Autyzm i zespół Aspergera

Dieta paleo jest świetną metodą, by stracić na wadze i zyskać na zdrowiu. Co więcej, w ostatnich latach pojawiło się wiele badań wskazujących na ważną rolę żywienia w terapii dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera.

autyzm zespół Aspergera dieta paleo smak

Wysokocukrowe i przetworzone pokarmy znacznie pogarszają zachowanie wszystkich dzieci (czytaj więcej: Jedzenie i zachowanie). Rodzice dzieci autystycznych także od dawna zauważali, że duże dawki cukru nasilają objawy choroby.

Wiemy, że dzieci z autyzmem i ADHD mają dużo częściej alergie i nadwrażliwości pokarmowe niż ich zdrowi rówieśnicy (źródło). Rodzice autyków potwierdzają, że choroba ta dotyczy nie tylko głowy, ale i jelit – powszechne są problemy trawienne, zatwardzenia, biegunki i bóle brzucha.

Już ponad 40 lat temu neuropsycholog dziecięca Mary Coleman zaobserwowała, że dzieci autystyczne na jej oddziale miały problemy trawienne, stolce tłuszczowe i niskie poziomy sodu w krwi i wapnia w moczu.

Co prawda nie potrafiła naukowo wykazać, że za tymi problemami stoją gluten i mleko, ale dzięki jej obserwacjom wielu rodziców zaczęło z powodzeniem stosować dietę u swoich dzieci.

Problem jest taki, że o ile biegunkę łatwo zaobserwować u dziecka, to bóle brzucha, wzdęcia i inne podobne objawy problemów trawiennych rodzice mogą pominąć, a dziecko, przez problemy z komunikacją, ich nie zgłasza.

Badania wykazały, że dzieciom z autyzmem szkodzą cukier, gluten ze zbóż i kazeina z mleka (czytaj więcej: Gluten – nie tylko celiakia | Zboża szkodzą | Nabiał – jeść czy nie jeść). Nawet polska Wikipedia w haśle o autyzmie wśród przyczyn wymienia „zaburzenia metaboliczne, przede wszystkim nietolerancja glutenu i kazeiny”.

Po posiłkach bogatych w cukier, gluten i kazeinę znacznie częściej następowały napady paniki czy furii, hiperaktywność, agresja czy samookaleczanie się (uderzanie głową w ścianę, wyrywanie włosów, drapanie się).

Częściową przyczyną tych zachowań jest bezpośrednia reakcja tych pokarmów na mózg, ale mogą one też być próbą radzenia sobie dziecka z bólami brzucha.

Niestety wszystkie te szkodliwe składniki są podstawą żywienia wielu dzieci – kaszki, chleb, serki… Spekuluje się, że mleko kozie albo krowie „A2” (zawierające tylko kazeinę A2, a nie A1 z A2) może nie mieć negatywnego wpływu na powstawanie i nasilanie objawów autyzmu (czytaj więcej: Kazeina A1 i A2).

Zboża glutenowe i nabiał (mają białka opioidalne) uzależniają każdego, ale jest to szczególnie widoczne u dzieci z autyzmem – najczęściej jedzą głównie pokarmy mleczne i zbożowe i odmawiają jedzenia czegokolwiek innego. Niestety właśnie te pokarmy im najbardziej szkodzą.

Wydaje się też, że autyzm jest szczególnym rodzajem reakcji mózgu na stany zapalne. Na stany zapalne największy wpływ ma pożywienie – mleko, zboża, tłuszcze omega-6. Ważna jest też rola nadwrażliwości pokarmowych – niektóre dzieci mogą źle reagować na jajka, drożdże, strączki, cytrusy i inne pokarmy.

Badania pokazują, że zarówno dieta ketogeniczna (bardzo niskowęglowodanowa, jak i dieta bez pszenicy, glutenu i kazeiny są skuteczne w łagodzeniu objawów autyzmu (źródło).

Pamiętaj, że choć nadwrażliwość na gluten zdarza się często u autyków, to jeszcze częściej jest widoczna zła reakcja na nieglutenowe białka pszenicy – pokarmy z pszenicą, ale bezglutenowe nie są rozwiązaniem.

Obecnie uważa się, że autyzm może mieć początek już w czasie ciąży (źródło). Są badania pokazujące, że stany zapalne w organizmie matki mogą u dzieci powodować objawy podobne do autyzmu. Stany zapalne powodowane są przede wszystkim nadmiarem tłuszczów wielonienasyconych omega-6, obecnością glutenu, kazeiny i podobnych białek w pożywieniu u wrażliwej na nie osoby oraz nadużywaniem węglowodanów.

Według innych badań autyzm występuje 4 razy częściej u dzieci otyłych matek z cukrzycą. Im wyższa hemoglobina glikowana (HbA1c – z jedzenia węglowodanów) u matki, tym częstszy autyzm u ich dzieci (źródło). Jeszcze inne badania pokazują, że panie, które w 20. tygodniu ciąży miały niski poziom witaminy D we krwi, były bardziej narażone na urodzenie dziecka z autyzmem. Rozwój mózgu dziecka zależy od zdrowia mamy!

Badania łączą też zaburzenia zachowania (w tym ADHD oraz różne stopnie autyzmu) z zatruciami metalami ciężkimi: rtęcią, ołowiem, manganem, glinem (aluminium) i/lub arsenem (źródło). Do naturalnego odtruwania się potrzebujemy między innymi selen, cynk, żelazo i witaminę B6 (jej najbogatsze źródła to organy zwierząt, żółtka, orzechy, banany, awokado – pokarmy jadane często na diecie paleo).

Wiemy też, że w mózgach dzieci autystycznych obserwuje się za mało cholesterolu, a wysokotłuszczowa dieta w wielu przypadkach prowadzi do polepszenia zdrowia dziecka. Zalecana współcześnie przez dietetyków dieta bogata w nabiał i węglowodany, a uboga w tłuszcze szkodzi dzieciom i zaostrza przebieg choroby.

Zachodnia dieta jest bardzo bogata w tłuszcze wielonienasycone omega-6, a brakuje w niej tłuszczów omega-3 (czytaj więcej: Kwasy tłuszczowe omega-3, -6 i -9). Badania (tu i tu) pokazują, że w przypadku ADHD i podobnych problemów suplementacja omega-3 przynosi znaczącą poprawę zachowania.

Istnieje też związek pomiędzy brakiem białka (karnityny) a autyzmem, a naukowcy spekulują, że zwykłe mięso jest w stanie usunąć łagodne zachowania autystyczne u 20% dzieci (źródło).  Deficyty tauryny, innego aminokwasu z mięsa, są także powszechne u autyków (źródło). Zobacz też: Mięso – zdrowie, pieniądze, sumienie.

W Internecie można znaleźć setki relacji rodziców, którzy twierdzą, że dieta paleo poprawia koncentrację i zachowanie dzieci, skutecznie łagodząc albo całkowicie eliminując objawy związane z ADHD, autyzmem, czy zespołem Aspergera. Po przejściu na zdrowe odżywianie się wiele dzieci mogło w końcu odstawić lekarstwa i zacząć żyć normalnie.

Dieta paleo nie leczy autyzmu, jednak w wielu przypadkach łagodzi objawy, pozwalając dzieciom wieść normalne życie, chodzić do szkoły i spędzać czas tak, jak wszyscy ich rówieśnicy. Ta normalność i brak poczucia wykluczenia dodatkowo wzmacniają efekty terapii.

W nauce coraz częściej pojawiają się informacje o autoimmunologicznym podłożu autyzmu, co by tłumaczyło lawinowy wręcz wzrost zachorowań. Najpopularniejsze czynniki wywołujące reakcję autoimmunologiczną to właśnie gluten/pszenica i kazeina, więc to kolejny argument za dietą paleo dla autyków.

W szczególnych przypadkach może przydać się wersja diety paleo eliminująca jeszcze inne pokarmy stymulujące odpowiedź układu odpornościowego – protokół autoimmunologiczny.

Istnieje też inna restrykcyjna wersja diety paleo – dieta GAPS, która została specjalnie zaprojektowana celem leczenia zaburzeń neurologicznych i psychologicznych. Dieta GAPS kładzie szczególny nacisk na probiotyki (niepasteryzowane kiszonki, kefir wodny…) – są badania pokazujące ich pozytywny wpływ na autyzm i ADHD.

Doświadczenia na zwierzętach pokazują jasno, że do prawidłowego rozwoju układu nerwowego niezbędna jest zróżnicowana flora bakteryjna jelit. Dzieci autystyczne mają często zaburzenia ze strony układu pokarmowego, więc uzdrowienie jelit dzieci powinno być celem ich rodziców.

Najnowsze badania (tu i tu) pokazują wyraźnie, że dzieci autystyczne mają inną florę bakteryjną jelit niż ich zdrowi rówieśnicy. Przerost bakteryjny jelita cienkiego (SIBO) – jedno z typowych zaburzeń flory jelitowej – występuje bardzo często u autyków (źródło).

Badacze coraz częściej łączą autyzm ze zwiększoną przepuszczalnością jelit i zaburzeniami ich flory bakteryjnej. Wiadomo, że bakterie w przewodzie pokarmowym wpływają na nasze zachowanie i wydaje się, że jedną z przyczyn autyzmu mogą być właśnie zaburzenia flory bakteryjnej jelit.

Prawidłowe żywienie (paleo + GAPS) to pierwszy i najważniejszy krok celem ułatwienia życia chorym dzieciom. Niektórzy idą jeszcze dalej i notują bardzo pozytywne efekty transferu mikrobiomu (tzw. przeszczep kału).

Jest on coraz częściej stosowany i ma bardzo obiecujące rezultaty. Wszystko wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości będzie to element standardowej terapii.

Podyskutuj o żywieniu i dzieciach autystycznych: polskie forum paleo – zadaj pytanie albo podziel się swoimi doświadczeniami i pomóż innym.

Dla chcących zgłębić wiedzę więcej, tutaj jest kolekcja linków związanych z dietą paleo i autyzmem (badania, blogi, przepisy itp, po angielsku).


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Czytaj więcej: Co to jest dieta paleo? | Paleo dla dzieci? | Żywieniowe fakty i mity | Zboża szkodzą | Nabiał – jeść czy nie jeść | Gluten – nie tylko celiakia | Rak żywi się cukrem | Efekty diety paleo | Styl życia paleo

Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

6 komentarzy do “Autyzm i zespół Aspergera”

 1. Wszystko pięknie, tylko weźcie pod uwagę, że dzieci z Zespołem Aspergera mają silnie wyczulony smak i węch i nie ma szans że zjedzą coś co dziwnie smakuje i pachnie. Czyli ryby i nawet preparaty witaminowe Omega 3, tran, itp odpadają. Chyba żeby karmić przemocą. Co Wy na to?

  1. Jeśli dziecko nie jest nauczone jeść żadnych ryb, to można rozważyć żelowe kapsułki z olejem rybnym – większość z nich nie ma żadnego wyczuwalnego smaku ryb. Jak zrobić, żeby dziecko przełknęło taką kapsułkę, to niestety inna bajka.
   Ewentualnie można próbować przemycać olej rybny w jakichś intensywnie pachnących daniach, które dziecko lubi jeść – może ich zapach zamaskuje ten olej, albo nawet dać parę kropel tranu do ust dziecka, gdy ono mocno śpi. Myślę, że na każde dziecko znajdzie się jakiś sposób.

 2. choroby jelit spowodowane są gł przez wprowadzenie w wieku noworodkowym i niemowlęcym wielu drobnoustrojów wraz ze szczepionkami ,które powodują destrukcję ścian jelit,wtedy dieta jest bardzo pomocna w leczeniu;gluten i kazeina to kleiste białka ,które otaczają komórki patogenów i blokują dostęp leukocytów do nich,a cukier to gł.pożywka niezbędna do ich rozwoju…

 3. Spotkałam się z teorią, że autyzm to choroba powstała jako skutek szczepionek.
  Autyzm to choroba jelit, i tak naprawdę dieta specyficznych węglowodanów SCD (chyba można ją nazwać ograniczoną wersją paleo) pomaga. Po za tym co wymieniłeś szkodzi jeszcze skrobia. Dietę SCD stosuje się też w przypadku Crohna, wzjg. Niektórzy „specjaliści” zalecają kasze ale one w przypadku tych chorób są bardzo szkodliwe.
  Szkoda, że w Polsce tak mało się nagłaśnia, że można dietą pomóc ludziom z autyzmem, i z chorobami jelit.

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *

Dieta paleo po polsku i styl życia dla dzieci i dorosłych