Ile wydajemy na jedzenie?

Niedawno zobaczyłem tabelkę opracowaną przez Departament Rolnictwa USA pokazującą, ile który kraj wydawał na jedzenie spożywane w domu i używki w 2012 roku – zarówno procentowo i kwotowo. Dane te nieco przerobiłem, pominąłem niektóre kraje, dolary przeliczyłem na złotówki według średniego kursu z całego 2012 i otrzymałem następujące dane:

Rok 2012: miesięcznie na jedną osobę w przeliczeniu na PLN
Krajprocent wydatków
na jedzenie
wszystkie wydatkijedzenieużywki
USA6.69,378617183
Wielka Brytania9.16,587601248
Niemcy10.96,180674187
Szwajcaria11.012,1901,342429
Holandia11.65,600648185
Szwecja12.27,099867260
Norwegia13.210,0861,326431
Francja13.26,230825206
Czechy13.32,618347243
Japonia13.87,5371,037191
Hiszpania14.04,809674144
Włochy14.25,528785152
Węgry16.21,893306143
Grecja16.54,521744199
Portugalia16.53,658604108
Słowacja16.82,595435127
Łotwa18.82,338440160
Polska19.62,111413138
Bułgaria21.21,28127151
Turcja22.22,09246495
Litwa25.72,462633208
Chiny26.958315721
Rumunia28.61,31137544
Rosja31.61,822576141
Białoruś36.183930368
Ukraina37.075427950
Nigeria39.52621036
Maroko40.55222117
Egipt42.765428015
Kenia44.8212956
Pakistan47.72361132

Jako „jedzenie” uwzględniono wszystkie wydatki na żywność i napoje bezalkoholowe spożywane w domu, a „używki” to alkohol i tytoń. Powyższe dane nie zawierają jedzenia i alkoholu kupowanego w barach, restauracjach itp.

[Aktualizacja 2018]Opisywana tutaj tabelka zniknęła już z internetu, nowsze dane dostępne są tutaj.

Ogólną prawidłowością jest, że im bogatszy kraj, tym mniej procentowo wydaje na jedzenie, jednak ta tabelka pozwala takżę wyciągnąć inne wnioski. Najbardziej otyłe narody w Europie to Czechy, Wielka Brytania, Rosja i Węgry, a najmniej otyłych mieszka w Szwajcarii, Francji, Holandii, Szwecji i we Włoszech (raport). Istnieje pewna prawidłowość pomiędzy kwotowymi wydatkami na jedzenia a otyłością – im mniej dany naród wydaje na jedzenie, tym bardziej narażony otyłością.

Najtańsze jedzenie jest jednocześnie najbardziej śmieciowe i niezdrowe. Czesi i Węgrzy wydają miesięcznie na jedzenie odpowiednio 347 i 306 zł, a bardzo podobny pod względem zarobków Polak wydaje 413 zł, ale ma mniejszą nadwagę od nich. Co ciekawe, wbrew stereotypom, Polak wydaje mniej na używki 🙂

Czy to oznacza, że zdrowe jedzenie jest drogie? Niekoniecznie drogie, choć raczej nie jest najtańsze. W wielu krajach świeże produkty kosztują więcej niż najtańsze węglowodany (mąka, makaron itp). Trochę wyższe kwoty na jedzenie szybko mogą zostać zrekompensowane z nawiązką na lekarstwach, których nie trzeba będzie łykać garściami codziennie. A lepsze samopoczucie i większy komfort życia są bezcenne.

Co ciekawe, chciałem zweryfikować te dane odnośnie Polski i okazało się, że nasz GUS ma trochę inne dane niż Amerykanie i twierdzi, że przeciętny Polak wydał w tym samym 2012 roku 25% pieniędzy na żywność i napoje bezalkoholowe, a tylko 3% na używki, a nie 19,6% i 6,5% jak mamy w tabelce powyżej, którą więc należy traktować tylko orientacyjnie.

Podyskutuj o zdrowiu i jedzeniu: polskie forum paleo. Zadaj pytanie albo podziel się doświadczeniami i pomóż innym!


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

nic 0
Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

Jeden komentarz do “Ile wydajemy na jedzenie?”

  1. Przydałaby się informacja ile wydają na jedzenie po za domem. Są kraje takie jak Japonia, gdzie jedzenie po za domem jest standardem. Godzina lunchu w Japonii to świętość i zwykle konsumuje się go po za domem, albo jadłodajni albo kupując bento. Sieć restauracji jest rozwinięta. Japończycy raczej są szczupli choć zaczynają już być widoczne osoby otyłe na ulicy bo tzw. zachodni styl jedzenia zawitał do nich – bułki, chleb itd. Ich żywność jest jeszcze dobrej jakości. I żyją bardzo długo.

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *