Archiwum kategorii: Jadłospis

Jadłospis paleo (nr 33)

Ostatni jadłospis był opublikowany prawie 5 lat temu! Pora wrócić od czasu do czasu do tej tradycji – dziś jadłospis Rafała. Prowadzi on bloga, którego główną tematyką jest odżywianie i aktywność fizyczna: Zyciewzdrowymstylu.pl (strona zniknęła z Internetu w marcu 2023).

Co jemy? Jadłospis paleo, paleo menu, paleo smak

Jadłospis paleo Rafała zapewnia mu świetne samopoczucie i wystarczająco energii do intensywnych treningów siłowych. Jednocześnie pozwala utrzymać niski poziom tkanki tłuszczowej. Czytaj dalej Jadłospis paleo (nr 33)

Reklama wspiera rozwój strony:

Jadłospis paleo (nr 31)

Dzisiejszy jadłospis paleo będzie się dość różnił od prezentowanych do tej pory pozycji. Zacząłem ten cykl prawie 3 lata temu i od tamtej pory mój sposób żywienia się bardzo zmienił. Przedstawiony poniżej jadłospis odzwierciedla to, co jadłem mniej więcej tydzień temu i zawiera tylko dwa posiłki, ale za to ile roślin!

Co jemy? Jadłospis paleo, paleo menu, paleo smak

Jadłospis paleo i przykładowe menu na jeden dzień Czytaj dalej Jadłospis paleo (nr 31)

Jadłospis paleo (nr 29)

Zima niestety nie oferuje nam dużego wyboru świeżych warzyw i owoców, a większość z tych, które są w sklepach, pochodzą z drugiego krańca kuli ziemskiej i żeby przetrwały transport są często traktowane wieloma chemikaliami. Możemy jednakże jeść zdrowo korzystając z lokalnie dostępnych pokarmów, także zimą.

Co jemy? Jadłospis paleo, paleo menu, paleo smak

Jadłospis paleo na zimę i przykładowe menu na jeden dzień Czytaj dalej Jadłospis paleo (nr 29)

Jadłospis paleo (nr 28)

Każdy z nas ma swoje ulubione potrawy i inne podejście do żywienia paleo. Jadłospisy niektórych z nas mogą się znacznie różnić, a wciąż być bardzo zdrowe dla odpowiedniej osoby. Najważniejsze, żeby słuchać swojego organizmu. Jeśli jadasz odmiennie od przedstawianych tu jadłospisów, to nie znaczy, że robisz to źle. Być może nawet robisz to lepiej 🙂

Co jemy? Jadłospis paleo, paleo menu, paleo smak

Jadłospis paleo na początek zimy i przykładowe menu na jeden dzień Czytaj dalej Jadłospis paleo (nr 28)

Jadłospis paleo (nr 27)

Prawdopodobnie zauważyliście, że w publikowanych tu jadłospisach dominowały jajka, szczególnie na śniadania. Jajka to jeden z najzdrowszych i najbardziej odżywczych pokarmów, lecz niestety są wśród nas tacy, którzy tymczasowo lub na stałe muszą je wykluczyć ze swojego jadłospisu.

W przypadku chorób autoimmunologicznych stosuje się często modyfikację diety paleo – protokół autoimmunologiczny, który z reguły w początkowej fazie wyklucza jajka. Czy można jeść paleo bez jajek? Owszem – zresztą już kilka opublikowanych wcześniej jadłospisów nie zawierało jajek, np. 13, 15 i 26. Dziś kolejny.

Co jemy? Jadłospis paleo, paleo menu, paleo smak

Jadłospis paleo bez jajek i przykładowe menu na jeden dzień Czytaj dalej Jadłospis paleo (nr 27)

Jadłospis paleo (nr 26)

Na wiosnę założyłem własny ogródek. Co prawda mieszkając w bloku w mieście nie jest to łatwe, ale kilka skrzynek na balkonie się zmieściło. Kalafiory i brokuły się nie udały, ale marchewki, pomidory, szpinak i rzodkiewka wyrosły wspaniałe.

O tej porze roku sezon na ogródek już się kończy, zbieram jeszcze ostatnie pomidory i szpinak. Rzodkiewka i marchewka już zostały całe zjedzone. W skład każdego posiłku z dzisiejszego jadłospisu wchodzi coś nie ze sklepu, a samodzielnie przeze mnie wyhodowanego.

Co jemy? Jadłospis paleo, paleo menu, paleo smak

Jadłospis paleo i przykładowe menu na jeden dzień Czytaj dalej Jadłospis paleo (nr 26)

Jadłospis paleo (nr 25)

Na stronie PaleoSMAK pojawiło się już ponad 20 jadłospisów – niektóre gościnne, innych bloggerów paleo, ale większość napisana przeze mnie. Moje jadłospisy jednak nie przedstawiały dokładnie tego, co jadłem jednego konkretnego dnia – śniadanie było z jednego dnia, obiad z innego itp. Dziś, dla odmiany, przedstawię, co dokładnie jem dzisiaj.

Co jemy? Jadłospis paleo, paleo menu, paleo smak

Jadłospis paleo i przykładowe menu na jeden dzień Czytaj dalej Jadłospis paleo (nr 25)

Jadłospis paleo (nr 24)

Przyjemność przedstawienia kolejnego jadłospisu paleo należy do Marty – autorki strony PaleoBite (znikła niestety z internetu na przełomie 2020/2021). Marta od lat zmaga się z problemami zdrowotnymi i Hashimoto i długo szukała swojej drogi do zdrowia. Przeszła wiele terapii, ale w końcu to zmiana nawyków żywieniowych na paleo spowodowała najwięcej pozytywnych zmian zdrowotnych i w samopoczuciu. Teraz dzięki diecie Marta poznaje zupełnie nowe smaki, które do tej pory były jej zupełnie obce.

Co jemy? Jadłospis paleo, paleo menu, paleo smak

Przykładowy jadłospis paleo na jeden dzień: Czytaj dalej Jadłospis paleo (nr 24)