Naturalny dezodorant (czekoladowy)

Sklepowe dezodoranty są drogie, nie są dość skuteczne, a przede wszystkim źle wpływają na nasze zdrowie – podejrzewa się je o wywoływanie różnych schorzeń i chorób, w tym raka piersi (czytaj więcej). Wypróbowałem kilka przepisów na domowe dezodoranty, ale jeden z nich urzekł mnie swoją wyjątkową skutecznością, pięknym zapachem, a jednocześnie prostotą przygotowania: czekoladowy dezodorant.

Czekoladowy dezodorant, Paleo SMAK

Nazwa „czekoladowy” nie jest nadużyciem, bo jednym ze składników tego dezodorantu jest masło kakaowe, którego powszechnie używa się do wyrobu czekolady.

Wyjątkowo skuteczny, zdrowy, pięknie pachnący czekoladowy dezodorant „zrób to sam”:

Olej kokosowy i masło kakaowe roztop, wymieszaj ze sobą i zostaw do ostygnięcia, czekając na moment, aż mieszanina będzie już dość gęsta, ale nie zastygnięta jeszcze (konsystencja sosu). Dodaj dobrze wymieszane razem suche składniki i wszystko dokładnie utrzyj. Najprościej będzie roztopić olej z masłem i na końcu wymieszać wszystko od razu w pojemniku, w którym zamierzasz przechowywać dezodorant.

Ten dezodorant jest wyjątkowo skuteczny, nawet niewielka ilość pod pachami jest skuteczniejsza od jakiegokolwiek komercyjnego dezodorantu. Dodatkowo jego konsystencja może być trwała nawet w dość wysokich temperaturach – o ile olej kokosowy topi się już w 25 stopniach, to masło kakaowe dopiero w 35 stopniach.

Ten dezodorant można także używać jako sztyftu! Jak? Docelowa konsystencja zależy bardzo od temperatury w łazience i jakości składników, więc musisz poeksperymentować. Powyższe składniki są do raczej miękkiego dezodorantu do nakładania palcem, ale do sztyftu daj mniej więcej po równo oleju kokosowego i masła kakaowego. Nie bój się prób, jak wyjdzie nie taka konsystencja, jakiej oczekujesz, zawsze możesz wszystko przetopić i zmienić proporcje składników. Jak uzyskasz idealną konsystencję, to roztopiony dezodorant wlej do opróżnionego pojemnika na sztyft.

Zwróć szczególną uwagę na dobre wymieszanie, bo mąka ziemniaczana lubi sklejać się w krupy. Ten dezodorant fantastycznie pachnie czekoladą (o ile używasz nierafinowanych tłuszczów), ale jak chcesz wzbogacić zapach innymi nutami, to możesz dodać olejki zapachowe, np. odrobinę miętowego.

Zobacz też inne domowe dezodoranty „zrób to sam”: Naturalny dezodorant (najprostszy) | Naturalny dezodorant (z woskiem pszczelim).

Czytaj więcej o higienie: Higiena paleo | Dezodorant | Mycie włosów bez szamponu | Zamiast mydła | Pasta do zębów | Płukanie zębów olejem

Podyskutuj o zdrowej higienie i naturalnych kosmetykach: polskie forum paleo. Zadaj pytanie albo podziel się swoimi doświadczeniami i pomóż innym!


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

2 myśli w temacie “Naturalny dezodorant (czekoladowy)”

  1. Jak to?? Mieszanina substancji o temperaturach topienia 25 °C (75%) i 35 °C (25%) ma się nie roztopić pod pachą, gdzie jak wiemy jest min. 36,6 °C?.. Nie trzeba chyba być wybitnym uczonym, żeby zauważyć, że to cudo nie będzie w stanie stałym nawet w późnym listopadzie 😀

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *