Jadłospis paleo (nr 26)

Na wiosnę założyłem własny ogródek. Co prawda mieszkając w bloku w mieście nie jest to łatwe, ale kilka skrzynek na balkonie się zmieściło. Kalafiory i brokuły się nie udały, ale marchewki, pomidory, szpinak i rzodkiewka wyrosły wspaniałe.

O tej porze roku sezon na ogródek już się kończy, zbieram jeszcze ostatnie pomidory i szpinak. Rzodkiewka i marchewka już zostały całe zjedzone. W skład każdego posiłku z dzisiejszego jadłospisu wchodzi coś nie ze sklepu, a samodzielnie przeze mnie wyhodowanego.

Co jemy? Jadłospis paleo, paleo menu, paleo smak

Jadłospis paleo i przykładowe menu na jeden dzień:

  • śniadanie – dobra kiełbasa i warzywa: pomidory (własne), ogórki, rzodkiewka (własna), oliwa z oliwek
  • obiad/lunch – sałatka z szynką dojrzewającą, rzodkiewką (własną), pomidorami (własnymi) i szpinakiem (własnym), oliwa z oliwek
  • do podjadania w ciągu dnia – jabłko, marchewki (własne)
  • kolacja – pieczeń wołowa i warzywa gotowane na parze: ziemniaki, marchewka (własna), biała pietruszka, batat, masło klarowane

Ogródek na balkonie nie dostarczy dużego worka warzyw, ale nawet nieduża skrzynka (o ile będzie dość głęboka) może nam dać kilkanaście marchewek.

Powyższy jadłospis prawie mieści się w protokole autoimmunologicznym. „Niedozwolone” są tylko pomidory i ziemniaki, ale bez wielkiej straty można je pominąć. Nie ma w ogóle zbóż, nabiału, strączków ani orzechów. Zakładam, że kiełbasa jest dobrej jakości i nie zawiera soi ani innych wypełniaczy.

Może być to jadłospis diety niskowęglowodanowej, bo węglowodanów nie jest za dużo (i głównie wieczorem). Poza niektórymi warzywami z kolacji (ziemniaki, batat) wszystkie składniki są zgodne z dietami SCD i GAPS. W przypadku diety FODMAP trzeba by wykluczyć jabłko.

Publikowane na stronie PaleoSMAK jadłospisy mają różny motyw przewodni i różnych autorów oraz omawiają prezentowane posiłki pod kątem innych diet (SCD/GAPS, FODMAP, niskowęglowodanowa, protokół autoimunologiczny).

Sprawdź koniecznie inne jadłospisy oraz nasze przepisy, by zobaczyć różnorodne podejścia do żywienia paleo. Jeśli chcesz przedstawić w tym cyklu swój własny jadłospis paleo, skontaktuj się z nami.


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Dlaczego paleo? Co to w ogóle jest? Dieta paleo to nasz właściwy sposób odżywiania się, zgodnie z którym ewoluowaliśmy i który uformował nasz gatunek. Sprawdź sam(a)! Masz do stracenia tylko kilka chorób i kilogramów. Twoje ciało będzie ci za to wdzięczne.

Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

4 komentarze do “Jadłospis paleo (nr 26)”

  1. Odnośnie soi w wędlinach: w jakich ilościach jest szkodliwa? Próbowałem dość fajny boczek firmy Kaminiarz, w zasadzie jedyny pewny bezglutenowy do jakiego mam dostęp. Problemem jest tylko to, że zawiera niecałe 2g soi/100. Czy w takiej sytuacji jest dozwolony na protokole autoimmunologicznym?

    1. Przy chorobach autoimmunologicznych nawet minimalne ilości białka określonych roślin są problemem. Jeśli w boczku masz miligramy białka sojowego na 100g produktu, to w niektórych przypadkach może to być problemem. Najlepiej sprawdź, jak sam na to reagujesz. Pamiętaj, że boczek nie jest najzdrowszy – zobacz: https://paleosmak.pl/mieso/

        1. Mówiliśmy o klasycznym boczku z przemysłowej świni karmionej najgorszym byle czym. Boczek z dzika na zdrowie!

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *