Naturalny dezodorant (z woskiem pszczelim)

Sklepowe dezodoranty pełne są skomplikowanych chemicznych substancji, które nie są obojętne dla naszego zdrowia (czytaj więcej: Dezodorant). Domowe dezodoranty na bazie oleju kokosowego są doskonałe, lecz mają jedną wadę – stają się płynne w temperaturze powyżej 25°C, kiedy to topi się olej kokosowy. Dodatek wosku rozwiązuje ten problem.

Naturalny dezodorant z woskiem, Paleo SMAK

Wosk jest wydzieliną gruczołów na odwłoku pszczół i służy im do budowy plastrów w ulu. Wosk wykorzystywany jest przez ludzi od tysięcy lat – kiedyś robiło się z niego między innymi świece, a teraz ma także zastosowania medyczne i kosmetyczne. Bardzo dobrze tolerowany przez naszą skórę wosk jest składnikiem wielu kremów, a z uwagi na jego antybiotyczne właściwości, jest używany przy produkcji plastrów, opatrunków i maści, stosuje się go także do leczenia trudno gojących się ran.

Wszystkie te właściwości wosku pszczelego powodują, że jest on bardzo wartościowym składnikiem dezodorantu. Doskonale pielęgnuje skórę, nie sprzyja produkującym niemiłe zapachy i rozkładającym pot bakteriom, a wysoka temperatura topnienia (62-72 °C, zależnie od składu) powoduje, że możemy uzyskać dezodorant kremowy także w wyższych temperaturach.

Wyjątkowo skuteczny, naturalny, zdrowy, odporny na wysokie temperatury dezodorant „zrób to sam” z woskiem:

Wosk pszczeli możesz kupić w sklepach kosmetycznych albo w sprzedaży wysyłkowej. Najwygodniej kupić wosk w postaci kostki i potem na drobnej tarce zetrzeć tyle, ile będzie potrzeba na dezodorant.

Olej kokosowy i wosk roztop w kąpieli wodnej albo w kuchence mikrofalowej (dla niecierpliwych), a gdy mieszanina nieco przestygnie, ale wciąż będzie płynna, dodaj sodę oczyszczoną i mąkę ziemniaczaną i dobrze wymieszaj. Postaraj się uzyskać kremową konsystencję. Pozostaw do ostygnięcia mieszając od czasu do czasu, dopóki będzie to jeszcze możliwe.

Ja robię najczęściej dezodorant w pojemniku po kremie i wolę go nakładać palcem, ale jeśli zrobisz naprawdę gęstą mieszaninę, to możesz ją wlać do pustego sztyftu. W zależności od ilości oleju kokosowego uzyskasz dezodorant o różnej miękkości. W lecie możesz dać mniej oleju i uzyskać dezodorant, który pozostanie płynny do co najmniej 35 °C. Tak, możesz samodzielnie zrobić dezodorant w sztyfcie na lato!

Jak to działa? Olej kokosowy i wosk doskonale pielęgnują skórę, a przy okazji zabijają bakterie produkujące nieprzyjemne zapachy, soda oczyszczona neutralizuje zapachy, a mąka ziemniaczana pochłania wilgoć potu. Zarówno soda, jak i mąka to biały proszek, ale pomimo tego dezodorant nie zostawia plam na ubraniach.

Wosk i olej kokosowy pachną dość delikatnie, jeśli chcesz bardziej zdecydowany zapach, to możesz użyć kilku kropel olejków eterycznych. Do dezodorantu ze względu na swoje właściwości szczególnie przydaje się olejek z drzewa herbacianego, dodatkowo panie mogą polubić zapachy kwiatowe albo owocowe (np. jaśmin lub lawenda), a panowie mogą bardziej docenić męskie zapachy, jak np. olejek sandałowy. Wiele olejków nadaje się także dla obu płci, np. cytryna albo olejek bergamotowy itp.

Naturalny dezodorant nie blokuje wydzielania potu, a jedynie neutralizuje jego zapach. Pocenie się jest naturalną fizjologiczną funkcją skóry, która w ten sposób się oczyszcza. Antyperspiranty blokują na chwilę wydzielanie potu, ale skóra przypłaca to zdrowiem i kiepską kondycją.

Pamiętaj, że zniszczona latami używania chemicznych antyperspirantów skóra musi się trochę przyzwyczaić do zdrowia – początkowo więc możesz pocić się bardziej niż zwykle. Bardzo szybko jednak „zapachy spod pachy” albo podrażniona i piekąca skóra pozostaną na zawsze tylko wspomnieniem.

Zobacz też inne dezodoranty „zrób to sam”: Naturalny dezodorant (najprostszy) albo Naturalny dezodorant (czekoladowy).

Czytaj więcej o higienie: Higiena paleo | Dezodorant | Mycie włosów bez szamponu | Zamiast mydła | Pasta do zębów | Płukanie zębów olejem


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

3 komentarze do “Naturalny dezodorant (z woskiem pszczelim)”

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *