Jadłospis paleo (nr 17)

Miesiąc temu przedstawiliśmy jadłospis stosunkowo mięsny i bardzo niskowęglowodanowy. Są różne podejścia do żywienia paleo i nie wszyscy lubią jeść mięso od rana do wieczora. Inna sprawa, że o ile dla zdrowia musimy jeść mięso, to nie musimy go jeść codziennie. Dziś akurat menu paleo bez mięsa (ssaków, bo ryba jest).

Co jemy? Jadłospis paleo, paleo menu, paleo smak

Jadłospis paleo i przykładowe menu na jeden dzień:

  • śniadanie – wędzona makrela (1/3 albo pół), a jak potrzebujesz błonnik i węglowodany, bo np. połykasz probiotyki, to po niej banan
  • obiad – 3 jajka sadzone, warzywa gotowane na parze (kalafior, brokuł, brukselka, marchewka…), masło klarowane
  • deser – mandarynki
  • do podjadania w ciągu dnia – miód (naturalny, niefiltrowany, z umiarem)
  • kolacja/lunch – groch z kapustą

Ważne jest, żeby dostarczyć organizmowi białko w każdym głównym posiłku, ale nie musi to być mięso (ssaków). Dobrymi źródłami białka są jajka i ryby (oraz owoce morza). Nie takie złe białko znajduje się też w roślinach strączkowych i choć nie jest ono doskonałe, to od czasu do czasu nam nie zaszkodzi, o ile oczywiście jadasz strączki. Więcej o rybach, mięsie i roślinach strączkowych: Ryby a rtęć, Mięso – zdrowie, pieniądze i sumienie oraz Rośliny strączkowe nie takie zdrowe.

Jadłospis ten zawiera nie tak mało węglowodanów i niekoniecznie wpisuje się w dietę niskowęglowodanową. O ile banana zjesz dojrzałego, a na obiad nie ugotujesz ziemniaków, batatów ani pasternaku, to będzie on zgodny z dietami SCD i GAPS. Niestety niektóre składniki są niedozwolone na diecie FODMAP (miód, kalafior, brukselka) albo protokole autoimmunologicznym (jajka, groch).

Na śniadanie zdrowa porcja tłuszczu i białka, pamiętaj, żeby w ciągu dnia dostarczać dużo zdrowych tłuszczów z każdym posiłkiem i oczywiście zachować umiar z miodem (czy miód jest paleo?).

Publikowane na stronie PaleoSMAK jadłospisy mają różny motyw przewodni i różnych autorów oraz omawiają prezentowane posiłki pod kątem innych diet (SCD/GAPS, FODMAP, niskowęglowodanowa, protokół autoimunologiczny).

Sprawdź koniecznie inne jadłospisy oraz nasze przepisy, by zobaczyć różnorodne podejścia do żywienia paleo. Jeśli chcesz przedstawić w tym cyklu swój własny jadłospis paleo, skontaktuj się z nami.


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Dlaczego paleo? Co to w ogóle jest? Dieta paleo to nasz właściwy sposób odżywiania się, zgodnie z którym ewoluowaliśmy i który uformował nasz gatunek. Sprawdź sam(a)! Masz do stracenia tylko kilka chorób i kilogramów. Twoje ciało będzie ci za to wdzięczne.

Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

3 komentarze do “Jadłospis paleo (nr 17)”

  1. Tak sobie przegladam Twoje jadlospisy i ja to bym chyba z glodu umarla.. Chce zrezygnowac z weglowodanow ze wzgledu na problemy zdrowotne. Zaczelam od wczoraj, caly czas jestem glodna. Dzis na sniadanie zjadlam prawie cala makrele, dwa banany, garsc nerkowcow i troche chipsow jablkowych. I odrobine zupy marchewkowej z wczoraj. Karmie piersia dodatkowo. Chyba sie za bardzo porywam, zrezygnowanie calkiem ze zboz to nie dla mnie, ale jestem ciekawa czy to by mi pomoglo. Pszenicy nie spozywam od dawna, jajek tez, mam nietolerancje.

    1. Jak zjesz dużo tłuszczu i białko, to nie będziesz głodna. Pamiętaj, że są różne rodzaje głodu, masz rozepchany żołądek zbożami i on woła z przyzwyczajenia, choć nie potrzebuje, uzależnienie od zbóż i cukru też objawia się „głodem”.

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *