8 szklanek wody – skąd wziął się ten mit?

Dietetycy i media prześcigają się w mówieniu nam, jaka woda jest ważna i że każdego dnia musimy jej wypić 2 litry (8 szklanek). Jak większość stwierdzeń dietetyków jest to wierutna bzdura i nie ma ani jednego badania, które by ten mit potwierdzały. Ale skąd on się w ogóle wziął?

woda

Większość dietetyków nie potrafi podać źródła rekomendacji 8 szklanek. Tak nauczyli w szkole, to tak powtarzają dalej, bez absolutnie żadnej refleksji.

Jeśli ktoś ambitny zacznie grzebać w historii, to trafi na dwa źródła – książkę z 1974 roku Fredericka J Stare’a albo publikację instytucji rządowej USA (Food and Nutrition Board of the United States National Research Council) z 1945 r.

Pomijam już fakt, że te dwa źródła niestety nie wskazują żadnych dokumentów ani badań, więc są tylko i wyłącznie czyjąś opinią.

Całe nieporozumienie jednak wzięło się z tego, że ci, którzy zaczęli powtarzać mit 8 szklanek, w ogóle nie przeczytali tych źródeł!

W rządowym dokumencie USA z 1945 roku czytamy: w większości przypadków dorosła osoba potrzebuje 2,5 litra wody dziennie. Jakoś wszyscy przegapili następne zdanie: większość tej wody jest już w naszym pożywieniu.

W swej książce Frederick J Stare pisze, że dorosły potrzebuje 6 do 8 szklanek wody dziennie w postaci wody, kawy, herbaty, mleka, soków, piwa… Ale tu też wszyscy przestali czytać, bo w następnym zdaniu autor podaje, że wiele pokarmów zawiera wodę, a szczególnie dobrym jej źródłem są owoce i warzywa.

Dodajmy jeszcze, że większość polskich publikacji to bezmyślne tłumaczenia z angielskiego, a tymczasem amerykańska szklanka różni się wielkością od europejskiej szklanki – ta zza oceanu ma 236 ml, a nasza 250 ml 🙂

Nie ma dokładnych badań na temat tego, ile wody powinniśmy pić, a jak już jakieś są, to nie mają żadnego konkretnego rezultatu. Jest jedna bardzo ambitna publikacja, której autor podjął się mozolnej próby przeanalizowania 100 badań, które w jakikolwiek sposób poruszają ilość przyjmowanej wody {1}.

I jaki jest końcowy werdykt? Nie ma ani jednego argumentu za tym, że 8 szklanek wody dzienne jest właściwą ilością. Nie ma też ani jednego argumentu za tym, żeby to była zła ilość 🙂

Woda jest niezbędna do życia i zarówno jej brak jak i nagły nadmiar mogą nas zabić – za dużo wody narusza równowagę elektrolityczną i mięśnie (w tym serce i płuca) przestają pracować.

Wydaje się jednak, że natura to wszystko dobrze urządziła i że sami doskonale wiemy, kiedy pijemy za dużo lub za mało. Nie trzeba mieszać w to dietetyków i ich uczonych porad.

Popularne mity i kłamstwa na temat picia wody:

 • potrzebujemy 8 szklanek wody dziennie
 • zatwardzenia wynikają z niedostatecznej ilości wody
 • napoje niskoalkoholowe nie gaszą pragnienia
 • kawa i herbata są moczopędne i nie liczą się jako ilość przyjmowanej wody
 • jeśli czujesz pragnienie, to jest już za późno i masz odwodnienie
 • intensywny kolor moczu jest zły

Kawa, herbata i podobne napoje sprzyjają zwiększonemu wydzielaniu moczu, ale u osób, które nie mają z nimi styczności i nagle wypiją ich duże ilości. Jeśli pijesz je regularnie, to nie ma absolutnie żadnego moczopędnego działania.

Mocniejszy alkohol (wino, wódka, likiery…) rzeczywiście pozbawia nasz organizm wody, ale piwo i słabe drinki nie mają takiego działania i mogą nas dobrze nawodnić.

Te powyższe punkty to powszechne mity, jednak odnoszą się głównie do zdrowych ludzi. Zawsze są wyjątki – choćby u niektórych osób z niewłaściwie funkcjonującymi jelitami za małe ilości przyjmowanej wody mogą rzeczywiście czasem sprzyjać zatwardzeniom.

Wysiłki dietetyków doprowadziły do tego, że boimy się wyjść z domu na godzinę bez butelki wody. Wystarczy jednak spojrzeć w naszą ewolucyjną przeszłość, żeby wywnioskować, że to bzdura. Choć nasi przodkowie zawsze mieszkali koło źródeł wody, to nie przetrwaliby, gdyby musieli co godzinę pić.

8 szklanek wody dziennie to mit i nie ma absolutnie żadnego naukowego uzasadnienia. Pij tyle, ile tego organizm potrzebuje. Nasze ciało doskonale potrafi regulować ilość wody i ją oszczędzać, jak trzeba.


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Źródła:
 1. Valtin H. Drink at least eight glasses of water a day. Really? Is there scientific evidence for 8 x 8? Am J Physiol Regul Integr Comp Physiol. 2002 Nov;283(5):R993-1004.
  DOI/Crossref: 10.1152/ajpregu.00365.2002 [PubMed] [Google Scholar]
Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

4 komentarze do “8 szklanek wody – skąd wziął się ten mit?”

  1. Spróbuj jeść mniej skrobi (ziemniaki, ziarna, strączki…) przez kilka dni i zobacz, czy będzie różnica.

 1. Zgadzam się, organizm sam reguluje zapotrzebowanie na wodę. Ostatnio przestaję wierzyć w cokolwiek co jest propagowane jako tzw. "zdrowe żywienie". Powoli obalane są mity na ten temat. Pamiętam jak demonizowano jajko, a okazało się , że to cud natury, tam jest wszystko co potrzebne do życia.

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *