Gluten NIE dla niemowląt

Internet pełen jest porad, jak i kiedy wprowadzać gluten w żywieniu niemowlaka. Poszczególne strony różnią się tylko tym, kiedy dawać dziecku gluten, wszystkie milcząco zakładają, że dziecko musi jeść gluten i zboża. Rodzice nie wiedzą niestety, że karmiąc dziecko kaszkami wyrządzają tylko dziecku krzywdę. Nie powinniśmy dawać dzieciom glutenu ani żadnych kaszek. Zboża szkodzą dorosłym, a tym bardziej niemowlętom, których układ pokarmowy się dopiero kształtuje.

gluten nie dla niemowląt wyspiański paleo smak
Śpiący Staś, Stanisław Wyspiański, 1902

Nie ma żadnego znanego nauce powodu, dla którego dzieci, w szczególności niemowlęta, miałyby jeść zboża. Wręcz przeciwnie, mamy mnóstwo dowodów na szkodliwość zbóż (czytaj więcej: Zboża szkodzą). Co prawda pojawiły sie badania sugerujące, że wczesny kontakt z glutenem miałby być korzystny dla niemowląt, jednak szybko okazało się, że były one błędne. Zboża to sam cukier, są pozbawione witamin i innych składników odżywczych i przez to są zbędne w diecie dziecka.

Gluten nie ma dla ludzi żadnych wartości odżywczych, a wielu z nas szkodzi. Gluten występuje w produktach zbożowych, które poza nim zawierają wiele innych szkodliwych substancji. Około 1% ludzi cierpi na celiakię, chorobę jelit wywoływaną obecnością glutenu w pożywieniu, ale wielokrotnie więcej z nas (30%-40%) jest uczulonych na gluten i jego spożywanie prowadzi do osłabienia organizmu i wyniszczających go permanentnych stanów zapalnych (czytaj więcej: Gluten – nie tylko celiakia). Zboża stymulują stany zapalne i choroby autoimmunologiczne, w tym cukrzycę typu 1 i dzięki temu dzieci chore na celiakię, czyli wrażliwe na gluten, chorują 10x częściej na cukrzycę typu 1.

Kaszki dla niemowląt nie tylko zawierają gluten, ale jeszcze są naładowane węglowodanami – ich skład bardzo odbiega od kompozycji mleka matki, która jest idealna dla niemowląt. Natura wie najlepiej, ile dziecko ma jeść tłuszczu, ile białka i ile węglowodanów. Człowiek to zmienia karmiąc niemowlęta głównie węglowodanami. Takie niemowlęta wyrastają na narkomanów cukrowych, później mają nadwagę, cukrzycę, zepsute zęby i szybko zapadają na choroby cywilizacyjne (czytaj wiecej: Kaszki – początek nałogu).

Naładowane cukrem pokarmy szkodzą zdrowiu i wpływają na zachowanie dziecka. Dzieci jedzące głównie węglowodany częściej chorują i są niegrzeczne (czytaj więcej: Jedzenie i zachowanie). Gluten oraz węglowodany także nasilają objawy autyzmu i zespołu Aspergera.

Pamiętaj, możesz wychować niemowlę na prawdziwej naturalnej żywności, do której nasze organizmy są w pełni przystosowane i która da dziecku pełnię zdrowia. To największy dar, jaki możesz dać dziecku – wychować je zdrowe i wolne od nałogu cukrowego, karmiąc pokarmami z natury, a nie z fabryk koncernów żywieniowych. Nawyki żywieniowe, które praktycznie determinują, co jemy przez całe życie, kształtują się przez pierwsze kilka lat. Jakie nawyki żywieniowe chcesz podarować dziecku? Nałóg cukrowy i jedzenie zbożowych śmieci z fabryki? Czy może prawdziwe i zdrowe jedzenie z natury?

Podyskutuj o żywieniu niemowląt i dzieci: polskie forum paleo – zadaj pytanie albo podziel się swoimi doświadczeniami i pomóż innym.

Czytaj więcej o żywieniu dzieci: Paleo dla dzieci? | Ciąża | Niemowlęta | Kaszki – początek nałoguPierwsze pokarmy | Dodaj tłuszcz do posiłku niemowlaka | Autyzm i zespół Aspergera


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Czytaj więcej o diecie paleo: Co to jest dieta paleo? | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Skąd wziął się mit o szkodliwości tłuszczu? | Zboża szkodzą | Styl życia paleo

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *

Dieta paleo po polsku i styl życia dla dzieci i dorosłych