Jadłospis paleo (nr 24)

Przyjemność przedstawienia kolejnego jadłospisu paleo należy do Marty – autorki strony PaleoBite (znikła niestety z internetu na przełomie 2020/2021). Marta od lat zmaga się z problemami zdrowotnymi i Hashimoto i długo szukała swojej drogi do zdrowia. Przeszła wiele terapii, ale w końcu to zmiana nawyków żywieniowych na paleo spowodowała najwięcej pozytywnych zmian zdrowotnych i w samopoczuciu. Teraz dzięki diecie Marta poznaje zupełnie nowe smaki, które do tej pory były jej zupełnie obce.

Co jemy? Jadłospis paleo, paleo menu, paleo smak

Przykładowy jadłospis paleo na jeden dzień:

  • śniadanie – pieczeń z indyka z warzywami podana z sałatką (sałata, rzodkiewka, ogórek zielony, szczypiorek, sól i oliwa z oliwek)
  • obiad – gulasz wołowy z marchewką podany z warzywami na parze (brokuł, kalafior, brukselka) z gotowanymi ziemniakami
  • deser – lody czekoladowe paleo
  • kolacja – sałatka z buraków i awokado
  • do podjadania w ciągu dnia – owoce

Zainspirowała mnie Marta tą sałatką z buraków i awokado – o ile jadam jedne i drugie, to nigdy razem i taka sałatka może być ciekawym pomysłem – zamierzam wkrótce wypróbować coś podobnego.

Powyższy jadłospis jest paleo, choć nie wszystkie jego składniki mieszczą się w restrykcyjnym protokole autoimmunologicznym. Jak wspomina na swojej stronie, Marta była na protokole dość długo, ale widać, że teraz widocznie może sobie pozwolić od czasu do czasu na wyjątki.

Ten jadłospis jest dość podobny do tego, co jadam, szczególnie obiad – gulasz wołowy z gotowanymi na parze warzywami to jedno z najczęstszych moich dań. Wszystko wygląda znakomicie, węglowodanów jak dla mnie w sam raz – gdybym pojechał do kogoś w gości i został uraczony podobnym jedzeniem, to byłbym wręcz zachwycony.

Marta przyznaje, że lubi gotować i widać, że dobrze jej to wychodzi. Zainteresowanych panów muszę niestety zmartwić – z jej strony wynika, że ma już męża 🙂

Publikowane na stronie PaleoSMAK jadłospisy mają różny motyw przewodni i różnych autorów oraz omawiają prezentowane posiłki pod kątem innych diet (SCD/GAPS, FODMAP, niskowęglowodanowa, protokół autoimunologiczny).

Sprawdź koniecznie inne jadłospisy oraz nasze przepisy, by zobaczyć różnorodne podejścia do żywienia paleo. Jeśli chcesz przedstawić w tym cyklu swój własny jadłospis paleo, skontaktuj się z nami.


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Dlaczego paleo? Co to w ogóle jest? Dieta paleo to nasz właściwy sposób odżywiania się, zgodnie z którym ewoluowaliśmy i który uformował nasz gatunek. Sprawdź sam(a)! Masz do stracenia tylko kilka chorób i kilogramów. Twoje ciało będzie ci za to wdzięczne.

Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

Jeden komentarz do “Jadłospis paleo (nr 24)”

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *