Archiwum kategorii: Różne

Wpis bez wyraźnej kategorii

Jaki jest średni cholesterol? Jaki poziom jest najlepszy?

Niedawno pisałem o badaniu 13 mln Koreańczyków i wyciągniętych z tego wnioskach dotyczących glukozy (cukru) w krwi: Jaki jest średni cukier w krwi? I jak zmienia się z wiekiem?

To badanie Koreańczyków jest naprawdę imponujące – prawie 13 mln osób! Rzadko się zdarza, byśmy mogli śledzić wyniki badań krwi tak dużej grupy. Więcej na temat tego badania możesz się dowiedzieć, klikając w link powyżej.

Mamy także dane dotyczące cholesterolu tej 13-milionowej grupy {1}. Jaki jest więc średni cholesterol w krwi? I jaki jego poziom wydaje się najzdrowszy?

Średni poziom cholesterolu w krwi
Źródło: https://www.nature.com/articles/s41598-018-38461-y

Zacznijmy od średniego poziomu cholesterolu w krwi. Jak widać z grafiki powyżej, zależy on bardzo od wieku i płci. U nastolatków zaczynamy z wynikami 160-170 mg/dl, po czym całkowity cholesterol rośnie z wiekiem (szybciej u panów).

W wieku około 50 lat obie płcie spotykają się przy wartości 200 mg/dl, po czym panom od tego czasu cholesterol powoli spada, a paniom przez kolejne 10 lat jeszcze rośnie powyżej 210 mg/dl, a potem także spada. Czytaj dalej Jaki jest średni cholesterol? Jaki poziom jest najlepszy?

Reklama wspiera rozwój strony:

COVID-19 i cynk

Od dawna wiemy, że cynk jest jednym z kluczowych minerałów dla naszego układu odpornościowego, można się więc było spodziewać, że będzie szczególnie ważny w czasach koronawirusa. Niedawno pojawiło się badanie o tym, jak poziom cynku w krwi wpływa na przebieg choroby COVID-19.

Jeszcze zanim pojawiły się konkretne badania, to naukowcy dokonali przeglądu dostępnej literatury i na tej podstawie stwierdzili, że poziom cynku w krwi może mieć istotne znaczenie dla rokowań chorych {2}. Czytaj dalej COVID-19 i cynk

Subway: czy chleb to chleb, a kurczak to kurczak?

Chyba wszyscy znają sieć fast-food Subway. Jak każda duża firma borykają się oni od dawna z niezadowolonymi klientami, a to że kanapka za krótka {3} albo że w chlebie są podejrzane chemikalia {4}. Nie wiem, jak to wygląda teraz, ale kilka lat temu Subway miał więcej barów na świecie niż McDonalds {5}.

Przed kilkoma tygodniami irlandzki sąd najwyższy ustalił, że „chleb” sprzedawany przez tamtejszego Subway’a nie jest z prawnego punktu widzenia chlebem {6}. Dlaczego to, czy coś jest chlebem, czy nie, jest zdefiniowane w prawie? Czytaj dalej Subway: czy chleb to chleb, a kurczak to kurczak?

Leczenie COVID witaminą D

W ostatnich miesiącach pojawiało się całkiem sporo badań wiążących to, jak łatwo albo ciężko przechodzimy COVID-19 z poziomem witaminy D w krwi. Zobacz: COVID-19 i witamina D oraz COVID-19 i witamina D – część II.

Pozostało tylko czekać na naukowców, którzy sprawdzą możliwości leczenia pacjentów witaminą D. I całkiem niedawno właśnie takie badanie się pojawiło.

W hiszpańskim badaniu {7} 76 pacjentów z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa i z objawami wymagającymi hospitalizacji zostało podzielonych losowo na dwie grupy. Czytaj dalej Leczenie COVID witaminą D

Jaki jest średni cukier w krwi? I jak zmienia się z wiekiem?

Mój ostatni wpis o cukrze w krwi zawierał bardzo ciekawy wykres. Gdy zacząłem sprawdzać, skąd naprawdę pochodzi, natrafiłem na badanie, które pokazuje średni poziom glukozy na czczo w krwi u 12,5 mln osób i jej zależność od wieku. Jaki jest więc średni poziom cukru w krwi?

średni poziom cukru w krwi
Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5557842/

Na sieci można znaleźć niezliczone informacje o zdrowym poziomie glukozy w krwi, ale prawie nikt nie wspomina o tym, jaki jest jej średni poziom w populacji i jak zmienia się z wiekiem. Czytaj dalej Jaki jest średni cukier w krwi? I jak zmienia się z wiekiem?

Fruktoza i cukrzyca

Przez dziesięciolecia diabetolodzy wmawiali nam, że fruktoza jest bezpieczną alternatywą dla cukru. W końcu fruktoza nie stymuluje wydzielania insuliny, nie podwyższa poziomu glukozy w krwi i jest nawet słodsza – same zalety.

Cukier, cukrzyca

Wydawało się, że fruktoza nie ma większego związku z cukrzycą, trzustką albo insuliną. Choć już jakiś czas temu pojawiały się głosy, że fruktoza nie jest taka idealna, to brakowało naprawdę szerokich badań na ten temat. Czytaj dalej Fruktoza i cukrzyca

Cholesterol nie ma znaczenia

W sierpniu 2020 pojawiło się bardzo ważne badanie, którego wynik wszystkie media zgodnie zignorowały, zajmując się głównie stworzoną przez siebie histerią wokół tej nowej grypy.

Wydaliśmy biliard dolarów na „leki” obniżające poziom LDL, a statyny to najbardziej dochodowe tabletki w historii medycyny. Wszystko na nic, bo ilość zachorowań na choroby układu krążenia wciąż rośnie.

Jajka, Paleo SMAK

Przez dziesięciolecia odradzono nam jedzenie jajek (bo cholesterol!), trującymi tabletkami faszeruje się nawet nastolatki, a mamy coraz więcej zgonów na zawał. Nawet dziecko widzi, że coś jest nie tak. Czytaj dalej Cholesterol nie ma znaczenia

Korzyści niejedzenia przez część dnia

Reklamy telewizyjne i dietetycy starają się nas zachęcić do jedzenia przez cały dzień, od świtu do zmierzchu, i to prawie bez przerwy. Od jakiegoś czasu już wiadomo, że głodowanie przez część dnia ma dużo korzyści zdrowotnych. Niedawno rzuciły mi się w oczy dwa ciekawe badania na ten temat.

Too much bread and we are dead

Okresowe posty (po angielsku IF – intermittent fasting) to dość szerokie pojęcie i oznacza zarówno posty całodniowe, jak też i te obejmujące tylko część dnia (zobacz też: Głodówki i posty). Dlatego po angielsku istnieje także inny termin – TRF (time restricted feeding) – dosłownie „karmienie ograniczone czasowo”. Czytaj dalej Korzyści niejedzenia przez część dnia

Przyczyny próchnicy: cukier, chleb, ryż, makaron

Chyba każdy wie, że spożycie cukru bezpośrednio wiąże się ze stanem zębów. Okazuje się jednak, że dzieci, które nie wiedzą, co to słodycze i nie jadają cukru, także mogą mieć próchnicę. Wszystkiemu winne jak zwykle zboża.

Białe zęby, Paleo SMAK

Niedawno natrafiłem na dość ciekawe badanie {8}. Naukowcy z Nowej Zelandii badali powiązania pomiędzy pokarmami i stanem zębów u dzieci. Oczywiście znaleźli bardzo wyraźny związek pomiędzy słodyczami i słodkimi napojami a próchnicą. Ale, co ciekawe, znaleźli też korelację pomiędzy kiepskim stanem zębów a jedzeniem rafinowanej skrobi. Czytaj dalej Przyczyny próchnicy: cukier, chleb, ryż, makaron

COVID-19 i witamina D (część II)

Już w zeszłym miesiącu pisałem o tym, jak ważna jest witamina D w przypadku koronawirusa (SARS-CoV-2) i wywołanej nim choroby: COVID-19 i witamina D.

Mamy coraz więcej badań, które potwierdzają znaczenie witaminy D. Choćby badanie z Uniwersytetu na Filipinach {9}. Jego wyniki można tak zobrazować:

COVID-19 i witamina D
Źródło: https://orthomolecular.activehosted.com/index.php?action=social&chash=b73ce398c39f506af761d2277d853a92.164&s=fefd45c21bc3a55252a9c7a67da2b16e

Ludzie z wysokim poziomem witaminy D w krwi przechodzą COVID-19 łagodnie w 85,5%, za to ci z niskim prawie w ogóle nie przechodzą łagodnie i mają zwykłe objawy w 26%, poważne w 40,3%, a krytyczne w 32,5%. Czytaj dalej COVID-19 i witamina D (część II)