Archiwum kategorii: Higiena

Naturalna pasta do zębów (z węglem aktywnym)

Ostatnio dość popularne są pasty do zębów z węglem aktywnym. Szczotkowanie zębów czymś czarnym wydaje się nam ciekawe i egzotyczne. Czy pasty do zębów z węglem działają? Zobacz, jak zrobić w domu czarną pastę do zębów!

Pasta do zębów z węglem aktywnym

Węgiel jest znany w medycynie od tysięcy lat. Współcześnie jest używany również w kosmetyce i chemii  (np. w filtrach do wody). Właściwości węgla znamy doskonale i wiemy, że jest on (w rozsądnych ilościach) całkowicie bezpieczny dla człowieka. Czytaj dalej Naturalna pasta do zębów (z węglem aktywnym)

Reklama wspiera rozwój strony:

Jak często się myć?

Jak często należy się kąpać i brać prysznic? Prawdopodobnie dużo rzadziej niż myślisz. Dla wielu osób tylko długi ciepły prysznic daje poczucie czystości. Czy częste mycie jest potrzebne, a przede wszystkim – czy jest zdrowe?

Łazienka, prysznic

Według naukowców myjemy się głównie z poczucia estetyki i dla własnego zadowolenia. Pod względem właściwej higieny czy bakterii zamieszkujących naszą skórę codzienny prysznic na pewno nie pomaga, a czasem szkodzi. Czytaj dalej Jak często się myć?

Naturalna pasta do zębów (z glinką bentonitową)

Sklepowa pasta do zębów zamiast dbać o nasze zęby troszczy się o dochody koncernów, przede wszystkim tych wykorzystujących fluor – zamiast płacić za utylizację tej wyjątkowo silnej trucizny, dodają ją nam do pasty do zębów (czytaj więcej: Pasta do zębów). Komercyjna pasta do zębów nie ma witamin ani minerałów, nie zwalcza bakterii – za to ma trujący fluor. Całe szczęście możesz samodzielnie zrobić zdrową pastę do zębów.

Pasta do zębów z glinką bentonitową

Przepis na naturalną, remineralizującą pastę do zębów z glinką bentonitową: Czytaj dalej Naturalna pasta do zębów (z glinką bentonitową)

Naturalny dezodorant (z woskiem pszczelim)

Sklepowe dezodoranty pełne są skomplikowanych chemicznych substancji, które nie są obojętne dla naszego zdrowia (czytaj więcej: Dezodorant). Domowe dezodoranty na bazie oleju kokosowego są doskonałe, lecz mają jedną wadę – stają się płynne w temperaturze powyżej 25°C, kiedy to topi się olej kokosowy. Dodatek wosku rozwiązuje ten problem.

Naturalny dezodorant z woskiem, Paleo SMAK

Wosk jest wydzieliną gruczołów na odwłoku pszczół i służy im do budowy plastrów w ulu. Wosk wykorzystywany jest przez ludzi od tysięcy lat – kiedyś robiło się z niego między innymi świece, a teraz ma także zastosowania medyczne i kosmetyczne. Bardzo dobrze tolerowany przez naszą skórę wosk jest składnikiem wielu kremów, a z uwagi na jego antybiotyczne właściwości, jest używany przy produkcji plastrów, opatrunków i maści, stosuje się go także do leczenia trudno gojących się ran. Czytaj dalej Naturalny dezodorant (z woskiem pszczelim)

Naturalna pasta do zębów (z ksylitolem)

Sklepowe pasty do zębów są sztucznym chemicznym tworem i to wcale nie obojętnym dla naszego zdrowia – często wręcz szkodliwym. Do tego większość z nich zawiera fluor, którego obecnie większość z nas ma w nadmiarze, a niektórzy dochodzą nawet do toksycznych dawek (czytaj więcej: Pasta do zębów). Możesz jednak w domu samodzielnie przygotować zdrową pastę do zębów.

Naturalna pasta do zebów z ksylitolem, Paleo SMAK

Domowe pasty do zębów bazują na oleju kokosowym i sodzie oczyszczonej, mającej dość gorzki i metaliczny posmak, dlatego najczęściej się je dosładza. Ten przepis wykorzystuje ksylitol, który nie dość, że jest naturalnym słodzikiem, to jeszcze ma udowodniony pozytywny wpływ na zdrowie naszej jamy ustnej.

Przepis na zdrową naturalną pastę do zębów z ksylitolem: Czytaj dalej Naturalna pasta do zębów (z ksylitolem)

Jaskiniowiec na wakacjach – kosmetyczka

Na stronie Paleo SMAK w dziale poświęconym stylowi życia paleo mamy sporo informacji dotyczących higieny – o tym, dlaczego większość kosmetyków jest całkowicie zbędna, a niektóre z nich nawet szkodliwe dla zdrowia, o myciu włosów, o dezodorantach, paście do zębów… A co jeśli nowoczesny jaskiniowiec jedzie na wakacje? Jak może wyglądać minimalistyczna, tania i zdrowa kosmetyczka?

Kosmetyczka nowoczesnego jaskiniowca, Paleo SMAK

Zdjęcie powyżej przedstawia moją zawartość mojej kosmetyczki, której niedawno używałem podczas tygodniowej podróży przez ocean do ciepłych krajów. Co więc zawierała kosmetyczka współczesnego jaskiniowca? Czytaj dalej Jaskiniowiec na wakacjach – kosmetyczka

Naturalna pasta do zębów (ze stewią)

Sklepowe pasty do zębów zawierają wiele szkodliwych chemikaliów, podejrzewanych o wywoływanie raka, a fluor – wyjątkowo silna toksyna, dawniej używana jak trutka na szczury – jest z nich najgorszy (czytaj więcej: Pasta do zębów). Całe szczęście możesz łatwo zrobić w domu naturalną i zdrową pastę do zębów.

Naturalna pasta do zębów ze stewią, Paleo SMAKWiększość domowych past do zębów wykorzystuje sodę oczyszczoną, która ma gorzki i metaliczny posmak, dlatego z reguły je dosładzamy. Ten przepis wykorzystuje stewię, chyba najzdrowszy, a jednocześnie bardzo popularny i łatwo dostępny słodzik. Czytaj dalej Naturalna pasta do zębów (ze stewią)

Naturalny dezodorant (czekoladowy)

Sklepowe dezodoranty są drogie, nie są dość skuteczne, a przede wszystkim źle wpływają na nasze zdrowie – podejrzewa się je o wywoływanie różnych schorzeń i chorób, w tym raka piersi (czytaj więcej). Wypróbowałem kilka przepisów na domowe dezodoranty, ale jeden z nich urzekł mnie swoją wyjątkową skutecznością, pięknym zapachem, a jednocześnie prostotą przygotowania: czekoladowy dezodorant.

Czekoladowy dezodorant, Paleo SMAK

Nazwa „czekoladowy” nie jest nadużyciem, bo jednym ze składników tego dezodorantu jest masło kakaowe, którego powszechnie używa się do wyrobu czekolady.

Wyjątkowo skuteczny, zdrowy, pięknie pachnący czekoladowy dezodorant „zrób to sam”: Czytaj dalej Naturalny dezodorant (czekoladowy)

Naturalny dezodorant (najprostszy)

Dezodoranty dostępne w sklepach zawierają wiele składników mających negatywny wpływ na nasze zdrowie i należą do najbardziej toksycznych kosmetyków (czytaj więcej). Jest wiele przepisów na zdrowe dezodoranty domowej roboty, ale tylko jeden jest najprostszy i najtańszy, a przy tym także skuteczny.

Najprostszy dezodorant, Paleo smak

Oto najprostszy zdrowy dezodorant „zrób to sam”: Czytaj dalej Naturalny dezodorant (najprostszy)

Przestałem się myć (kosmetykami)!

Wiem, że zabrzmi to głupio i może wstyd się przyznać, ale przestałem się myć kosmetykami. Zdecydowaną większość z nich odstawiłem na półkę i nie korzystam z nich w ogóle. Nie śmierdzę (potwierdzają osoby drugie i trzecie), a moja skóra jest tak zdrowa jak nigdy wcześniej.

Mycie paleo smak, Edgar Degas
Kobieta w kąpieli myjąca nogę gąbką, Edgar Degas, 1883

W wielkim skrócie: Czytaj dalej Przestałem się myć (kosmetykami)!