Leczenie COVID witaminą D

W ostatnich miesiącach pojawiało się całkiem sporo badań wiążących to, jak łatwo albo ciężko przechodzimy COVID-19 z poziomem witaminy D w krwi. Zobacz: COVID-19 i witamina D oraz COVID-19 i witamina D – część II.

Pozostało tylko czekać na naukowców, którzy sprawdzą możliwości leczenia pacjentów witaminą D. I całkiem niedawno właśnie takie badanie się pojawiło.

W hiszpańskim badaniu {1} 76 pacjentów z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa i z objawami wymagającymi hospitalizacji zostało podzielonych losowo na dwie grupy.

Obie grupy miały identyczne standardowe leczenie (hydroksychlorochina {2} i azytromycyna{3}), ale jedna dostawało dodatkowo witaminę D w postaci kalcyfediolu {4}, który jest bardziej efektywną formą niż standardowo zażywana D3 (cholekalcyferol {5}).

Warto wspomnieć, że choć podział był losowy, to grupy nie były takie same. Z 76 badanych aż 50 dostawało dodatkowo witaminę D, a 26 tylko lekarstwa.

Wyniki tego badania są naprawdę ważne. Z tych 50 osób, które poza lekami dostawała witaminę D, tylko 1 wymagała przeniesienia na intensywną terapię i w tej grupie nie było żadnych zgonów.

26 badanych, którzy dostawali tylko leki i żadnej witaminy D, radziło sobie dużo gorzej – połowa z nich wymagała intensywnej terapii i 2 osoby zmarły.

Powtórzmy – jak pacjenci szpitala z pozytywnym wynikiem testu dostawali z lekami witaminę D, to tylko 2% z nich (1 osoba na 50) wymagała respiratora i nikt nie zmarł.

Jeśli natomiast dostawali tylko lekarstwa, to aż połowa z nich (13 z 26) wymagała przeniesienia na oddział intensywnej terapii i niektórzy zmarli.

Wygląda na to, że duże dawki witaminy D w postaci kalcyfediolu mogą być bardzo pomocne w leczeniu COVID-19 i mogą znacznie zredukować ilość chorych na oddziałach intensywnej terapii.

Oczywiście to dopiero pierwsze badanie na stosunkowo małej grupie pacjentów, więc potrzeba trochę więcej pracy, żeby ustalić najlepsze kombinacje leków i witamin, ale już teraz wygląda to bardzo obiecująco.

Czy jakiekolwiek media jednak podały tą informację? Czy polski rząd, który zajmuje się teraz walką z przedsiębiorcami i kobietami, zrobił coś w kierunku prostej i taniej terapii, która może radykalnie odmienić losy osób zakażonych koronawirusem?


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Źródła:
 1. Entrenas Castillo M, Entrenas Costa LM, Vaquero Barrios JM, Alcalá Díaz JF, López Miranda J, Bouillon R, Quesada Gomez JM. Effect of calcifediol treatment and best available therapy versus best available therapy on intensive care unit admission and mortality among patients hospitalized for COVID-19: A pilot randomized clinical study. J Steroid Biochem Mol Biol. 2020 Oct;203:105751.
  DOI/Crossref: 10.1016/j.jsbmb.2020.105751 [PubMed] [Google Scholar] [Pełna treść w PMC]
 2. Wikipedia, Hydroksychlorochina. [Link]
 3. Wikipedia, Azytromycyna. [Link]
 4. Wikipedia, Kalcyfediol. [Link]
 5. Wikipedia, Cholekalcyferol. [Link]
Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

8 komentarzy do “Leczenie COVID witaminą D”

 1. @Grzegorz – od 2-3 lat swiadomie suplementuje witamine D [przy łuszczycy] robiąc także badania na jej poziom we krwi i [poza jednym pomiarem] nie mogę wyjsc powyżej 20 ng/ml

  Co robie nie tak? Jak sobie pomóc?

  Dzieki za wszelkie porady

  Stosuje Pharmepa MAINTAIN – 2-3 kapsulki dziennie

  1. Jesz zdecydowanie za mało tej witaminy. O ile dobrze wygooglałem, to ten preparat w 3 kapsułkach ma tylko 1200 IU witaminy D3 – to tyle co nic.
   Ja teraz jem 5000 IU każdego dnia, a z tak niskim poziomem w krwi, jak masz, to bym brał 8000-10.000 IU dziennie.
   Pamiętaj, że jak przyjmujesz witaminę D, to powinna jej towarzyszyć także K2 (najlepiej MK7). Te witaminy rozpuszczają się tylko w tłuszczach, więc najlepiej je zjeść w okolicy posiłku bogatego w tłuszcz.

   1. Dziekuje za odpowiedź, zdecydowanie zwiekszę dawki D3 i za kilka tygodni powtórze badanie, zobaczymy co to da

    Pogmeralem troche w necie i widzę mocno sprzeczne opinie na temat suplementacji witaminą K2 [przykladowy link poniżej]

    https://pantabletka.pl/witamina-k/

    Moze jakiś artykuł? 🙂

    1. Na pubmedzie jest tyle badań, że każdy dobierze sobie coś, co mu spasuje. Pod tym linkiem wspomniano badania, w których podawano samą K2, albo z absurdalnie niską dawką D. Autor nie wspomniał badań, gdzie dużej dawce D3 towarzyszyła K2, bo ich wynik nie pasował do z góry założonej tezy wpisu. Ja biorę D3 z K2, ale ja decyduję tylko o swoim zdrowiu 🙂

     1. Jasna sprawa

      Vigantol zakupiony, zaczalem od dawki 4k/dzien i co miesiac badania zeby odpowiednio wysterować dawką. Na slonce nie licze 😉

      Moim celem jest poziom 40-50 ng/ml

     2. Dawkowanie 4000-5000 IU dziennie przez ostatnie dwa miesiace [Vigantol] i laboratoryjny odczyt pokazal 51 ng/ml 🙂

      Jezdzic – obserwowac 😉

 2. Grzegorz nie mogę znaleźć nie wiem jak witaminę D w postaci kalcyfediolu mógł byś podać jakiś przykład? Konkretne zdkecie ? Wszystkie które przeglądam na Internecie są cholekalcyferol

  1. Kalcyfediol jest jednym z metabolitów cholekalcyferolu. Nasz organizm sobie spokojnie poradzi z przemianą jednego w drugi, tylko musisz mu za wczasu dostarczyć składników. Nie znam suplementów zawierających kalcyfediol, bo jego suplementowanie jest tak naprawdę bez sensu (poza nagłymi przypadkami jak narażenie życia, kiedy można go podać jako lekarstwo).
   Połykaj dziennie 3.000-5.000 IU zwykłej witaminy D3, a będziesz miał w krwi wystarczająco dużo kalcyfediolu.

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *