Bardzo wysoki poziom trójglicerydów.

Dyskusje o aktualnych i pokonanych problemach zdrowotnych
Joanna

Bardzo wysoki poziom trójglicerydów.

Post autor: Joanna » czwartek 28 01 2016, 21:00

Witam, napisałam już do Pana Grzegorza pod Jego artykułem o trójglicerydach, ale może i tu ktoś mi coś podpowie. Właśnie odebrałam wyniki męża i jestem przerażona: trójglicerydy – 1068 ( to nie pomyłka! Dopisano „silna lipoliza”), do tego cholesterol 223 i HDL- 28,52 ( czyli poniżej normy). Mąż nie śpieszy się do lekarza, bo zawsze jest coś ważniejszego. Ogólnie ma nadwagę (115kg, wzrost ok.178cm, typ dużego brzuszka), ale też pracuje ciężko fizycznie (rolnik). Przez całe życie jadał „starą polską kuchnię”, czyli dużo, tłusto i koniecznie na koniec słodko. Do tego obowiązkowo piwko lub dwa na wieczór. Zawsze diety lub jakiekolwiek ograniczenia w żywieniu go przerażały, bo „nie będzie miał sił na wysiłek fizyczny”. Ostatnio często źle się czuje: kłucia w klatce piersiowej, ogólne zmęczenie i bóle głowy. Do tego ma zniszczony kręgosłup ( zniszczone kręgi i dyski od nadmiernego dźwigania). Od czego zacząć, bo jak się doczytałam po wyeliminowaniu węglowodanów może dojść jeszcze do podwyższenia trójglicerydów we krwi ( oczywiście przejściowego), ale przy takim poziomie to podwyższenie chyba nie jest wskazane. Pozdrawiam i proszę o szybką odpowiedź.

Reklama wspiera rozwój strony:
'

Awatar użytkownika
Ewa Paleo od kuchni

Re: Bardzo wysoki poziom trójglicerydów.

Post autor: Ewa Paleo od kuchni » piątek 29 01 2016, 08:31

Ja tutaj zalecałabym dodatkową diagnostykę, żeby dociec przyczyny takiego stanu, na pewno warto by było zrobić jeszcze homocysteinę, zbadać wątrobą i przysadkę mózgową (ze względu na ten bardzo niski HDL). Prawdopodobnie jelita też mocno już szwankują.

Co do diety to jeszcze tutaj jest to dobrze opisane, nie wiem, czy czytałaś: http://paleosmak.pl/dieta-paleo/na/trojglicerydy/
Jak dla mnie w pierwszej kolejność koniecznie trzeba by było wyrzucić cukier i zboża (co się będzie wiązać z początkowym pogorszeniem samopoczucia ze względu na detoks organizmu, jednak jest to niezbędny krok do zdrowia i unormowania glukozy we krwi).

Joanna

Post autor: Joanna » piątek 29 01 2016, 19:20

Dziękuję za odpowiedź. Mąż w końcu zdecydował się na wizytę u lekarza. Oczywiście dostał skierowanie na badania glukozy, parametrów wątroby i nerek. I oczywiście dieta uboga w tłuszcze i bogata w zboża i warzywa (standardowo u lekarza). Zobaczymy, co wyjdzie w wynikach. Chciałabym zastosować wyłączenie cukrów i zbóż, ale... Mąż jest przerażony, bo jak mówi już nic mu do jedzenia nie zostanie, a ja jestem przerażona jak mam gotować bez tego wszystkiego co stosowałam do tej pory ;) . Potrzebowałabym codziennego jadłospisu, choćby na tydzień, abym mogła "załapać' ile i jak gotować. Czy ktoś mógłby mi tak pomóc? Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Joanna

Post autor: Joanna » piątek 29 01 2016, 19:22

Ach i jakie badanie obrazuje przysadkę mózgową, bo doktor owszem się zdziwiła, że u mężczyzny taki niski poziom HDL, ale nic nie zaproponowała.

Awatar użytkownika
Grzegorz
Administrator

Post autor: Grzegorz » piątek 29 01 2016, 22:13

Joanna - wiesz, że ten lekarz nie pomoże mężowi, prawda? Co do jadłospisów, to ja opublikowałem już prawie 20 z nich, znajdziesz je tutaj: http://paleosmak.pl/jadlospis/ - jednak radziłbym unikanie gotowych jadłospisów z sieci. Jak mąż nigdy nie jadł łososia brokułów, a zaczniesz mu serwować takie objadki, to może się łatwo zbuntować i rozwód gwarantowany :)
Gotuj to, co do tej pory, tylko że bez zbóż i bez olei roślinnych (rzepakowy, słonecznikowy...), czyli np. bigos, gulasz, kotlety itp. Do kotletów użyj panierki bez zbóż (zobacz tu: http://paleosmak.pl/2014/11/panierka-paleo/) i smaż na smalcu. Ziemniaki na razie zostaw, ale zmniejszaj ich ilość. Do ziemniaków możesz dawać kapustę zasmażaną, czy buraczki - cokolwiek tam jadaliście - zasmażać możesz masłem bez mąki.
Jeśli nie chcesz robić raptownej zmiany, to zostaw chleb na śniadania, ale postaraj się pozostałe posiłki bez zbóż i nadmiaru węglowodanów. Po jakimś czasie śniadania bez chleba - jajecznia z boczkiem, ze szczypiorkiem, z grzybami, omlety, sałatki warzywne, śledzie itp. Mężowi przydałyby się też głodówki: http://paleosmak.pl/glodowki-posty/, ale nie mów mu jeszcze o tym - później.
Powodzenia!

Joanna

Post autor: Joanna » sobota 30 01 2016, 09:46

Dziękuję Ci Grzegorz za odpowiedź. Myślę, że na Twoim blogu jest naprawdę duża ilość przepisów i coś tam wybiorę. Będę się trzymać zalecenia aby wszędzie wyrzucać cukier i mąkę o ile się da. ( czy mogę zastąpić cukier ksylitolem lub syropem z agawy?) Bo nawet będzie mu ciężko przestać słodzić herbatę...:) Dieta sama w sobie ( w porównaniu z tą od lekarza) jest nawet bardziej podobna do dotychczasowego sposobu żywienia, wiec może nie będzie tak źle. Boje się tylko, czy nie pogorszą się mężowi wyniki w początkowej fazie, co przy takich trójglicerydach może to być zabójcze :( Oczywiście tabletki na obniżenie trójglicerydów, które teraz dostał będzie brał. Pozdrawiam .

Awatar użytkownika
Grzegorz
Administrator

Post autor: Grzegorz » sobota 30 01 2016, 13:37

Joanna, nie słyszałem o tym, żeby poziom trójglicerydów się podnosił na początku. Możliwe, że tak się może stać, gdy dodasz bardzo tłuszczu do diety nie odejmując węglowodanów. Ale gdy ograniczysz spożywanie węglowodanów, to trójglicerydy powinny spaść w ciągu maksymalnie 2-3 dni. Pamiętaj, że alkohol bardzo podnosi produkcję trójglicerydów przez wątrobę, więc jak chcesz czuć się pewniej, to niech mąż unika alkoholu przez ten pierwszy tydzień, a potem umiarkowane spożycie alkoholu mu nie zaszkodzi.

Joanna

Post autor: Joanna » niedziela 31 01 2016, 17:46

Oj, to coś źle zrozumiałam. Myślałam, że początkowo wyniki się pogarszają.. a tu taka niespodzianka. Mąż alkohol na razie całkowicie wyłączył z jadłospisu :D . Za tydzień zrobimy powtórkę z wyników, bo tak sobie myślę, że poprzedniego dnia wieczorem, przed pobieraniem krwi ,mąż zjadł "niezłą" i późną kolację i może to zawyżyło mu jeszcze wyniki. Biorę się dalej za lekturę przepisów i mam pytanie, czy mężowi nie zaszkodzi chleb Paleo i brownie Paleo, czy może powinien być tylko na diecie niskowęglowodanowej? Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Grzegorz
Administrator

Post autor: Grzegorz » niedziela 31 01 2016, 18:12

Zależy jaki chleb i jakie brownie. Są różne chleby, np. ten:
http://paleosmak.pl/2015/01/chleb-paleo ... owodanowy/ jest niskowęglowodanowy.

Joanna

Post autor: Joanna » niedziela 31 01 2016, 20:45

Tak, tak, o tym chlebku własnie myślałam. A ciasto to to z batatów z jadłospisów nr 18. ( rozbawiło mnie to ryglowanie drzwi :D ). No i oczywiście czeka mnie dużo szukania po sklepach, bo u mnie tradycyjnie białe mąki..., ale już moczę wiórki i sama zrobię mąkę kokosową ;) A jeszcze dodam, że olej kokosowy jest super do kuchni i... na skórę. Miałam zawsze mocno suchą skórę na rękach a od dwóch dni wieczorem smaruję olejem kokosowym i są super mięciutkie i nawilżone ( pomimo codziennego moczenia "przy garach").

ODPOWIEDZ