Czy można w ogóle mówić o żywieniu paleo w przypadku niemowląt? Czy tak małe dzieci mogą w ogóle cokolwiek zyskać na diecie paleo? Tak!
Nawet jeśli mleko jest jedynym pokarmem dziecka przez pierwsze pół roku życia, to przez kolejne miesiące niemowlę je coraz więcej stałych pokarmów (czytaj więcej: Pierwsze pokarmy).
Możemy więc mówić o żywieniu paleo nie tylko karmiącej mamy, ale także samego niemowlęcia. Możesz uniknąć płaczu, kolek, alergii i wychować dziecko na prawdziwej nieprzetworzonej żywności, kształtując od początku jego naturalne smaki, zdrowe zwyczaje żywieniowe i co najważniejsze – nie robiąc z niego narkomana cukrowego.
Podstawowe problemy ze współczesnym żywieniem niemowląt:
- sztuczne mleko często zawiera za mało nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, co upośledza rozwój wielu narządów, w tym mózgu i oczu,
- mamy odżywiające się zbożami i nabiałem przekazują wiele uczulających substancji w mleku swoim dzieciom, co sprzyja alergiom u dzieci
- kaszki i kleiki zawierają w składzie głównie zboża, do tego są jeszcze słodzone. W rezultacie dziecko dostaje głównie węglowodany i niewielką ilość tłuszczu, co jest diametralnie różne od składu mleka matki (czytaj więcej: Kaszki – początek nałogu). Dodatkowo uczulające substancje ze zbóż negatywnie wpływają na zdrowie dziecka.
- większość pokarmów zalecanych przez wielu niemowlętom składa się prawie wyłącznie z węglowodanów i różnych chemicznych dodatków, tzw. herbatki dla niemowląt to jest często 99.5% cukier!
Skutki nieprawidłowego żywienia niemowląt:
- kolki są chyba najczęstszym i niestety bardzo bolesnym dla dziecka problemem.
- nadwaga i początki cukrzycy – dużo niemowląt jest naturalnie pucułowatych, ale nadwaga i cukrzyca mogą już się zacząć w okresie niemowlęcym!
- częste choroby – zboża osłabiają odporność organizmu oraz powodują problemy autoimmunologiczne, przez co organizm nie ma siły walczyć z zagrożeniami, rezultatem jest to, że dziecko często choruje.
- uzależnienie od cukru – dziecko wyrasta na cukrowego narkomana i przez całe życie będzie musiało walczyć z nałogiem. Cukier uzależnia bardziej niż nikotyna!
Warto karmić niemowlę prawdziwą żywnością, pochodzącą z natury, a nie z fabryki. Niemowlęta żywione zgodnie z duchem paleo nie mają kolek, nie cierpią niepotrzebnie, rosną zdrowe, silne, pogodne i uśmiechnięte, a także prawie w ogóle nie chorują.
Czytaj więcej o płodności, ciąży i żywieniu dzieci: Paleo dla dzieci? | Dieta paleo a płodność | Ciąża | Kaszki – początek nałogu | Gluten NIE dla niemowląt | Pierwsze pokarmy | Dodaj tłuszcz do posiłku niemowlaka | Autyzm i zespół Aspergera
Czytaj więcej o diecie paleo: Co to jest dieta paleo? | Paleo dla początkujących | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Skąd wziął się mit o szkodliwości tłuszczu? | Zboża szkodzą | Styl życia paleo
Kilkukrotnie wspomina Pan o kolkach, jako skutkach nieprawidłowego żywienia niemowląt. Jak Pan to rozumie? Przecież kolki są przypadłością pierwszych kilku miesięcy życia. Tak małym dzieciom podaje się wyłącznie mleko (a przynajmniej powinno tak być). Kolki dotykają niemal połowę niemowląt, bez względu na to, czy karmione są mlekiem matki, czy mieszanką, i mijają najczęściej samoistnie około 3-4 m-ca życia (wraz z dojrzewaniem układu pokarmowego).
Magda, w większości przypadków kolki mijają naturalnie dość szybko. Niektóre dzieci mają jednak bolesne kolki przez cały pierwszy rok życia i więcej. Wynika to z nadmiaru węglowodanów, które fermentują w jelitach do gazów. Różne dzieci mają różną florę bakteryjną, dlatego tak różnie reagują na to samo pożywienie.
Po przedwczesnym porodzie nie cieszyliśmy się zbyt długo mlekiem. Zaczęłam podawać mieszankę , a po kilku miesiącach zagęszczam mleko słodkim ziemiakiem. W ciągu dnia zjada deser i zupki z paroma kroplami oleju kokosowego. Inny pokarm jak mleko matki zaczęłam wprowadzać w 4miesiącu życia maluszka.
Zamiast mleka samicy gatunku ludzkiego,mleko kobyle,kozie,wielbłądzie(zależnie od regionu) 🙂 pozdrawiam
Dobra, to co podawać maluchom do 5 miesiąca? Często się zdarza, z różnych przyczyn, że mlekiem matki nie można karmić – co wtedy?
Jeśli kupno lub uzyskanie mleka innej kobiety nie wchodzi w grę (mleczna liga itp), to trzeba niestety stosować mieszanki. Najlepiej te wzbogacone w EPA i DHA (omega-3).