Jadłospis paleo (nr 31)

Dzisiejszy jadłospis paleo będzie się dość różnił od prezentowanych do tej pory pozycji. Zacząłem ten cykl prawie 3 lata temu i od tamtej pory mój sposób żywienia się bardzo zmienił. Przedstawiony poniżej jadłospis odzwierciedla to, co jadłem mniej więcej tydzień temu i zawiera tylko dwa posiłki, ale za to ile roślin!

Co jemy? Jadłospis paleo, paleo menu, paleo smak

Jadłospis paleo i przykładowe menu na jeden dzień:

  • śniadanie – NIC
  • obiad/lunch – sałatka: wątroba wołowa, por, cebula siedmiolatka, cebula zwykła, kalarepa, papryka, gotowane i ostudzone ziemniaki (prebiotyk – oporna skrobia), tarta marchewka, pomidor, ogórek, awokado, kiszona kapusta (probiotyki) mieszanka 4 sałat, jarmuż, suszone zioła: czosnek, czosnek niedźwiedzi, pietruszka, koperek, kurkuma, imbir oraz oliwa z oliwek, po sałatce jabłko i gruszka
  • do podjadania w ciągu dnia – NIC
  • kolacja – gulasz jagnięcy i warzywa gotowane na parze (ziemniaki, bataty, marchewka, pietruszka, buraki, brukselka, brokuł, kalafior), po kolacji zaraz pomarańcza oraz mandarynka

Tak jem. Nie ma nic magicznego w śniadaniu, tak naprawdę nasi przodkowie rzadko kiedy jedli po przebudzeniu. Trzy posiłki dziennie to luksus, na który nas stać dopiero od kilku pokoleń. Od jakiegoś czasu w ogóle nie jadam śniadań i dobrze się z tym czuję.

Mimo iż zjadłem tylko dwa posiłki, to zawierają one 26 roślin, a wliczając suszone zioła (których daję niemało) – aż 32!.

Powyższy jadłospis może być niskowęglowodanowy – zależnie od ilości ziemniaków i innych korzennych warzyw. Niestety nie mieści się w dietach SCD ani FODMAP, choć z wyjątkiem ziemniaków ma miejsce na protokole autoimmunologicznym.

Teraz wasza kolej – dalibyście radę tylko z dwoma posiłkami? Potraficie zjeść jednego dnia aż 32 różne rośliny?

Publikowane na stronie PaleoSMAK jadłospisy mają różny motyw przewodni i różnych autorów oraz omawiają prezentowane posiłki pod kątem innych diet (SCD/GAPS, FODMAP, niskowęglowodanowa, protokół autoimunologiczny).

Sprawdź koniecznie inne jadłospisy oraz nasze przepisy, by zobaczyć różnorodne podejścia do żywienia paleo. Jeśli chcesz przedstawić w tym cyklu swój własny jadłospis paleo, skontaktuj się z nami.


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Dlaczego paleo? Co to w ogóle jest? Dieta paleo to nasz właściwy sposób odżywiania się, zgodnie z którym ewoluowaliśmy i który uformował nasz gatunek. Sprawdź sam(a)! Masz do stracenia tylko kilka chorób i kilogramów. Twoje ciało będzie ci za to wdzięczne.

Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

13 komentarzy do “Jadłospis paleo (nr 31)”

  1. Czy spożywane przez Pana owoce zaraz po posiłku ,są normą w diecie paleo?
    Czy ma to związek z zapotrzebowaniem na węglowodany do trawienia ?

    1. Kiedyś zwykłem jadać owoce po lunchu, ale od dwóch lat tego nie robię. Organizm do trawienia potrzebuje przede wszystkim wody, ale nie pitej w ciągu jedzenia, ani tuż przed czy po. Niczego innego, szczególnie cukru, do tego nie potrzeba.
      Nie ma jednej diety paleo dla każdego. Każdy je tak, jak czuje się najlepiej. Owoce jadam nieregularnie i głównie latem i jesienią, a mało zimą i na wiosnę.

  2. Witam, Panie Grzegorzu czy mógłby Pan nieco szerzej objaśnić dlaczego mięso trawi się krócej niż warzywa? Mięso smażone w/g mnie trawi się dłużej niż warzywa gotowane lub surowe. Ale to tylko moje zdanie

    1. Przy prawidłowym trawieniu mięso się rozpuszcza w żołądku do postaci płynnej i wszystko to zostaje szybko wchłonięte w jelicie cienkim. Od zjedzenia do końca koło 2 godzin – raczej nie więcej.
      Warzywa zostają do końca – fermentują w jelicie grubym i przebywają w nas jakieś 24 godziny mniej więcej.

  3. Dlaczego pisze Pan, że na śniadanie NIC nie należy jeść, a w innym poście zaleca Pan jedzenie jajek bo są bardzo zdrowe ?

    1. Jajka są bardzo zdrowe, ale możesz je zjeść na kolację, prawda? 🙂
      Nie uważam, że na śniadanie nic nie należy jeść, ale że spokojnie można je ominąć. Proszę czytać ze zrozumieniem.

  4. Ja też kiedyś jadłem tylko 2 posiłki dziennie – codziennie było to:
    śniadanie (ale po porannym treningu i około 2 godziny od obudzenia):
    jajecznica na boczku i smalcu

    potem obiad:
    golonko (1-1,4 kg), czasem z kiszoną kapustą.

    Po takim obiedzie nie byłem w stanie zjeść nic już do końca dnia.

    Teraz przeszedłem na bardziej różnorodną dietę, ale śniadania nadal jak wtedy.

  5. Przeczytałam Pana dzienny jadłospis chyba z 20 razy, jest rewelacyjny! Sama jadam od ok. pół roku 2 posiłki dziennie, pierwszy ok. godz. 11.00 a drugi ok. 17.00, wiec również muszę szczególnie dbać o jakość posiłków. Pana "sałatka" będzie moją inspiracją 🙂 Od jutra dzięki Panu zaczynam jeść również zimne ziemniaki.
    Zastanawia mnie tylko kwestia jedzenia owoców po posiłku, ponieważ wydaje mi się, że kiedyś czytałam w którymś z Pana artykułów, że owoce należy jeść przed posiłkiem.

  6. Przeczytałam kiedyś u P. Ani L., że zjada najpierw węglowodany (warzywa) a potem mięso, bo w przeciwnym razie źle to wpływa na trawienie (mięso trawi się dłużej) Czy to prawda, że nie powinniśmy mieszać?

    1. Mój mąż stosuje dietę nie łączenia i czuje się lepiej. Nie jest ociężały. Ja mogę powiedzieć to samo o sobie, także myślę że ma znaczenie co najpierw zjemy. Skoro warzywa szybciej się strawia to czemu najpierw zapychac się mięsem i kazać im czekać i zalegac? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *