Jadłospis paleo (nr 22)

Początek nowego miesiąca to nowy jadłospis – wciąż kontynuujemy cykl gościnnych jadłospisów i dziś Alicja ze strony www.czystytalerz.pl (strona już niestety nie istnieje) przedstawia, co je w ciągu przykładowego dnia. Ala kocha gotować używając naturalnych i nieprzetworzonych składników i kilka miesięcy temu rzuciła cukier, zboża i – jak sama przyznaje – kilka zbędnych kilogramów.

Co jemy? Jadłospis paleo, paleo menu, paleo smak

Jadłospis paleo i przykładowe menu na jeden dzień:

  • śniadanie – jajka sadzone z pieczonymi brokułami i sezamem
  • obiad/lunch – sałatka z buraczkami i wędzoną rybą
  • do podjadania w ciągu dnia – chipsy kokosowe, migdały, jabłka, marchewka
  • deser – lody czekoladowe paleo
  • kolacja – kurczak z warzywami w kuminie i kolendrze

To wszystko wygląda bardzo smakowicie – śniadanie mi się bardzo podoba, sałatka na lunch też, ale z lodów bym raczej zrezygnował, a kurczaka na kolację zamieniłbym na wołowinę – takie moje osobiste zboczenie 🙂

Jak by mi ktoś 10 lat temu powiedział, że będę gardził lodami (i to czekoladowymi!) i grymasił na kurczaka, to bym pomyślał „zdziwaczał człowiek na starość”. Gdyby dodać do tego całkowite unikanie chleba, zbóż, nabiału i cukru, to bym w to na pewno nie uwierzył 🙂

Nawet z deserem można wpisać ten jadłospis w dietę niskowęglowodanową. Prawie wszystkie składniki są zgodne z dietami SCD i GAPS (sezam i kakao możesz wprowadzić na późniejszych etapach tej diety), ale niektóre nie są dozwolone na diecie FODMAP, (brokuł, buraki, cebula…). Z uwagi na jajka, orzechy, psiankowate (papryka), kakao i niektóre przyprawy, z wyjątkiem obiadu powyższe dania nie mieszczą się w protokole autoimmunologicznym.

Więcej o Ali i jej gotowaniu można było poczytać na jej stronie www.czystytalerz.pl oraz na jej Facebooku (niestety kilka lat po publikacji tego jadłospisu strony Ali zniknęły z sieci). Ala przyznaje, że deserów nie jada na co dzień i że dzisiaj to na specjalną okazję dla dzieci.

Publikowane na stronie PaleoSMAK jadłospisy mają różny motyw przewodni i różnych autorów oraz omawiają prezentowane posiłki pod kątem innych diet (SCD/GAPS, FODMAP, niskowęglowodanowa, protokół autoimunologiczny).

Sprawdź koniecznie inne jadłospisy oraz nasze przepisy, by zobaczyć różnorodne podejścia do żywienia paleo. Jeśli chcesz przedstawić w tym cyklu swój własny jadłospis paleo, skontaktuj się z nami.


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Dlaczego paleo? Co to w ogóle jest? Dieta paleo to nasz właściwy sposób odżywiania się, zgodnie z którym ewoluowaliśmy i który uformował nasz gatunek. Sprawdź sam(a)! Masz do stracenia tylko kilka chorób i kilogramów. Twoje ciało będzie ci za to wdzięczne.

Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

4 komentarze do “Jadłospis paleo (nr 22)”

  1. Coś jest na rzeczy z tym kurczakiem, bo odkąd z niego zrezygnowałam na rzecz właśnie wołowiny, nie mam na niego ochoty, poza jednym zrywem (jak to z zachciankami na syfiaste rzeczy) i muszę przyznać, że jak miałam na niego ochotę, tak jak już wylądował na talerzu, gardło mi się przed nim zaciskało 😀 to jest też plus paleo, że patrząc z innej perspektywy, dostrzega się rzeczy, jakie wcześniej były normalnością, np. co bądź nieapetyczne przemiany, jakim ulega w trakcie gotowania kurczak z chowu przemysłowego.

      1. Dozwolone po zakończeniu diety. A niedozwolone podczas wszystkich 5ciu etapów diety scd. Z tego co pamiętam to kakao zawiera węglowodany złożone, które nie służą jelitom w stanach zapalnych. Jak jelita sie wygoją to kakao jest juz tolerowane:-)

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *