Rząd Brazylii daje najlepsze rady odnośnie jedzenia

W ostatnim wpisie informowaliśmy o raporcie wskazującym nowe rekomendacje dietetyczne dla Amerykanów. Omawiany raport ma 600 stron, wychodzi co 5 lat i ma ogromny wpływ na zalecenia dietetyczne rządu USA, które są potem bezmyślnie kopiowane przez inne państwa. Jak myślisz, że nie dotyczą cię nijak oficjalne plany żywieniowe, to się grubo mylisz. Na podstawie rządowych wytycznych działają szkolne stołówki i całe powszechne żywienie, są ustalane normy i przepisy żywieniowe – wpływają one na cały asortyment sklepów spożywczych.

najzdrowsze warzywa, Paleo smak

Amerykanie i ich zalecenia są zdecydowanie przeintelektualizowane, bo na setkach stron omawiają węglowodany, tłuszcze takie, siakie i owakie, kalorie, sód, cukier i dziesiątki innych składników. Jest też piramida żywnościowa, o której się uczy w przedszkolach, i która ma status nienaruszalnej świętości i ktokolwiek ją kwestionuje zaraz dostaje łatkę oszołoma. Niestety Polska nie odbiega daleko od USA i u nas też lekarze z uporem maniaka pokazują piramidy ze szkodliwymi zbożami w podstawie i zajmują się maskowaniem objawów, a nie leczeniem chorób.

Na tym tle zdecydowanie wyróżnia się Brazylia. Jakie są dietetyczne rekomendacje rządu Brazylii? Nie trzeba znać portugalskiego, bo jest angielskie tłumaczenie – jest to ciekawy dokument, oto kilka ciekawostek:

  • Podstawą swojego wyżywienia uczyń proste i minimalnie przetworzone posiłki. Taka dieta opierająca się głównie na pokarmach roślinnych jest smaczna, zdrowa i bardzo dobrze wpływa na środowisko i ekonomię kraju.
  • Olei, tłuszczu, soli i cukru używaj do przygotowywania i przyprawiani potraw. O ile używane są z rozsądkiem i nie w postaci wysoko przetworzonej, to dodają dużo walorów smakowych do naszych dań.
  • Wysoko przetworzone gotowe dania ze względu na skład i sposób przyrządzenia nie są zbilansowaną żywnością. Z powodu wyglądu, zapachu i smaku bywają spożywane w nadmiarze, a sposoby ich przygotowywania i dystrybucji niszczą środowisko i lokalną kulturę i przedsiębiorczość.
  • Jedzenie jest społecznym doświadczeniem: Jedz w miejscu czystym, cichym i wygodnym – w ten sposób bardziej docenisz to, co jesz i unikniesz przejadania się. Ludzie są istotami społecznymi – jedzenie i przygotowywania jedzenia razem mamy w swoich genach i ćwiczyliśmy przez setki tysięcy lat. Jedzenie jest ważną częścią życia społecznego.

Cały dokument można streścić w kilku zdaniach: Zawsze wybieraj naturalne i jak najmniej przetworzone produkty. Nie zastępuj przygotowywanych w domu pokarmów (wywary, zupy, sosy, makaron, sałatki, zapiekanki…) ich gotowymi i przemysłowymi odpowiednikami, które nie wymagają żadnych przygotowań (zupy z kartonów i puszek, mrożonki, gotowe dania, sosy, mieszanki na naleśniki, ciasta…). Jedz spokojnie w gronie rodziny i przyjaciół.

Wiem, to nie do końca jest paleo, są tam zboża, nabiał i rośliny strączkowe, ale niezależnie od tego jest to bardzo zdrowe podejście i skutkuje jedzeniem mniejszych ilości zdrowszego jedzenia. Bardzo mi się podoba uwzględnienie kwestii kulturalnych i ekonomicznych. Zdecydowanie lepiej dla ekonomii kraju, jak zamiast kilku koncernów produkujących przemysłowo jedzenie dla mas bez poszanowania dla środowiska i naszego zdrowia mamy mnóstwo drobnych przedsiębiorców, którzy głównie zajmują się dystrybucją lokalnej i naturalnej żywności albo jej tradycyjnym przygotowaniem.

Niestety ciężko posłużyć się statystykami otyłości, bo wciąż wielu ludzi w Brazylii boryka się ze skrajną biedą i niedożywieniem, a z drugiej zaś strony z powodu szybkiego bogacenia się społeczeństwa nadwaga staje się poważnym problemem. Rząd Brazylii przynajmniej nie kłamie, nie tuczy na siłę obywateli piramidami zbożowymi i nie jest na usługach koncernów.

Niestety nie widzę w najbliższych latach żadnej możliwości, żeby Polska zakwestionowała świętą piramidę żywnościową i sprzeciwiła się koncernom produkującym śmieciowe jedzenie, które mają olbrzymie pieniądze na lobbowanie za korzystnym tylko dla siebie prawem.


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

2 komentarze do “Rząd Brazylii daje najlepsze rady odnośnie jedzenia”

  1. Panie Grzegorzu może tym razem się nie pomylę ( zamiast zdrowszego – niezdrowego )
    „Wiem, to nie do końca jest paleo, są tam zboża, nabiał i rośliny strączkowe, ale niezależnie od tego jest to bardzo zdrowe podejście i skutkuje jedzeniem mniejszych ilości zdrowszego jedzenia.”
    Może Pan od razu usunąć mój komentarz żeby nie zaśmiecać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *