Archiwum kategorii: Paleo czy nie?

Czy czekolada jest paleo?

Czy czekolada jest paleo? Czy czekolada jest zdrowa? Może to być zaskakujące, ale ciemna czekolada jest wyjątkowo zdrowa i powinna mieć miejsce w diecie każdego dbającego o zdrowie człowieka.

czekolada

Niestety niektórzy pod nazwą „czekolada” rozumieją cukier z mlekiem w proszku postraszony nieco czekoladą. Niestety takie coś nie ma nic wspólnego ze zdrowiem.

Prawdziwa czekolada jest gorzka, najlepiej 85% i więcej. To fantastyczny, intensywny smak, spora dawka przeciwutleniaczy i zdrowego tłuszczu – pyszna i zdrowa przekąska. Czytaj dalej Czy czekolada jest paleo?

Reklama wspiera rozwój strony:

Czy siemię lniane jest paleo?

Wiele przepisów paleo, także na tej stronie, zawiera siemię lniane w liście składników. Ale czy to oznacza, że len jest paleo? Czy siemię lniane mieści się w zdrowej diecie i jakie mogą być korzyści z jego jedzenia?

SIemię lniane

Siemię lniane to nasiona lnu zwyczajnego, który uprawiamy od setek lat w Polsce (znaleziono je w Biskupinie). Jest to jeden z najczęstszych środków medycyny naturalnej o niezliczonych zastosowaniach. Czy to znaczy jednak, że len jest zdrowy dla każdego? Czytaj dalej Czy siemię lniane jest paleo?

Migdały ziemne (orzechy tygrysie)

Niedawno dostałem maila od sympatycznej pani, która sprowadza do Polski migdały ziemne – zdrową przekąskę, według niej dozwoloną nawet na bardzo restrykcyjnej wersji diety paleoprotokole autoimmunologicznym. Stronę PaleoSMAK prowadziłem już wtedy od paru lat i myślałem, że o jedzeniu paleo wiem prawie wszystko. „Prawie” i „myślałem” to kluczowe słowa, bo okazało się, że wciąż mogę się wiele nauczyć 🙂

Migdały ziemne

Krótkie szukanie w Internecie potwierdziło, że pani Aneta ma rację – migdały ziemne, znane też jako cibora jadalna albo orzechy tygrysie (kalka z angielskiego tigernuts), są rzeczywiście dozwolone na diecie paleo jak i protokole autoimmunologicznym. Migdały ziemne praktycznie w ogóle nie uczulają i z reguły mogą być bezpieczne jadane przez osoby z najostrzejszymi alergiami. Czytaj dalej Migdały ziemne (orzechy tygrysie)

Czy kawa jest paleo?

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na naszej planecie. Do niedawna była uważana za niezdrową używkę i wciąż wielu lekarzy zaleca pacjentom jej odstawienie. Jaka jest prawda? Czy kawa jest zdrowa? Czy picie kawy daje korzyści zdrowotne? Czy kawa jest paleo?

kawa-paleo-smak

Kawa jest napojem neolitycznym – pierwsze udokumentowane wzmianki i piciu wywaru z uprażonych nasion kawowca pochodzą zaledwie sprzed 500 lat, choć według legend jej pobudzające właściwości odkryto już ponad 1000 lat temu. Czy fakt, że nasi paleolityczni przodkowie nie pili kawy, automatycznie powoduje, że jest ona dla nas niezdrowa?

Mało który napój został tak gruntownie przebadany jak kawa i dziś możemy powiedzieć, że mamy dość dobrą wiedzę na jej temat. Czytaj dalej Czy kawa jest paleo?

Czy smalec jest paleo?

Kochany przez nasze babcie, znienawidzony przez nasze mamy, symbol biedy i zacofania, praktycznie wyparty z naszej kuchni – smalec – tłuszcz powstały z wytopu tkanki tłuszczowej ptaków i ssaków, najczęściej świni. Czy smalec jest zdrowy, czy smalec jest paleo?

Świnia, Paleo SMAK

Smalec to prawie czysty tłuszcz (99% tłuszcz i 1% cholesterol), lecz wbrew powszechnemu przekonaniu tłuszczów nasyconych jest w nim tylko około 40% (więcej tłuszczów nasyconych ma np. mleko matki). Pamiętaj, że cholesterol wcale nie jest zły, a jego źródła pokarmowe nie wpływają nijak na jego stężenie w krwi (czytaj więcej: Cholesterol – fakty i mity). Czy tłuszcze ze smalcu są zdrowe? Czytaj dalej Czy smalec jest paleo?

Czy proszek do pieczenia jest paleo?

Czy proszek do pieczenia jest paleo? Podstawowy składnik proszku do pieczenia to soda oczyszczona, co do której nie ma zastrzeżeń, jednak soda się zbryla, więc większość producentów dodaje do proszku do pieczenia mąkę pszenną, która zawiera gluten.

Proszek do pieczenia paleo

Czy nawet tak małe ilości glutenu szkodzą? Spora część społeczeństwa, pewnie nawet więcej niż połowa, nie miałaby większych problemów. Jednak u osób wrażliwych na gluten albo cierpiących na choroby autoimmunologiczne (a większość z nich nie zdaje sobie z tego sprawy) nawet tak mała ilość może źle wpłynąć na kondycję jelit i samopoczucie. Niestety nie da się tak łatwo stwierdzić, czy jest się wrażliwym na gluten, więc lepiej go unikać, tym bardziej, że nie ma on żadnych wartości odżywczych.

Proszek do pieczenia z mąką pszenną nie jest paleo. Zanim pomyślimy, czym zastąpić sklepowy proszek do pieczenia, warto zastanowić się, z czego się składa i jak działa. Czytaj dalej Czy proszek do pieczenia jest paleo?

Czy grzyby są paleo?

Wiele polskich tradycyjnych potraw zawiera grzyby. Czy grzyby zawierają w ogóle jakieś wartości odżywcze? Czy warto je jeść? Według niektórych grzyby są całkowicie bezwartościowym pożywieniem i tylko ich walory smakowe są warte uwagi, według innych grzyby są „leśnym mięsem”, bo tak są bogate w białko.

Grzyby, Paleo SMAK

Warto podkreślić, że grzyby nie są roślinami. W tradycyjnej klasyfikacji biologicznej grzyby to jedno z pięciu królestw (prokarionty, protisty, rośliny, grzyby i zwierzęta). Ze względu na tę odmienność grzybów pytanie o sens ich jedzenia i wartości odżywcze nabiera większego sensu. Czytaj dalej Czy grzyby są paleo?

Czy ziemniaki są paleo?

Na niektórych stronach o paleo można wyczytać, że ziemniaki nie mają miejsca w żywieniu paleo, choć z reguły brakuje za tym argumentacji. Te same strony polecają bataty (słodkie ziemniaki), które pod względem odżywczym są niemalże identyczne ze zwykłymi ziemniakami.

Nasi przodkowie jadali bulwy podobne do ziemniaków już 120 tysięcy lat temu {1}, a czasem nawet 170 tysięcy lat temu {2} i dlatego (z pewnymi zastrzeżeniami) można uznać, że ziemniaki są paleo i możemy je jeść.

ziemniaki, Vincent van Gogh, Paleo SMAK
Kosz ziemniaków, Vincent van Gogh, 1885

Czy ziemniaki są zdrowe? Ziemniaki są bogate w różne składniki odżywcze, argumenty za jedzeniem ziemniaków: Czytaj dalej Czy ziemniaki są paleo?

Czy śmietana jest paleo?

Śmietana, czyli w dużej mierze tłuszcz i to zwierzęcy, długo była na cenzurowanym. Dziś wiemy, że niesłusznie, bo tłuszcz z nabiału jest dla nas bardzo zdrowy. Śmietana jednak nie składa się tylko z tłuszczu, ale także innych składników. Czy śmietana jest zdrowa? Czy śmietana jest paleo?

Czy śmietana jest paleo?

Świat paleo nigdy nie był zgodny co do nabiału. 20-30 lat temu przeważały opinie, że nabiał jest bardzo niezdrowy i powinniśmy go całkowicie wyeliminować z pożywienia, jednak nauka odpowiedziała, że w większości przypadków nabiał, szczególnie ten o niskiej zawartości kazeiny, jak masło czy śmietana, jest dla nas przydatny. Prawie wszystkie uwagi odnośnie nabiału dotyczą także śmietany, zobacz więc też: Nabiał – jeść czy nie jeść?

Czytaj dalej Czy śmietana jest paleo?

Czy orzechy są paleo?

Nie jemy zbóż (nasion traw), ani olei z nasion (np. słonecznikowego), ale strony www o paleo wspominają, że orzechy (także nasiona) są dozwolone w żywieniu paleo. Dociekliwi czytelnicy mogą jednak przeczytać, że wszystkie nasiona zawierają wiele szkodliwych i antyodżywczych substancji. Dlaczego więc zboża są zabronione, a orzechy dozwolone?

Czy orzechy są paleo?

Ustalmy najpierw, co to są orzechy – to suche nasiona określonych roślin: migdały, nerkowce, pekany i prawie wszystkie orzechy – z jednym wyjątkiem Czytaj dalej Czy orzechy są paleo?