Tłuszcze

Tłuszcze są jednymi z niezbędnych składników żywieniowych i wokół nich narosło wiele nieporozumień, mitów i fałszywych informacji.

Tłuszcze są najbardziej wydajnym paliwem energetycznym dla naszych organizmów, a w naszej diecie mogą mieć różne źródła, mogą być roślinne, zwierzęce albo sztucznie wytworzone przez przemysł. Można je też podzielić na tłuszcze nasycone i nienasycone, a te ostatnie dzielą się na omega-3, omega-6 oraz omega-9. Spośród tłuszczów nienasyconych wyróżniamy także tłuszcze trans.

Od dawna funkcjonuje wiele mitów o szkodliwości tłuszczów w diecie, a przede wszystkim tłuszczów nasyconych. Rezultatem są Amerykanie, którzy smażą niskotłuszczowe hamburgery na oleju do smażenia 0% tłuszczu (tak, istnieją takie wynalazki) i prawie całkowicie wyrugowali tłuszcz ze swojej diety, a pomimo tego i właściwie to dzięki temu, mają nadwagę i zdrowie zrujnowane wszystkimi chorobami cywilizacyjnymi.

Tłuszcz nie tuczy, a tyjemy z węglowodanów. Nasze ciała zamieniają glukozę w tłuszcz, który przechowujemy na brzuchu.

Jedną z ważniejszych roli tłuszczów w naszej diecie jest rozpuszczanie niektórych witamin. Są witaminy, które rozpuszczają się w wodzie, należy do nich np. witamina C i możemy je wchłonąć prawie z każdego posiłku. Jednak witaminy A, D, E i K rozpuszczają się tylko i wyłącznie w tłuszczach. Posiłek bogaty w te witaminy, ale pozbawiony tłuszczu, powoduje że nie wchłaniamy tych witamin i staje się on pod tym względem bezwartościowy.

Największą pomyłką komercyjnej i przekupnej dietetyki jest obarczanie tłuszczów nasyconych wszystkimi chorobami cywilizacyjnymi, a promowanie olei roślinnych. Tymczasem to właśnie oleje z nasion (słonecznikowy, arachidowy, rzepakowy, sojowy…) to największe trucizny powodujące raka, choroby serca i demencję – prawdziwa nauka to jasno pokazuje.

Ważne jest zwrócenie uwagi na nadmiar tłuszczów trans we współczesnej diecie. Tłuszcze trans występują naturalnie w niektórych tłuszczach zwierzęcych, ale ich ilość nie przekracza 3-5% całkowitej ilości. Przemysłowe przetwarzanie tłuszczów, a przede wszystkim ich utwardzanie, powoduje powstawanie dużych ilości odmian trans. Istnieje wiele badań dowodzących ścisły związek między spożywaniem dużych ilości tłuszczów trans i zwiększeniem ryzyka raka oraz podwyższeniem poziomu tzw. złego cholesterolu, który prowadzi do powstania zmian miażdżycowych.

Tłuszcze trans obecne są w bardzo wielu produktach spożywczych, na etykiecie produktu można je rozpoznać jako „utwardzone oleje roślinne”. Występują w takich produktach jak margaryna, pieczywo, ciasta, ciastka, słodycze, chipsy, kawa 3 w 1, batony, gumy rozpuszczalne, czy zupy i sosy w proszku. Smutne, że wiele z tych produktów jest spożywanych w dużych ilościach przez dzieci.


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Czytaj więcej: Co to jest dieta paleo? | Tłuszcze omega-3, omega-6 i omega-9 | Skąd się wziął mit o szkodliwości tłuszczu? | Cholesterol – czy naprawdę taki groźny? | Węglowodany tuczą a nie tłuszcz | Tłuszcze w kuchni paleo | Pokarmy bogate w zdrowe tłuszcze | Czy dieta paleo jest dietą odchudzającą? | Rak żywi się cukrem

Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

7 komentarzy do “Tłuszcze”

  1. Ja mam pytanie odnośnie przyjmowania tłuszczów, mianowicie jeśli zjemy nadmiar węglowodanów, to, o ile się nie mylę, organizm je zgromadzi w wątrobie, mięśniach czy przerobi na tkankę tłuszczową. A jak sprawa wygląda z tłuszczami? Co organizm robi z nadmiarem spożytego tłuszczu? Nurtuje mnie to pytanie od jakiegoś czasu i nie moge nigdzie znaleźć sensownej odpowiedzi – wiem tylko tyle, że to fizycznie niemożliwe, żeby odłożyć tłuszcz w tkance tłuszczowej, więc zostaje on wydalony (na przykład poprzez wymiotowanie)?

    1. Tłuszcze, gdy zjemy ich za dużo, po prostu przestają smakować i mdlą. Zacznij jeść kostkę masła, to poczujesz to wkrótce. Poza tym potrafimy przyswoić tylko określoną ilość tłuszczu, a reszta po prostu "przeleci" przez nas – w większej ilości powodując tzw. biegunkę tłuszczową.

  2. Jakie tłuszcze są najzdrowsze?
    Polewam swoje dania oliwą z oliwek, a rano i wieczorem jem łyżeczkę tłuszczu gęsiego. Czy te tłuszcze są zdrowe i mogę je jeść w takich proporcjach?

    1. Najzdrowsze są tłuszcze nasycone i jednonienasycone. Wielonienasyconych potrzebujemy naprawdę niewiele i głównie na zimno. Oliwa jest bardzo dobra, a smalec nie jest taki zły. Pamiętaj, że każdy z nas jest inny i każdy inaczej reaguje.

  3. Wszystko jest dobre i zdrowe dopóki się z tym nie przesadza. Ja będąc na tej diecie najpierw schudłam 5 kilo, potem przytyłam 8…Moja Mama natomiast, po miesiącu stosowania tej diety przeciążyła swoją wątrobę tak bardzo, że po każdym posiłku pojawiał się kłujący ból. Lekarz kazał ograniczyć tłuszcze i łykać Essentix z fosfolipidami, aby naprawić wątrobę. Na szczęście preparat zadziałał i nie było potrzeby leczenia farmakologicznego.

    1. Coś robiliście źle. Być może jako „paleo” uznaliście objadanie się od rana do wieczora chabaniną z supermarketów i zero warzyw?

      1. No właśnie nie…Podejrzewam, że u mnie to była kwesta konieczności bycia wege, niezależnie jak bardzo lubię mięso…Ostatnio też trochę poczytałam o przyczynach problemów wątrobowych i myślę, że u mojej Mamy też mógł się przyczynić wiek, że po tej diecie wyszły skutki brania różnych leków i ogólnie nie zdrowej diety jak i stosowanie wielu diet odchudzających przed tą. Po tej diecie wątroba Mamy zwyczajnie stwierdziła, że ma dość…

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *

Dieta paleo po polsku i styl życia dla dzieci i dorosłych