Styl życia paleo

Paleo to nie tylko sposób odżywiania się, ale także styl życia. Nasi przodkowie w czasie liczącego 3 miliony lat paleolitu przystosowali się nie tylko do określonego pożywienia, ale także do swojego trybu życia (czytaj więcej: Jak żyli nasi przodkowie?). O ile w przypadku żywności mówimy o zmianach, które zaszły 10.000 lat temu i oceniamy, że minęło za mało czasu, byśmy się do nich dostosowali, to nasz tryb życia zmienił się bardzo w ciągu ostatnich 100 i mniej lat.

Styl życia paleo, Siemiradzki, Sielanka
Sielanka, Henryk Siemiradzki, 1896

Historia ewolucji może nas nauczyć o wielu rzeczach, nie tylko pożywieniu. Zmiana trybu życia może pomóc utrzymać zdrowie układu pokarmowego i nerwowego oraz mieć jak najdłużej zdrowe i krzepkie ciało. Styl życia paleo można opisać skrótowo w kilku punktach:

 • zdrowa higiena – unikanie niepotrzebnego kontaktu z chemikaliami
 • ćwiczenia fizyczne – częste i zróżnicowane
 • stres – jego minimalizowanie w życiu i radzenie sobie z nim
 • sen – zdrowy i w wystarczającej ilości
 • spędzanie dużo czasu na wolnym powietrzu, z ekspozycją na słońce, a gdy nie jest to możliwe, to suplementacja witaminą D
 • głodówki oraz jedzenie niedużych i zróżnicowanych ilości pożywienia
 • minimalizowanie wpływu na nasz organizm zmian, jakie zaszły w trybie naszego życia, możemy np. zapobiegać krótkowzroczności albo ją wyleczyć
 • kontakt z naturą, mieszkanie wśród zieleni, spacery po lasach
 • spanie z dziećmi, reagowanie na ich płacz, tzw. rodzicielstwo bliskości

Aktywność fizyczna nie powinna polegać na regularnych wizytach na siłowni i wykonywaniu w kółko tych samych ćwiczeń. Więcej zyskamy ruszając się często i krótko ale z różną intensywnością i w bardzo zróżnicowany sposób: chód, szybki bieg, skoki, czołganie się, wspinanie, pływanie, podnoszenie, rzucanie…

Ważny jest kontakt z naturą, który może przejawiać się na wiele sposobów, poczynając od trzymania roślin i zwierząt w domu, poprzez uprawę ogródka (nawet na balkonie) i opiekę nad różnymi zwierzętami, aż do wypraw do lasu, gdzie będziemy także wspinać się na drzewa, czy też kąpać w strumykach. Kontakt z naturą polega także na minimalizowaniu ilości ubrań izolujących nas od otoczenia i jak najczęstszym chodzeniu boso {1}.

Mieszkanie wśród zieleni i spacery po lesie czynią nas zdrowszymi i szczęśliwszymi (link i link). Spędzanie czasu na zewnątrz w naturalnym świetle polepsza nasz humor i cykl dobowy {2}.

Stres i wysiłek są czymś normalnym, nasi przodkowie narażali swoje życie prawie każdego dnia podczas polowań na groźne zwierzęta. Bardzo ważne jest jednak, żeby po tym stresie nastąpił okres odpoczynku, relaksu, kiedy żyjemy chwilą, nie martwiąc się o tym, co będzie później, np. beztroskie zabawy z dziećmi. Spokojny i zdrowy sen w ciemności jest także niezbędnym elementem życia.

Nie przesadzajmy z czystością! Nadmierne pucowanie wszystkich zakamarków domu wpływa zdecydowanie negatywnie na nasz układ odpornościowy. Od dawna wiadomo także, że kontakt z bakteriami żyjącymi w glebie jest zbawienny dla naszego organizmu.

Dzięki sztucznemu oświetleniu i centralnemu ogrzewaniu żyjemy w wiecznym lecie i nasze organizmy nie zaznają zmroku ani zimna. Naukowcy odkryli, że jest to dla nas ważne i że np. jesienią powinny się aktywować aktywować geny chroniące nas przed grypą. Problemem jest, że nasz organizm nie widzi jesieni, bo wciąż jest jasno i ciepło.

Do stylu życia paleo zaliczamy także interakcje z przyjaciółmi (liczy się bliska więź z małą grupą ludzi, a nie przelotne kontakty z setkami znajomych) oraz sposób wychowywania dzieci. Dzieci naszych przodków były karmione piersią nawet przez 4-5 lat, przebywały bardzo dużo czasu z rodzicami, były noszone przy ich ciele i spały razem z nimi. Dzieci samodzielnie i we własnym tempie odkrywały otaczający je świat i nie miały rozpisanego grafiku zajęć.

Na początku stosowanie niektórych elementów stylu paleo może wydawać się trudne albo skomplikowane, ale już wkrótce odkryjesz, jakie to wszystko jest proste, naturalne i ile daje radości, satysfakcji i zdrowia. W końcu to nasz styl życia, który praktykowaliśmy przez kilka milionów lat.


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Czytaj też: Co to jest dieta paleo? | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Paleo higiena | Zboża szkodzą | Nabiał – jeść czy nie jeść? | Rak żywi się cukrem | Paleo dla dzieci?

Źródła:
 1. Ithaca College. Going barefoot: Strong 'foot core' could prevent plantar fasciitis, shin splints, and other common injuries. ScienceDaily. ScienceDaily, 17 November 2015. [Link]
 2. Burns AC, Saxena R, Vetter C, Phillips AJK, Lane JM, Cain SW. Time spent in outdoor light is associated with mood, sleep, and circadian rhythm-related outcomes: A cross-sectional and longitudinal study in over 400,000 UK Biobank participants. J Affect Disord. 2021 Dec 1;295:347-352.
  DOI/Crossref: 10.1016/j.jad.2021.08.056 [PubMed] [Google Scholar]
Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

4 komentarze do “Styl życia paleo”

 1. Styl życia bardzo pociągający, super alternatywa dla tego, co mamy w obecnych czasach (pośpiech, pogoń za pieniądzem, przelotne znajomości zamiast głębokich więzi, oderwanie od natury itp)

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *

Dieta paleo po polsku i styl życia dla dzieci i dorosłych