 tyg temu, więc etapami zdobywam wiedzę i wdrażam ją w życie).

Jak wygląda u Was sytuacja z dowozem białka do organizmu? Czy mój sposób myślenia o proteinach nie jest błędny?
Z góry proszę o nieironiczne i niesarkastyczne odpowiedzi.
Dziękuję za chęć pomocy.

Reklama wspiera rozwój strony:
'

Awatar użytkownika
Grzegorz
Administrator

Re: Dowóz białka do organizmu.

Post autor: Grzegorz »

W paleo nie jesz nabiału, jeśli go źle tolerujesz. Sam najlepiej możesz sprawdzić, jak tolerujesz nabiał. Pamiętaj, że problematyczne w nabiale masz laktozę (cukier) albo kazeinę (białko). Jeśli użyjesz odżywki opartej na białku serwatkowym, to ona będzie zawierać minimalne ilości laktozy i kazeiny. O ile nie masz chorób autoimmunologicznych, to raczej powinieneś ją dobrze tolerować. Oczywiście sprawdź sam. Jak dobrze tolerujesz nabiał to ten tłusty możesz spokojnie jeść. Odżywki białkowe, jak już musisz je brać, też nie powinny spowodować większych problemów.

ODPOWIEDZ