Zapobieganie krótkowzroczności

Krótkowzroczność jest chyba najczęściej spotykaną wadą wzroku i według powszechnej wiedzy albo nie można jej zapobiec, albo zalecenia ku temu są całkowicie nieskuteczne. Co więcej – współczesna medycyna oferuje okulary, które tylko pogarszają wadę wzroku!  Prosta zmiana nawyków może pomóc naszym oczom i zapobiec krótkowzroczności lub ją wyleczyć! Najpierw jednak zastanówmy się, jak powstaje krótkowzroczność.

Okulary, Paleo SMAK

Przez setki tysięcy lat nasi przodkowie głównie patrzyli na obiekty daleko od siebie i do tego nasze oczy się doskonale dostosowały. Upowszechnienie pisma, a szczególnie zmiany ostatnich lat z wszechobecnymi komputerami, tabletami, telefonami komórkowymi sprawiły, że godzinami wpatrujemy się w ekrany położone zaledwie kilkadziesiąt centymetrów od naszych oczu.

Krótkowzroczność powstaje, gdy mięśnie oczu, zmęczone wielogodzinnym patrzeniem bez przerwy na blisko położone obiekty, pozostają (trwale lub czasowo) podkurczone i tracą zdolność do pełnego rozluźnienia się. Wtedy, po odejściu od komputera, przedmioty daleko od nas widzimy nieostro.

Współczesna medycyna proponuje w tym celu okulary korekcyjne, które działają w ten sposób, że optycznie przybliżają wszystko, co widzimy. Obiekty daleko od nas wydają się naszym oczom położone blisko, przez co widzimy je ostro. Problemem jest to, że ekrany komputerów i tabletów są także przybliżone i optycznie nie są 30, a np. 15 cm od naszych oczu! Oczy muszą się jeszcze bardziej namęczyć, żeby widzieć ostro tak blisko położone przedmioty, przez co ich kondycja się pogarsza jeszcze bardziej i wkrótce potrzebujesz nowych okularów, które przybliżają ekran do 10 cm!

Okulary to błędne koło! Każdy, kto dostał okulary korekcyjne i używał ich cały czas, może poświadczyć, że wkrótce potrzebujemy nowych, coraz to mocniejszych okularów! Zamiast pacjenta zadowolony jest cały przemysł optyczny i lekarze, bo do końca życia będziemy musieli ich odwiedzać i kupować okulary lub soczewki kontaktowe.

Przyczyny krótkowzroczności:

  • patrzenie przez większość czasu na położone blisko obiekty
  • skupianie wzroku godzinami na tej samej odległości
  • osłabienie mięśni sterujących soczewką oka

Jak można zapobiec krótkowzroczności?

  • do czytania, pracy przy komputerze i wszystkich innych czynności wymagających skupiania wzroku na przedmiotach blisko nas powinniśmy używać okularów plus, czyli oddalających optycznie
  • musimy unikać skupiania wzroku na tej samej odległości i ćwiczyć oczy – podczas czytania, pracy przy komputerze powinniśmy co jakiś czas (np. co 20 minut) popatrzeć chwilę na przedmioty położone daleko oraz stosować inne ćwiczenia oczu
  • zdrowo odżywiając się dostarczymy mięśniom oczu wszystkich niezbędnych substancji i zapewnimy im świetną kondycję

Jakie okulary nosić do czytania i komputera? Jak zapobiegać krótkowzroczności? Wystarczą najprostsze i najtańsze okulary do czytania, których ilość dioptrii to 1 podzielone przez odległość od oczu do ekranu w metrach. Przykładowo, dla ekranu położonego 30 cm od oczy potrzebujemy szkieł +3, dla odległości 50 cm to jest +2, dla 70 cm to +1,5 a dla ekranu metr od oczu +1 dioptrii. Te okulary spowodują, że dla naszych oczu ekrany będą widoczne tak, jak obiekty położone na horyzoncie (i przy okazji je nieco powiększą).

Okulary do czytania, zapobieganie krótkowzroczności, Paleo SMAK

Powyższe wyliczenia zakładają, że nie masz jeszcze wady wzroku, tylko jej próbujesz zapobiec. W podobny jednak sposób możesz wyleczyć istniejącą krótkowzroczność!

Okulary plusowe można kupić bez recepty w każdej aptece (pytaj o okulary do czytania) i ich koszt jest niewielki, rzędu 15-20 zł, zależnie od oprawki – zapobieganie krótkowzroczności nie jest drogie! Ważne jest, żeby nawet dzieci, jeśli długo czytają lub używają komputera i tabletów, miały nawyk używania do tego okularów. Wstając od komputera lub książki, należy zdjąć okulary – używamy ich tylko do czytania i do komputera. Telewizor (jeśli jest co najmniej 2-3 metry od oczu) można oglądać bez okularów, gotujemy i sprzątamy bez okularów i oczywiście z domu wychodzimy także bez okularów.

Ćwiczenia oczu powinny polegać na zmuszeniu ich do wysiłku i pracy i nie pozwolić im zastygnąć w bezruchu na długie godziny. W internecie jest wiele opisów takich ćwiczeń, najprościej od czasu do czasu (np. co 20 minut) patrzeć na przemian na obiekty położone blisko i daleko, wysoko i nisko, na prawo i na lewo.

Odpowiednie żywienie też jest bardzo ważne dla naszych oczu. Co prawda brak dokładnych badań naukowych na wpływ żywienia paleo na oczy (choć są hipotezy), ale w internecie są dziesiątki opisów, jak dieta paleo wyleczyła astygmatyzm i poprawiła ostrość wzroku oraz widzenie w ciemności. Dieta paleo to nasz naturalny i najzdrowszy sposób żywienia, czytaj więcej na ten temat: Dieta paleo | Efekty diety paleo oraz Paleo dla początkujących.

Pamiętaj – krótkowzroczności można łatwo zapobiec, głównie poprzez noszenie tanich okularów do czytania i pracy przy komputerze. Oczy także podlegają starzeniu się i z czasem tracą swoje właściwości, więc raczej nie utrzymamy sokolego wzroku do osiemdziesiątki. Odpowiednie ćwiczenia oczu i odżywianie dodatkowo pomogą jednak zachować doskonały wzrok jak najdłużej.

Zobacz też: Badanie wady wzroku | Leczenie krótkowzroczności .


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Czytaj też: Co to jest dieta paleo? | Paleo dla początkujących | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Zboża szkodzą | Rak żywi się cukrem | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

26 komentarzy do “Zapobieganie krótkowzroczności”

  1. Mam pytanie, otóż kiedyś chyba były w tym artykule wymienione dodatkowe źródła, gdzie były opisy, badania dzieci wyleczonych z krótowzroczności, oraz pamiętam taki wykres gdzie było podane jak działają okulary do bliży. Można uzyskać do nich link?

  2. Witam, przepraszam za odkopywanie tematu ale chciałem zapytać czy jest możliwe leżenie wzroku przy pomocy soczewek?

    1. Właśnie okulary powinny być używane tylko w konkretnych okolicznościach, np. do komputera, a jak wstajesz od biurka, to je ściągasz. Soczewki nie są takie praktycznie, nie tak łatwo je nałożyć i ściągać na poczekaniu.

  3. Nie chcę nikogo urazić, ale to że człowiek głodny nie ma siły to jest taka sama bzdura jak to że dla dzieci najlepsze są parówki, krowie mleko i przegotowana woda. Chodzi mi o to że warto poznać taką metodę jak głodówka. Tak z mojego doświadczenia: w czasie głodówki (tj. nie jedzenia kompletnie niczego) piję wodę w momentach czucia apetytu i po krótkim czasie nie myślę już o jedzeniu. Wodę piję bez ograniczeń, powiedzmy że minimum litr dziennie. Po prostu woda załatwia uczucie braku siły i bycia głodnym. Kondycja w czasie głodówki wzrasta. Coraz bardziej jestem przekonany też że codzienny fizyczny wysiłek jest absolutnie konieczny i że leżenie i „nic nie robienie” w czasie głodówki może być nawet niebezpieczne. Śmierdzi się przez jakieś 2-3 dni, trudno się wtedy też umyć – skóra jest w dotyku jakby pokryta farbą. Ostrość widzenia poprawia się w każdym razie już w okolicy 5. dnia i utrzymuje się. Cofa się po powrocie do starych nawyków żywieniowych, nie jestem pewien ale prawdopodobnie wtedy gdy włączony zostanie zwierzęcy tłuszcz. Co ciekawe przy dłuższych głodówkach (około 3-4 tygodni) skóra robi się taka dziwnie szara a po zakończeniu głodówki wygląda jak u nastolatka, ale ja to tylko widziałem u kogoś, sam jeszcze nie głodowałem tak długo.

  4. Problem polega na tym, że większość z nas jednak żyje między ludźmi, chodzi do pracy, na zakupy… Nawet w trakcie urlopu na ogół nie jeździmy na odludzia… Poza tym człowiek głodny nie ma siły, więc nie wyobrażam sobie jeszcze ciężkiej pracy na głodniaka. 🙂

  5. Czekam 🙂 Bardzo ciekawa strona, mam zamiar przerzucić się na paleo, choć wiem, że łatwo nie będzie. Z jednej strony mam dość kanapek, a z drugiej strony kanapkę robi się łatwo i szybko. 🙂 Muszę sobie dokładnie zaplanować, co kupić i zrobić…

  6. Czytam i oczom nie wierzę 😀
    Od 8 lat noszę okulary z powodu krótkowzroszności. Co ciekawe, pierwszy rok nosiłam ciągle i wada lekko się pogorszyła. Później w związku ze swoją próżnością zaczęłam nosić okulary tylko do czytania i komputera, do żadnej innej czynności ich nie zakładam. Wada wzroku w miejscu, mimo że okuliści grożą pogorszeniem.
    Szukałam informacji o diecie paleo i błądząc w czeluściach Twojego bloga, natknęłam się na ten wpis 🙂 Ciekawa jestem czy moja sytuacja to tylko zbieg okoliczności czy to rzeczywiście działa!

    1. Nie piszesz jakie masz okulary (zwykłe czy bifocal) , czy moc jest odpowiednio obniżona w porównaniu do 'wady’.
      Musiało być w tym dużo przypadku że się nie pogarsza jeśli używasz ich do czytania (w domyśle: książek).

      Należy robić odwrotnie – nosić okulary tylko do patrzenia z daleka – np. na tablicę, a nie do czytania (w domyśle książek).

  7. A co jeżeli mamy juz krótkowzrocznosc ? Noszę okulary od 5 lat, tylko sie pogarsza, mimo tego, ze zmienilam diete itd. Czy tego sie juz nie da wyleczyc ? :/

        1. Czy ktoś wypróbował metodę z okularami do bliży ?
          Panie Grzegorzu zacząłem 3 dni temu i chciałbym skonsultować odczucia – chodzi o
          1) po zdjęciu ostrość jest wyraźnie większa niż przed próbą
          2) zawsze przy zakładaniu okularów minie około 5- 20 sekund zanim oczy się dostroją od ostrości
          3) obraz jest powiększony (przy +1 nieznacznie, przy +2 całkiem dużo) – czy zdrowe oczy powinny widzieć powiększony czy nie ? czy krótkowzroczne oczy powinny widzieć powiększony ?

          i pytanie podsumowanie – czy można sobie zaszkodzić nosząc te okulary ?

          Moja ostrość wzroku to jak pisałem w innych komentarzach (szukam wydruku z komputerowych zeby to potwierdzić) około -1.5 w tym cylinder, jedno oko jest słabsze o 0.25-0.5 ale z tego co czytuję na forach to norma . Ostrość wzroku dla porównana -> gdy używam okularów -1D do samochodu to do obrazu ostrego jak brzytwa brakuje z -0.5

          Kupiłem w Biedronce okulary +1 , + 1.5 , + 2.0

          Jako że mam pracę biurową przed kompem nie jest trudno o 'ćwiczenia’ – zaczynamy

          1 dzień (zalozyłem +1D 3-4 godziny, odległość ekranu ok 50-60 cm) – po zdjęciu okularów obraz pozostaje ostry tak jakby oko nie wiedziało że okulary zostały zdjęte – stan utrzymuje się do wieczora powoli słabnąc. Czuję że mięśnie okołooczne bolą, natomiast odczuwam ulgę że mięsień rzęskowy jest rozluźniony – nic nie kłuje itp.

          Czyli pierwszego dnia czułem że momentalnie poprawiło się o 0.5

          2 dzień (zalozyłem +1D 3-4 godziny, odległość ekranu ok 50-60 cm) – oczy mniej bolą niż dnia pierwszego, ostrość wzroku po zdjęciu okularów się tak samo utrzymuje do wieczora jak pierwszego dnia. I widzę jeszcze lepiej (strach pomyśleć ale może w sumie lepiej o 1D ?)
          Jako że mam astygmatyzm to mimo ostrości wciąż jest trochę 'rozdwajających się i zakrzywionych obrazów) .

          3 dzien rano – jeszcze nie założone okulary – utrzymuje się lepsze widzenie
          praca (zalozyłem +1.5D na 5 godzin, odległość ekranu ok 50-60 cm)
          po zdjęciu okularów obraz bardzo wyraźny – lepiej niż w dniu 2 , mięśnie wewnątrz nie bolą (pełne rozluźnienie rzęskowego), ale okołooczne wciąż czuję że są w oczodołach.

          1. Jeśli nie robisz eksperymentów podczas prowadzenia samochodu itp, to nie sądzę, byś sobie jakoś mógł zaszkodzić. Zmęczenie oczu i mięśni ocznych jest jak najbardziej normalne, w końcu zmuszasz oczy do jakiejś pracy, jeśli używasz komputera na granicy ostrości.
            Na forum gettingstronger.org twierdzą, że widzenie podwójne przez jakiś czas jest jak najbardziej normalne. Ja tego nie miałem – wyleczyłem swoją krótkowzroczność i astygmatyzm tylko używając plusów do komputera i czytając w łóżku jednym okiem – tym słabszym – by ono też popracowało. Nigdy nie widziałem żadnych „duszków”, ani nie miałem żadnych innych zaburzeń widzenia.
            Pamiętaj jednak, że wszystko robisz na własną odpowiedzialność – ja lekarzem nie jestem i tylko informuję.

          2. Dlatego moje pytanie było czy zauważyłeś ten sam efekt u siebie:

            bezpośrednio po zdjęciu okularów (np +1.5 w moim przypadku dzień 3ci) ostrość wzroku pozostaje taka sama , więc widać wszystkie odległe rzeczy bo ostrość się ustawiła na patrzenie daleko i taki stan utrzymuje się kilka godzin.
            Ja odczuwam tak jakby oczy były „szerzej otwarte”.

            No i najważniejsze – czy słyszałeś żeby jakiś okulista propagował tą metodę – bo aż trudno uwierzyć, że żaden nie był na tyle dociekliwy by spróbować choćby na sobie (a krótkowzroczni też się wśród okulistów zdarzają) ?

          3. Pytałem też o 'ciekawostkę’: czy widzisz w okularach +2D tekst powiększony, i czy potrafisz to wytłumaczyć ? Z fizyki nie jestem tak mocny.

            Na chłopski rozum efekt może wynikać z tego że oko kompensuje to przez „-2.1D” i przez to obraz na siatkówce jest większy ?
            Czy okulary z uwagi na swoją np grubość tak powiększają ?
            Czy o co innego chodzi ?

          4. Pamiętaj, że okuliści nie zajmują się tylko krótkowzrocznością, mają na głowie dużo chorób oczu jak zaćma, problemy z siatkówką itp. Słyszałem o zaledwie paru okulistach, którzy wiedzą, jak zapobiegać krótkowzroczności. Cała reszta nie jest tego uczona w szkole, a raczej uczeni są, że zapobiec się nie da 🙂
            Co do powiększonego obrazu – na początku zauważałem to, ale potem szybko się przyzwyczaiłem i w ogóle nie zwracałem na to żadnej uwagi.

        2. A jakie są twoje doświadczenia ze słabszym okiem – o ile było słabsze ? czy nadal jest słabsze ? Czy czytając przez plusy mamy to robić na granicy widzenia słabszego oka, czy obuocznego ? A może mniejszy plus dla słabszego oka ? Czytałem wiele w sieci ale brak jest tam odpowiedzi na takie najprostsze pytania.

          w dniu czwartym i dzis (piątym) czuję ból głowy (dzwonienie) – chyba przetrenowałem ? czy okulary za mocne ? (cwiczę z +1D obecnie, oko lepsze widzi dobrze – oczywiście zależy od wielkości liter 🙂 )

          Zauważyłem że moje oko słabsze (z tego co pamiętam około w sumie 0.5 -> 0.25D i 0.5 cylinder) ma różnicę której nie daje rady nadrobić jeśli patrzę na monitor (tzn . zasłaniają lepsze oko – słabsze widzi jakąś kaszankę i musi się wytężyć żeby zobaczy 'jako tako’ więc podejrzewam że przy obuocznym widzeniu mózg używa tylko tego lepszego obrazu), natomiast przy patrzeniu w dal widzi lepiej niz’lepsze’.

          Czy da się to jakoś wytłumaczyć „naukowo” ?

          1. W dzień używałem komputera na granicy ostrości, która wynikała oczywiście ze zdolności oka wodzącego (silniejszego). To słabsze wtedy często nie pracowało. Dlatego wieczorem zakrywałem oko wodzące i czytałem na granicy ostrości oka słabszego, żeby ono też popracowało.
            Później w pracy dostosowywałem odległość od monitora używając granicy ostrości oka słabszego. Wtedy oko wodzące nie wytężało się i odpoczywało, a słabsze pracowało.
            Oba oczy się polepszyły, wciąż lewe jest wodzące, ale różnica pomiędzy nimi jest minimalna, rzędu 0,25 dioptrii, nie więcej.

    1. Mam podobny problem, jednakże u mnie okres noszenia okularów jest o wiele dłuższy. Też mam dosyć tej całej krótkowzroczności, chciałbym choć ździebko ją zmniejszyć. Dlatego również czekam na kolejny artykuł o zdrowiu oczu. 🙂 Odżywiam się od ponad dwóch lat zdrowo, zgodnie z wytycznymi na tym blogu, ale wada wzroku (naprawdę spora) albo stoi w miejscu, albo delikatnie się potęguje. A tak liczyłem na to, że zdrowe odżywianie mi tutaj pomoże. :/ I tak jestem zdecydowany na przejście laserowej operacji oczu, nie wiem jednak, kiedy będę mógł sobie na nią pozwolić.

      PS. Za jakiś czas z pewnością wypróbuję azjatycką praktykę o nazwie trataka. Ma ponoć dobrze działać na oczy (i nie tylko), więc jestem pełen nadziei (i jak zwykle zapewne nic nie poskutkuje :P)

      1. u mnie cofnęła się po pół roku zjadania szczypty szafranu dziennie. przypadkowy efekt, bo na coś innego jadłam szafran, ale okazuje się, po poszperaniu głębiej, że badania nad tym ziołem dowodzą skuteczność w leczeniu chorób oczu, opóźnia starzenie się oczu. potem dowiedziałam się, ze równie skuteczne sa płatki, nie tylko drogie pręciki z krokusa, tylko nie można tych "odpadów" nigdzie kupić.

        1. To jest ciekawe, ale krokusy są u nas chyba pod ochroną. Zastanawia mnie czy np. możliwe jest wyhodowanie ich sobie tak w ogródku? Chyba wtedy ochrona nie działa, tzn. mogę sobie takie hodowlane rośliny zjeść.

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *

Dieta paleo po polsku i styl życia dla dzieci i dorosłych