Wysoko LDL

Dyskusje o aktualnych i pokonanych problemach zdrowotnych
s0chy

Wysoko LDL

Post autor: s0chy »

Witam
Jestem piąty miesiąc na diecie wysoko tłuszczowej. Dwa tygodnie temu robiłem badania cholesterolu i wyszlo:
Całkowity 400
LDL 320
Trójglicerydy 80
HDL 65

ostatnie badania robiłem w sierpniu w zeszłym roku i wyglądało to następująco:
Całkowity 230
LDL 150
Trójglicerydy 80
HDL 65

Wiek 31lat
Waga 100kg
Wzrost 198cm

Mimo wielu faktów o dobrych sronach wysokiego cholesterolu, wyniki z zeszłego roku wyglądają moim zdaniem lepiej.

moja dieta wygląda następująco:

okno żywieniowe 12/12.

Rano kawa bulletproof 40g tłuszczu (15g mct, 15g Kokos, 15g masło 82%)
śniadanie 10,00 - 7 jajek całych na maśle + szczypiorek lub cebula
obiad 1 - 200-300g chudego miesa + 100g szpinaku + 2-3 ogorki kiszone + pomidor + oliwa z oliwe 15g
obiad 2 - 200-300g chudego miesa + 100g szpinaku + 2-3 ogorki kiszone + pomidor + oliwa z oliwe 15g

(sałatka czasami jest wymieniana na buraki, zielona fasolke lub inne warzywa)

przedtreningowo kawa bulletproof 40g tłuszczu (15g mct, 15g Kokos, 15g masło 82%)

kolacja tłuste sery - białko 40g, tłuszcz 40g

Jestem osobą aktywną fizycznie, trenuje 5 razy w tyg do tego 2-3 razy rower.

kalorycznosc całego dnia to 2500-3000kcal
Węglowodany tylko z warzyw+ 20g miodu + troche musztardy lub ketchub.
codziennie troche orzechów róznego rodzaju.

samopoczucie od jakis 3miesicy bardzo na plus. bez porownania z przed zmiany diety, pomimo iż wczesniej nie jadłem śmieci. poprostu zamienilem ww na tłuszcze.

Gdzie leży przyczyna tak wysokiego wzrostu LDL??

Dodam iż nie oczekuję porad lekarskich, do lekarza zawsze zdążę pójść. Proszę o luźną dyskusję co może być nie tak. chciałbym kontynuować dietę tłuszczową ze względu na świtne samopoczucie, jednak nie ksoztem zdrowia.

Reklama wspiera rozwój strony:
'

Awatar użytkownika
Grzegorz
Administrator

Re: Wysoko LDL

Post autor: Grzegorz »

Wiesz, jedno badanie o niczym nie świadczy i z wielu powodów wynik może być wręcz losowy. Szkoda, że nie masz wielu różnych badań, z których można by wyczytać wyraźne trendy.
Poziom LDL zależy od wielu czynników - intensywności trenowania, obecnych ran albo urazów, picia alkoholu poprzedniego dnia przed badaniem itp.

Pamiętaj też, że LDL zwykle nie jest mierzony, a wyliczany ze wzoru zawierającego inne czynniki.
Cholesterol całkowity koło 400 dla jednego człowieka może być dużą wartością, dla innego w sam raz, jeśli żyje bardzo aktywnie.

Z reguły jedzenie większej ilości tłuszczu skutkuje znacznym ograniczeniem węglowodanów. Z reguły w wynikach wychodzi ogromny spadek ilości trójglicerydów i wzrost HDL. W poniższych wartościach tego nie widać i jest to bardzo dziwne.
s0chy

Post autor: s0chy »

Dzięki Grzegorz za odpowiedź.

Zanim przeszedłem na tłuszcz do każdego posiłku oprócz sniadania było po 100 gram ryżu/ makaronu. Czyli jakies 70g wegli na posilek.
Trójglicerydy zawsze miałem na tym poziomie, ale może dlatego że jadłem czyste/dobre węgle. Praktycznie zero syfu.

Badałem równiez homocysteine wyszła na na poziome 10 w skali 5-12.
Morfologia w normie.
Tarczyca w normie
Cos nie tak z watroba:
AspAT ; 26 (do35)
ALAT: 48 (do41)

badania cholesterolu robilem w 2018, 2019 i 2020.
CAŁK : 230 / 225 / 397
LDL : 177 / 151 / 318
HDL: 39 / 57 / 63
TRÓJ: 68 / 83 / 79
za jakies dwa tygodnie ponowie badania na cholseterol. Co jeszcze warto zbadać aby chociaz troche upewnic sie ze wszystko jest ok?
Awatar użytkownika
Grzegorz
Administrator

Post autor: Grzegorz »

Ehm, makaron to jest syf. Nie rozumiem, jak możesz pisać, że jadłeś makaron jako czyste węgle. Ryż jest całkowicie bezwartościowy (poza dość istotną dawką arsenu), ale makaron to jest syf i kropka. Dobre węgle to ziemniaki, buraki, marchewka, dynia, owoce itp.

Ja bym bardziej zwracał uwagę na to, co jesz i pijesz w ciągu 12h przed badaniem. Najlepiej niczego nie jeść i nie pić alkoholu. Jak się najesz do późna habaniny z grilla, to to będzie mieć istotny wpływ na wynik badania następnego dnia.
ODPOWIEDZ