Samodzielne przygotowanie posiłków dla niemowlaka

Samodzielne przygotowanie posiłków dla niemowlaka jest bardzo proste i satysfakcjonujące. Możesz przyrządzić zdrowe i smaczne posiłki dla swojego dziecka, które wyjdą zdrowiej i dodatkowo taniej niż kupowane w sklepie.

Posiłki niemowlaka można z grubsza podzielić na:

  • papki owocowe – owoce w postaci musu albo (dla troszkę bardziej doświadczonych w jedzeniu dzieci) drobno starte – świetnie sprawdzają się dojrzałe gruszki, awokado, banany oraz najprzeróżniejsze ich mieszanki. Niektóre owoce są bardzo bogate w tłuszcze (jak np. awokado), do niektórych (gruszki, banany, brzoskwinie) warto dodać kropelkę czy dwie oliwy z oliwek.
  • zupki – niesłona zupa z warzyw w postaci kremu albo rzadkiej papki ze śmietaną – można dodać także trochę treści w postaci żółtka (z ugotowanego na twardo jajka), odrobiny mięsa lub ryby.
  • potrawka – bardziej treściwy posiłek dla niemowląt (ale także niesolony) z warzyw gotowanych na parze z masłem, tu także można dodać mięso (czerwone, drób, wątróbkę, ryby itp), ale tylko gotowane, najlepiej na parze) i/lub żółtko. Konsystencja powinna być gęstszego kremu albo papki.

Warzywa w zupkach i potrawkach mogą być najprzeróżniejsze: marchewka, pietruszka, pasternak, seler (naciowy i korzenny), kalafior, brokuł, pataty, ziemniaki, cukinia, dynia, por, cebula, fasolka szparagowa, groszek… Masz duże pole do popisu i tyle kombinacji do wyboru, że każde danie może mieć unikalny smak.

Zobacz też opis fascynującego eksperymentu żywieniowego sprzed 100 lat – co by się stało, gdyby niemowlęta same decydowały czego i ile zjedzą? Jak by się rozwijały? – Dzieci wiedzą lepiej, co jeść.

Pamiętaj, żeby nijak nie doprawiać przygotowanych posiłków – nie dawaj soli, pieprzu ani żadnych innych przypraw. Nie przejmuj się, że tobie takie jedzenie nie smakuje, dziecko je będzie lubić! Ważne jest też, żeby każdy posiłek miał trochę tłuszczu, czy to pod postacią tłustej śmietany, masła, ryb, mięsa czy odrobiny oliwy albo oleju kokosowego.

Niektóre owoce nie dają się mrozić, ale zupki i potrawki możesz przygotować „hurtem” i zamrozić. Świetnie się do tego celu nadają foremki do lodu. Potem zamrożone kostki przekładasz do woreczków strunowych z odpowiednimi etykietkami. W ten sposób możesz w zamrażalniku zgromadzić całkiem spory zapas jedzenia dla swojego dziecka. Przygotowane przez siebie pokarmy możesz przechowywać zamrożone do 3 miesięcy (a te bez mięsa nawet dłużej). Pamiętaj tylko, żeby nigdy nie zamrażać ponownie rozmrożonych wcześniej porcji!


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Czytaj więcej: Co to jest dieta paleo? | Paleo dla dzieci? | Karmienie piersią | Pierwsze pokarmy | Kaszki – początek nałogu | Dodaj tłuszcz do posiłku niemowlaka | Autyzm i zespół Aspergera | Jedzenie i zachowanie

Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *

Dieta paleo po polsku i styl życia dla dzieci i dorosłych