Cholesterol u 8-latki i 35-latka

Dyskusje o aktualnych i pokonanych problemach zdrowotnych
Annna

Cholesterol u 8-latki i 35-latka

Post autor: Annna » piątek 30 12 2016, 00:14

Witajcie,
jestem tu nowa.
matka dwójki dzieci, żona.
Od 5 lat leczę dziecko, które po szczepieniach miało zapalenie mózgu, zwłóknienie wątroby, stany zapalne jelit, podejrzenie padaczki itd. itp. Obecnie ma 8 lat, ma zdiagnozowany "autyzm".
Jesteśmy na diecie zbliżonej do keto, paleo, gaps. Bez cukru, mleka, glutenu, zbóż, głównie mięso, tłuszcze zwierzęce nasycone, warzywa, orzechy, owoc.
Proszę o pomoc w interpretacji załączonych badań. Mam tutaj na myśli przede wszystkim lipidogram. Czy jest ok jak na 8-latkę?
Drugi wynik badań to wynik mojego męża. Też jest na wysokotłuszczowej, ale mniej restrykcyjnie. Problemem jest na pewno również autoimmunologia, płytki krwi 57! :-(
ale proszę o podpowiedź w kontekście lipidogramu przede wszystkim.
Będę bardzo wdzięczna za każdą uwagę. Wizytę u lekarza mamy już umówioną, u zaufanego i mądrego, ale chciałabym poznać Wasze zdanie.
Załączniki
dziecko 8 lat
dziecko 8 lat
Wyniki badań - dziecko 8.jpg (141.27 KiB) Przejrzano 637 razy
mężczyzna 35 lat
mężczyzna 35 lat
Wyniki badań - mężczyzna 35.JPG (157.79 KiB) Przejrzano 637 razy

Reklama wspiera rozwój strony:
'

Awatar użytkownika
Grzegorz
Administrator

Re: Cholesterol u 8-latki i 35-latka

Post autor: Grzegorz » piątek 30 12 2016, 09:09

Byłbym bardzo ostrożny w wyciąganiu jakichkolwiek wniosków na podstawie jednego badania. Jak to ktoś niedawno trafnie skomentował na Facebooku: jednorazowy wynik badania świadczy o tym, że laboratorium było otwarte - o niczym więcej.
Poziomy lipidogramu zmieniają się z dnia na dzień, a czasem nawet z godziny na godzinę i jeden wynik jest losowy. Zobacz: https://paleosmak.pl/cholesterol-paleo- ... krwi-2016/

Pamiętaj też, skąd wzięły się normy - przebadali społeczeństwo drugiej połowy XX wieku - ludzi chorych, zestresowanych, ze stanami zapalnymi i na tej podstawie ustalono normy. Normy dotyczące schorowanych ludzi i odżywiających się fatalnie, w których zdrowy organizm się nie mieści. Potem chciwe koncerny farmaceutyczne zaczęły maczać w tym palce ustalając normy dotyczące cholesterolu na absurdalnie niskich poziomach, żeby każdemu wcisnąć trujące tabletki, na których zarabiają miliony.

Nie jestem lekarzem i na tym forum chyba nie znajdziesz wielu lekarzy, ale byłbym bardzo ostrożny w stosowaniu norm dla dorosłych u dzieci. Dzieci szybko rosną, mają intensywny metabolizm, podczas gdy dorośli już nie rosną, a przemiana materii bardzo spowalnia.

Nie wiem, czy znajdziesz łatwo lekarza, który będzie umiał poprawnie zinterpretować te wyniki, np. niskie eozynofile prawdopodobnie świadczą o tym, że dziecko je mało alergenów, a nie o chorobie krwi itp.
Różni lekarze wierzą w różne normy dotyczące cholesterolu. Te w tabelce są powszechne, ale zdaniem niektórych zdecydowanie za niskie, zobacz np. normy z książki "Mity o cholesterolu":
https://paleosmak.pl/mity-o-cholesterolu/

Pamiętaj, żeby nie robić niczego na podstawie jednego losowego wyniku badań, w szczególności podawaniu statyn - które rujnują zdrowie, wyraźnie skracają życie i zdecydowanie obniżają jego komfort. Choć oczywiście lekarz ma zawsze rację.

Annna

Post autor: Annna » piątek 30 12 2016, 12:00

Dziękuję za odpowiedź. Dotarłam do tych mitów a propos cholesterolu i innych itd. już jakiś czas temu, dlatego nasza dieta stała się zbliżona do GAPS/KETO/PALEO. Chciałabym poznać osobistą opinię osób tu z forum na temat tych wyników, które będę miała do przemyślenia podczas rozmowy z lekarką. Więc proszę napisz - co Ty myślisz osobiście o tym wyniku u dziecka ja i u męża? U męża faktycznie jednorazowy wynik do powtórzenia, ale nawet na tę chwilę chcę wiedzieć czy według Ciebie jest ok czy nie, gdyby się okazało, że to jego stały wynik. Chociaż na podstawie doświadczeń ze swoimi wynikami czy u innych. Na pewno HDL za niski, a trójglicerydy za wysokie (niestety podżarł węgli w święta i ogólnie ma tendencje do mieszania tłuszczy z węglami) Problem z wątrobą zaczął się już w liceum jak założyli mu całą buzię plomb amalgamatowych. Bilirubina w górę, zażółcone białka, bakterie w jelitach - leczone antybiotykami. Martwią mnie bardzo płytki krwi. Dwa lata temu pojawiła się małopłytkowość - najpierw płytki 90 tys. był u hematologa, który mu powiedział, że dieta ani nic nie będzie miała wpływu na płytki, że jak będzie bardzo źle, to najwyżej wytną wątrobę. U córki wyniki robię regularnie. U córki HDL w górę, LDL w dół, trójglicerydy trochę wzrosły (w załączniku porównanie z róznych lat). Tylko czy dziecko może mieć cholesterol 230? Będę wdzięczna za opinię.
Załączniki
Cholesterol - wykres.jpg
Cholesterol - wykres.jpg (113.02 KiB) Przejrzano 632 razy

Awatar użytkownika
Grzegorz
Administrator

Post autor: Grzegorz » piątek 30 12 2016, 13:48

Co do cholesterolu nie ma norm dla dzieci, szczególnie normalnych norm opartych na rzetelnych badaniach naukowych, a nie wymysłach chciwych koncernów. Myślę, że nie ma się czym martwić, dzieci na zawał nie zapadają :) Tak, wiem, że cholesterol nie ma wiele wspólnego z chorobami serca, ale chodziło mi o takie porównanie.

Moje dzieci także mają wysoki cholesterol. Wiemy, że ludzie po wypadkach, oparzeniach, którzy mają duże gojące się rany mają wyższe poziomy cholesterolu. Tak samo intensywnie trenujący sportowcy. Cholesterol to jeden z podstawowych budulców każdej komórki, więc logiczne, że jak tworzy się dużo nowych tkanek, to musi go dużo krążyć w krwi, żeby organizm miał z czego się budować. Wychodzę z założenia, że u dzieci, które intensywnie rosną, działa podobny mechanizm.

Nie jestem lekarzem i nie mam wykształcenia medycznego. Odpowiadam tylko za zdrowie swoje i swojej rodziny i w świetle prawa nie mogę nikomu doradzać w sprawie leczenia. Jak by te wyniki dotyczyły mojego dziecka, to bym się o nic nie martwił. Jak tylko masz jakiekolwiek obawy co do swojego zdrowia, udaj się do lekarza, bo lekarz ma dyplom (choć niekoniecznie wiedzę).

bennieSnins
Kontakt:

Cholesterol u 8 latki i 35 latka

Post autor: bennieSnins » czwartek 25 04 2019, 15:50

Hm...nie pamietam zeby Karolci robiono taki test.
A co do zeza to mi okulistka powiedziala ze do 3 roku zycia dziecko moze zezowac. Ale ile w tym prawdy?

ODPOWIEDZ