Nasiona pomidorów – jak zbierać?

Pomidory są jednymi z najprostszych w uprawie, a jednocześnie dość efektownymi roślinami. Urosną w doniczce na najmniejszym balkonie, a na upartego nawet wewnątrz domu (koktajlowe). Nie musimy kupować gotowych nasion – możemy je samodzielnie zebrać.

Na wstępie jednak – dlaczego warto samodzielnie uprawiać pomidory i inne warzywa? Nawet mieszkając w bloku, możesz wyhodować na balkonie różne warzywa. Jest to doskonała szkoła – praktykę z kilku roślin na balkonie można łatwo przenieść na własny ogród (choćbyśmy go mieli dopiero na emeryturze). Warto też dzieciom pokazać, skąd naprawdę pochodzi jedzenie.

Nasiona pomidorów

Nigdzie także nie uzyskasz tak zdrowych, smacznych i czerwonych owoców, jak te samodzielnie wyhodowane.

Zebranie nasion pomidorów ma jeden najważniejszy plus – możesz uzyskać je z dokładnie takich pomidorów, jakie lubisz. Dodatkowo zaoszczędzisz parę złotych i możesz zaangażować dzieci w domowe ogrodnictwo.

Nasiona pomidora nie wymagają stratyfikacji (okresu chłodu) i kiełkują w cieple i wilgoci – czyli dokładnie w takich warunkach, jakie panują w środku pomidora przyniesionego ze sklepu. Jednak po rozkrojeniu pomidora, nie widzimy kiełków – dlaczego?

W środku owocu (pomidor tak naprawdę jest owocem – jagodą) nasiona są w specjalnym żelu, który blokuje mechanizm kiełkowania. Żeby uzyskać sadzonki, musimy ten żel usunąć.

Na zbieranie nasion pomidorów są dwie szkoły – łatwiejsza i przez to mniej efektywna oraz nieco trudniejsza, a bardziej efektywna. W obu przypadkach najpierw wybierz dojrzałego i dorodnego pomidora – takiego, jakie byś chciał(a) wyhodować.

Zbiór nasion pomidora – metoda łatwiejsza:

  1. Wyciśnij nasiona pomidorów na sitko.
  2. Dobrze umyj pod kranem.
  3. Wysusz na talerzyku.
  4. Gotowe!

Niestety nie wszystkie nasiona uzyskane tą metodą wykiełkują. Jeśli chcesz uzyskać lepsze efekty, możesz spróbować drugiej metody,

Zachowanie nasion pomidorów – metoda właściwa:

  1. Wyciśnij nasiona pomidorów do słoiczka.
  2. Dodaj nieco wody i odstaw w ciepłe miejsce.
  3. Raz dziennie mieszaj i wyrzucaj nasiona, które wypłyną na powierzchnię. Żel ma sfermentować – to normalne, gdy zobaczysz nieco pleśni i całość będzie miała niezbyt przyjemny zapach.
  4. Po kilku dniach zawartość słoika przelej na sitko i wypłucz.
  5. Wysusz na talerzyku – gotowe!

Najlepszy czas na wysiew pomidorów to koniec lutego i marzec, więc warto nieco wcześniej przygotować dobre nasiona.

Powodzenia!


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

Jeden komentarz do “Nasiona pomidorów – jak zbierać?”

  1. No – nie powiedziałbym, że pomidory są "jednymi z najprostszych" w uprawie… większość psiankowatych nie czuje się w naszym klimacie najlepiej, trzeba sporo pracy, żeby uzyskać konkretny zbiór, często też łapią choroby (zwłaszcza grzybowe w wilgotne lata) – dotyczy to i pomidorów i ziemniaków, w mniejszym stopniu papryki i bakłażana. Oczywiście warto próbować z różnymi odmianami pomidorów, zwłaszcza koktajlowych.
    Trzeba jednak zaznaczyć, że naprawdę proste w uprawie i odporne są dyniowate – choćby tytułowa dynia, czy cukinia (jest jej teraz naprawdę sporo odmian na rynku) – tę ostatnią również można uprawiać na balkonie. Cała praca jaką trzeba włożyć – jeżeli lato nie jest absurdalnie suche, a ziemię mamy w miarę nawiezioną – sprowadza się do ich wysiania 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *