Problemy z trójglicerydami

Dyskusje o aktualnych i pokonanych problemach zdrowotnych
Jynx

Problemy z trójglicerydami

Post autor: Jynx »

Witam.
Od stycznia jestem na diecie niskowęglowodanowej przez pierwsze trzy miesiące była to dieta Paleo, rozkład BTW wyglądał tak: B:160g W:80g T:150g. Białko pochodziło głownie z żółtek jaj, wołowiny, wieprzowiny i drobiu, węgle to warzywa i ziemniaki, a tłuszcze w większości nasycone (śmietana, masło, podgardle, słonina), niewielka część roślinnych (codziennie pół awokado na śniadanie, oliwki, oliwa z oliwek). W kwietniu robiłem badania krwi, które wyszły całkiem poprawnie, tj. trójglicerydy 78, HDL 78 tylko całkowity wynosił ponad 350.

Od kwietnia moja dieta przesunęła się w kierunku diety optymalnej. Ilość białka zmalała do około 70g, węglowodany do 50g i tłuszcze 200 - 250g. Wyeliminowałem praktycznie tłuszcze roślinne, czasem tylko zjadam prażony słonecznik). Częściej jem produkty mleczne, tłustą śmietanę, masło i sery. W czerwcu zrobiłem badania i ku mojemu zdziwieniu całkowity cholesterol wzrósł do 500, HDL spadł do 66, a trójglicerydy wzrosły do 250 !!!! przy 50g weglowodanów dziennie.

Dodam, że mam 33 lata, ważę 68,8 kg. Jestem aktywny fizycznie, ćwiczę siłowo 6 razy w tygodniu, po każdym treningu dochodzi 30 -40 minut treningu aerobowego, lub interwałowego. Nigdy nie paliłem, pije sporadycznie, co prawda zdażyło mi się raz przesadzić z alkoholem (dwa tygodnie przed drugim badaniem) oraz podczas Mistrzostw Europy wypiłem 4 piwa, z czego jedno dwa dni przed badaniem.

Czy ktoś z Was może wie czym wytłumaczyć ten wzrost trójglicerydów, bo to mnie niepokoi najbardziej. Wszędznie czytam, że na diecie niskowęglowodanowej TRG powinny być poniżej 100, a tu w ciągu kilku tygodni wzrosły z 78 do 250!!!.

Reklama wspiera rozwój strony:
'

vvaleczny1

Re: Problemy z trójglicerydami

Post autor: vvaleczny1 »

No trójglicerydy trochę wysokie.. Idealnie przestrzegasz diety optymalnej? Bo ponoć trzeba dość dokładnie przestrzegać tych proporcji.. Najlepiej by było jeść dalej jak jesz a za 2-3 tyg powtórzyć badanie, skoro tak Ci się podniosły trójglicerydy, a cukru, chleba, makaronu itp. nie jesz, to lekko dziwne.
Jynx

Dieta jest dopięta na ostatni guzik.

Myślę sobie, że jakiś związek z wynikami może mieć przetrenowanie i zbyt długotrwały niedobór kcal, co skutkuje podwyzszonym kortyzolem.
Awatar użytkownika
Grzegorz
Administrator

Post autor: Grzegorz »

Jednorazowe badanie o niczym nie przesądza. Spróbuj powtórzyć - to nie jest drogie badanie, więc powtórz i zobacz, jakie będą tym razem wartości. Na pewno byłeś na czczo i w nocy nie jadłeś? :)
Jynx

Jadłem tlusto ale myślę, że co najmniej 10h przed badaniem.
ODPOWIEDZ