Nadwrażliwość na drożdże (nietolerancja drożdży)

Kiedy w moich wynikach badań przeciwciał IgG pojawił się stosunkowo wysoki wynik na drożdże, pomyślałem, że to nic złego, w końcu nie jadam drożdży. Dopiero po jakimś czasie uświadomiłem sobie, że drożdże są praktycznie wszędzie! Jakich pokarmów należy unikać, gdy ma się nadwrażliwość na drożdże?

Czy wino jest paleo? Pierre-Auguste Renoir, Paleo SMAK
Kieliszek wina, Pierre-Auguste Renoir, 1908

Uściślijmy najpierw – nadwrażliwość na drożdże, często mylnie zwana nietolerancją drożdży (zobacz więcej: Alergia, nietolerancja, nadwrażliwość – różnice), to sytuacja, gdy nasz organizm produkuje przeciwciała skierowane na drożdże.

Gdy trwa to latami, zmęczony układ odpornościowy przestaje rozróżniać nasze białka od obcych i zaczyna atakować własne tkanki. Zaczynają się choroby autoimmunologiczne, jednym z najbardziej znanych przykładów jest zapalenie tarczycy Hashimoto.

Choć znamy setki (jeśli nie tysiące) gatunków drożdży, to w przemyśle żywnościowym wykorzystuje się głównie dwa szczepy: piekarskie i piwowarskie. Niestety najczęściej jest się wrażliwym na oba typy jednocześnie.

Unikanie drożdży jest trudniejsze niż unikanie glutenu i cukru! Zaraz zobaczysz, że drożdże występują prawie we wszystkim co jemy.

Przemysł masowo wykorzystuje ekstrakt drożdżowy, bo jest on naturalnie bogaty w kwas glutaminowy, który jest odpowiedzialny za „mięsny” smak umami. Zamiast wykorzystywać owiany złą sławą sztuczny glutaminian sodu (E621) stosuje się naturalny ekstrakt drożdżowy.

Już widzisz? Glutaminian sodu był w praktycznie każdym opakowaniu w sklepie, ale po fali nagonki na niego coraz więcej pokarmów zawiera właśnie ekstrakt drożdżowy.

Pokarmy zawierające drożdże:

  • pieczywo, ciasto do pizzy, bułki, drożdżówki i inne wypieki oparte o wyrastające ciasto drożdżowe
  • pieczywo i wypieki na zakwasie
  • fermentowane napoje: większość alkoholi (np. piwo, wino, cydr…), ocet, sos sojowy…
  • pokarmy zawierające ocet (jakikolwiek): ogórki konserwowe i inne warzywa w zalewie octowej, śledzie i inne ryby w occie, ketchup, majonez, prawie wszystkie dressingi
  • grzyby (w tym pieczarki i trufle) zawierają białka bardzo podobne białek drożdży
  • kostki rosołowe, zupy i sosy (gotowe i w proszku) oraz mieszanki przypraw
  • suszone mięso (np. wołowina albo ryby) i owoce (rodzynki, daktyle, figi…)
  • orzechy, w szczególności orzechy ziemne (arachidowe) i ich przetwory (np. masło orzechowe)
  • produkty dojrzewające – niektóre szynki i sery (brie, camembert)
  • wiele produktów mięsnych: szynki, kiełbasy, konserwy, pasztety

Uwaga na niektóre suplementy! Witamina K2 pochodzi najczęściej ze sfermentowanej soi, kwas cytrynowy to także często efekt produkcji drożdży – czytaj wyraźnie etykietki suplementów, szczególnie probiotyków.

Drożdże są bogate w witaminy z grupy B (dlatego też stosuje się czasem czyste drożdże jako suplement) i wykorzystywane są często do produkcji preparatów witaminowych.

Podczas kiszenia mogą się także rozwinąć drożdże, choć jest to raczej procesem nieplanowanym, bo pogarsza to smak pokarmu. Niestety zdarza się że kapusta i inne kiszonki zawierają drożdże.

piwo gluten paleo smak, Vincent van Gogh
Kufle, Vincent van Gogh, 1885

Drożdże też występują naturalnie na skórce owoców, szczególnie tych bardziej dojrzałych (świeże soki owocowe są bezpieczne). Czasem drożdże ukryte na liście składników jako hydrolizowane białko (roślinne).

I co, unikanie glutenu wydawało się proste? To teraz spróbuj zjeść coś, w czym nie występują drożdże.

Pamiętaj też, że drożdże żywią się węglowodanami, w szczególności cukrem. Przy unikaniu drożdży warto jeść niskowęglowodanowo, by unikać ich namnażania się w naszym układzie pokarmowym.

Całe szczęście mam słabą nadwrażliwość na drożdże, która wynikła być może po części z tego, że przez długi czas raczyłem się co wieczór lampką czerwonego wina. W większości przypadków, żeby wystąpiła reakcja immunologiczna na dany pokarm, musimy go naprawdę często jeść.

Przy niewielkim poziomie przeciwciał nie trzeba całkowicie eliminować danego pokarmu, ale nie powinno się go za często jadać. Najczęściej to wystarcza, by reakcja autoimmunologiczna osłabła albo zanikła całkowicie.

Już i tak jem bardzo restrykcyjnie – nie jadam w ogóle zbóż, nabiału ani jajek, a orzechy od święta. Nie muszę ściśle unikać pokarmów zawierających drożdże, ale staram się je jeść nie częściej niż 2x w tygodniu. Wino teraz piję tylko okazyjnie, także rodzynki jadam rzadko.

Współczuję jednak osobom, które z jakiś przyczyn mają wysoką nadwrażliwość na drożdże. We współczesnym świecie ich unikanie jest wyjątkowo trudne.


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

15 komentarzy do “Nadwrażliwość na drożdże (nietolerancja drożdży)”

  1. Ola: Dieta niskowęglowodanowa to LC (Low Carb, lub LCHF (Low Carb High Fat) Jest dużo lektury – na początek poczytaj może tutaj na blogu – jest o niskowęglowodanowej,kwaśniewskiego,atkinsa…
    Jeśli temat cię zainteresuje, to zapraszam tutaj na forum, piszę tam w dziale DDP i Dieta Niskowęglowodanowa(LCHF) – okresowo też podaję swoje jadłospisy (może cię to zainteresować) Jest też kilka obowiązkowych pozycji do przeczytania (moim zdaniem) z "Życie bez pieczywa" Wolfganga Lutza na czele 😉

    Ziemniaki są ok, aczkolwiek mają całkiem sporo W (około 17gW na 100g) – to dużo i niedużo jednocześnie. Jeść można, byle nie przesadzić z ilością.
    Ja osobiście ziemniaków jem bardzo mało, jakoś słabo się komponują do moich posiłków, nie smakują mi też tak jak kiedyś 😉

    Co do buraczków to nie wiem, ja po prostu jadlem większą ilość buraczków i obserwowałem 🙂

    1. Dziękuję za podpowiedzi.
      Fajnie, że zjedzenie buraków też daje zabarwienie moczu.
      Czy w przypadku nieszczelności jelit, mocz jest zaczerwieniony lub zaróżowiony? Czy leciutkie zabarwienie moczu na różowo ( prawie niewidoczne, ale na upartego można się dopatrzeć odcienia różu), to też świadczy o nieszczelności?
      Po jakiej "dawce" buraków widać zabarwienie moczu?
      Kubek sałatki buraczkowej?
      Wczoraj zrobiłam sok z 0,5 kg buraków ( 4 duże buraki) , soku wyszło 1/3 kubka.
      No i po tej "dawce" leciutkie zaróżowienie, prawie niewidoczne. ???
      Pozdrawiam

      1. Ola – teraz nie jestem w stanie ci udzielić dobrej odpowiedzi, bo u mnie ten test zawsze daje taki sam wynik 😉
        Ale wydaje mi się, że porcja sałatki z buraków do obiadu powinna wystarczyć. Ja pamiętam, że kiedyś, jak jeszcze się żywiłem tradycyjnie, to za każdym razem sikałem na czerwono. (sałatka typu gotowane buraki, starte+cebula+olej). Nigdy tego nie sprawdzałem samym sokiem. Kiedyś to wszystko było dla mnie normalne, bo "wszyscy" tak mają, w ogóle się tym nie interesowałem 😉

  2. Czy przy teście buraczanym trzeba wypić aż 3-4 szklanki soku z buraka?
    Jaki sok byłby najlepszy? Sok samodzielnie zrobiony przy pomocy sokowirówki?

    1. Ola, ja kiedyś po zjedzeniu do obiadu buraczków zasmażanych siusiałem wyraźnie na czerwono. Teraz z buraków to głównie pijam zakwas buraczany, czasem nawet dużo i nie widzę żadnego zabarwienia moczu.
      Pamiętaj, że tak naprawdę nie wiemy, co test buraczkowy pokazuje – niektórzy twierdzą, że przepuszczalność jelit, inni że zakwaszenie żołądka, a jeszcze inne że nic konkretnego 🙂

  3. Kolejny wspaniały artykuł!
    Dziękuję!
    Ja mam nadwrażliwość na drożdże w skali 4.
    Skąd u mnie taka nadwrażliwość i czy o czymś to świadczy?
    Pozdrawiam

    1. Ola, niestety nie znam tej skali i nie wiem, co 4 oznacza. Praktycznie wszystkie osoby z nadwrażliwością na białka mają niedokwaszony żołądek i zaburzone trawienie. Ja poza dietą eliminacyjną staram się prawidłowo zakwasić żołądek. Dziękuję za miłe słowa 🙂

      1. To jest skala z badania krwi IgG:
        23,50 kU/l (17,50-49,99 umiarkowana reakcja – wyraźne objawy kliniczne nietolerancji./ to jest 4/

        W tej skali wynik alarmujący to 6.
        A czym podleczyć "przesiąknięte " jelito?
        ( poza rosołem, kiszonkami ( ogórki, sok z buraka)?

        1. Kiszonki oczywiście się przydają i rosół, ja to stosuję, ale jedno z najważniejszych to zakwasić żołądek, np. betaine HCl przed jedzeniem. Niestety to temat rzeka, dość skomplikowany i nie ma jednej prostej recepty pasującej dla każdego.

          1. Grzegorzu,
            A co sądzisz o zakwaszaniu żołądka cytryną?
            Sok z połowy cytryny na pół godziny przed jedzeniem ?

          2. Pewnie ma to sens, nie wiem niestety, jak długo takie coś warto stosować itp.

        2. Ola – ja wiem jedno…jak przeszedłem na dietę niskowęglowodanową, to problem z przesiąkniętym jelitem zniknął. Od czasu przejścia na LC, test buraczany(buraczkowy) jest zawsze negatywny. Nie mam też żadnych problemów związanych z jelitami.

          1. Witaj aaaaq,
            Dziękuję za podpowiedzi 🙂
            A napisałbyś mi więcej o diecie niskowęglowodanowej
            ( szczególnie interesuje mnie spożycie ziemniaków / uwielbiam ziemniaki, placki, frytki/? Czy LC to dieta niskowęglowodanowa?
            Aha, a czy do testu buraczanego można użyć kiszonego soku z buraków?
            Bardzo bym chciała "wyjść " z "przesiąkniętego" jelita.

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *