Badanie wady wzroku

Krótkowzroczność to najczęściej spotykana wada wzroku. Główne przyczyny krótkowzroczności to używanie oczu do patrzenia godzinami na blisko położone przedmioty (choć przez miliony lat ewolucji patrzyliśmy na horyzont albo w dal) i noszenie okularów przepisywanych przez lekarzy (więcej o przyczynach krótkowzroczności oraz jej zapobieganiu: Zapobieganie krótkowzroczności).

Badanie wady wzroku, mierzenie krótkowzroczności, Paleo SMAK

Zanim zabierzesz się za leczenie krótkowzroczności (wbrew temu, co mówią lekarze, w zdecydowanej większości przypadków krótkowzroczność można wyleczyć – nie jest to łatwy i szybki proces, ale jest to najzupełniej możliwe – czytaj więcej: Leczenie krótkowzroczności), musisz nauczyć się ją mierzyć i prawidłowo oceniać swój wzrok, żeby śledzić postępy. Pamiętaj, że nasz wzrok zmienia się w ciągu dnia – wieczorem, po ciężkim dniu pracy, możesz mieć większą wadę wzroku, niż rano.

Ważne: domowy i zrobiony przez siebie pomiar krótkowzroczności jest tylko wskazówką i nie jest diagnozą lekarską. Badając samodzielnie wzrok nie możesz zaniedbywać wizyt u okulisty, bo tylko fachowiec jest w stanie prawidłowo ocenić wzrok i wykryć symptomy schorzeń i chorób oczu.

Najczęściej wykorzystywanym narzędziem do pomiaru wady ostrości wzroku (czyli wady refrakcji) jest tablica Snellena. Hermann Snellen był holenderskim okulistą i w 1862 roku opracował specjalne tablice to pomiary wady wzroku. Snellen zdefiniował prawidłowy wzrok jako umiejętność przeczytania liter o rozmiarze kątowym 5 minut, jednak wielu ludzi z dobrym wzrokiem potrafi przeczytać także mniejsze litery.

Tablice Snellena przez 100 lat były standardem w mierzeniu wady wzroku i wciąż się je stosuje, choć obecnie większość okulistów używa nowocześniejszych (choć podobnych) tablic zwanych LogMAR, które zostały stworzone w 1976 roku.

Tablice Snellena pokazują malejące rzędy liter z oznaczeniami odległości, w jakiej ludzie z prawidłowym wzrokiem mogą je odczytać. Pomiar wykonuje się z odległości 20 stóp (około 6 metrów). Jeśli z tej odległości odczytujesz litery oznaczone 20 stóp (6 metrów), to masz prawidłowy wzrok, czyli 20/20 (6/6). Jeśli z 20 stóp widzisz prawidłowo tylko litery z rzędu 40 stóp (12 metrów), to masz wzrok 20/40 (6/12), co w przybliżeniu odpowiada szkłom korekcyjnym o mocy -0,75 dioptrii.

Snellen przyjął, że prawidłowy wzrok to 20/20 (6/6), ale wielu ludzi potrafi przeczytać także mniejsze litery osiągając 20/15 lub czasem jeszcze lepsze wyniki. Uznaje się, że 20/30 (6/9 czyli około -0,5 dioptrii) jest wciąż niezłym wynikiem i choć pokazuje niewielką krótkowzroczność, to z takim wzrokiem można wykonywać prawidłowo wszystkie czynności, np. prowadzić samochód. Większa wada wzroku może oznaczać, że do bezpiecznego prowadzenia samochodu musisz potrzebować okularów (w razie wątpliwości zapytaj okulisty).

Tablice Snellena z opisem po polsku plus specjalny dodatkowy arkusz do pomiaru dalekowzroczności: POBIERZ TUTAJ.

Nie wszyscy mamy mieszkania pozwalające na odczytywanie liter z odległości 6 metrów, dlatego są także specjalne arkusze do mierzenia wady wzroku z mniejszych odległości, np. niecałe 3 metry TUTAJ. W tym teście wielkość największej litery E powinna być 42 mm, co odpowiada odległości pomiaru 2,8 metra. Jeśli na wydruku masz literę E innej wielkości, to podziel jej rozmiar w milimetrach przez 88, a wynik pomnóż przez 6 i otrzymasz w metrach odległość, z której powinno się wykonywać pomiar.

Tablice powinny być umieszczone pionowo, najlepiej na wysokości oczu i powinny być dobrze oświetlone – możesz użyć dodatkowej lampki do ich doświetlenia, jeśli tego potrzebujesz. Zakryj jedno oko i sprawdź, jaki najmniejszy rząd liter potrafisz prawidłowo przeczytać, a potem powtórz pomiar dla drugiego oka. To normalne, że wynik rano różni się od wyniku wieczorem, tak samo możesz mieć „lepsze” i „gorsze” dni. Prowadząc notatki będziesz jednak w stanie zobaczyć, czy w dłuższej perspektywie czasowej wzrok się poprawia, czy pogarsza.

Pamiętaj – taki domowy test nie jest diagnozą medyczną i nie może zastąpić wizyty u okulisty. W razie jakichkolwiek problemów zasięgnij porady specjalisty.


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Czytaj też: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Zboża szkodzą | Rak żywi się cukrem | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

Jeden komentarz do “Badanie wady wzroku”

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *

Dieta paleo po polsku i styl życia dla dzieci i dorosłych