Witamina A + inne witaminy

Dyskusje o aktualnych i pokonanych problemach zdrowotnych
Ainei

Witamina A + inne witaminy

Post autor: Ainei » piątek 03 02 2017, 17:05

Witam!
Po pierwsze, mam dosyć osobliwe pytanie - czy powinnam obawiać się, że przedawkuję witaminę A, jedząc codziennie marchew? (3-6 szt/ dzień) Kolor skóry już mi się zmienił, ale to akurat mi nie przeszkadza :lol:.

Pisałam również w innym temacie o ciągłym zmęczeniu,zirytowaniu,dekoncentracji... Zwiększyłam ilość tłuszczu, ale to nie do końca pomogło. Czy niedobór niektórych witamin też ma takie objawy? Rozważam spróbowanie suplementacji witaminy D, ale wolę się zapytać, czy może to być coś jeszcze :)
Jem jak na razie - warzywa zimowe ( tych ze sklepu nie tykam ) surowe, gotowane na parze, mięso ( wieprzowe ) duszone, smażone, owoce sezonowe + banany i miód, tłuszcze: olej kokosowy,masło, oliwę z oliwek, czasem smalec dobrego pochodzenia, jajka, trochę mleka / tłustszych śmietan.
Dziękuję za jakąkolwiek pomoc i pozdrawiam!

Reklama wspiera rozwój strony:
'

Awatar użytkownika
Grzegorz
Administrator

Re: Witamina A + inne witaminy

Post autor: Grzegorz » poniedziałek 06 02 2017, 09:23

Marchewka nie ma ani grama witaminy A. Ma za to prowitaminę A, czyli substancję, z której można wyprodukować prawdziwą witaminę A. Nasz organizm nie wytworzy witaminy A za dużo, najczęściej produkuje jej jednak za mało, bo konwersja karotenów w aktywną witaminę A zależy od stanu zdrowia, genów i innych składników odżywczych (innych witamin i mikroelementów). Jedząc absurdalne ilości marchewki, możesz być pomarańczową skórę i niedobory witaminy A - to możliwe.

Suplementowanie witaminą D jest wręcz obowiązkowe, rozważ też tłuszcze omega-3 oraz witaminę B12 (albo wołowinę) i inne z grupy B. To, jakich witamin potrzebujesz i ile, bardzo zależy od genów i jakości jedzenia, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Możesz próbować selen i/lub jod, bo nie wymieniłaś ryb.

Ainei

Post autor: Ainei » poniedziałek 06 02 2017, 14:52

Dziękuję za odpowiedź! Rzeczywiście, nie wymieniłam ryb, zapomniałam o nich, gdyż jem je od czasu do czasu. Dobrze że zapytałam, zawsze warto się czegoś nowego nauczyć, a nie być w błędzie. Spróbuję też wrzucić trochę wołowiny do mojego menu. Nie wiem za bardzo, ile tej witaminy D brać, ale zacznę może od tego, co napisane na ulotce - zobaczę potem, czy będą jakieś efekty.

Awatar użytkownika
Grzegorz
Administrator

Post autor: Grzegorz » poniedziałek 06 02 2017, 16:11

Zapotrzebowanie na witaminę D zależy od naszych genów, trybu życia i pożywienia. Normy na ulotce są dość minimalne, większość z nas je raczej więcej. Ja jem około 6.000 IU dziennie, ale są tacy, co jedzą 10.000 IU albo więcej na dzień. Rekomendowana norma to chyba 1000 IU.
Zobacz więcej na https://paleosmak.pl/suplementy/ :)

ODPOWIEDZ