What I Eat: Around the World in 80 Diets

What I Eat: Around the World in 80 Diets (na polski można przetłumaczyć jako: Co jem: W 80 diet dookoła świata) to kolejna książka znakomitych dwóch autorów: Peter Menzel i Faith D’Aluisio. Album składa się z 344 pięknych zdjęć z czego 100 pokazuje ludzi najprzeróżniejszych profesji z całego świata razem z ich jedzeniem na jeden dzień.

What I Eat: Around the World in 80 Diets, Peter Menzel i Faith D'Aluisio

Widzimy kobiety i mężczyzn, pracujących w najprzeróżniejszych zawodach – mamy pracowników call center, astronautę, żołnierza, budowniczego, modelkę, bezrobotnego, pszczelarza, mnicha, ale też odchudzających się Amerykanów, szczupłych Azjatów, niedożywionych Afrykanów – cały przegląd. Tło zdjęć naprawdę zwraca uwagę i świetnie uzupełnia to, co ludzie prezentują na talerzach.

Niestety autor nie zgodził się, żebym opublikował choć jedno zdjęcie, są one za to dostępne na sieci:

Gorąco zachęcam do obejrzenia choć części z pierwszych 100 fotografii pokazujących ludzi i ich dzienne jedzenie. Wyraźnie widać, że niektórzy ludzie jedzą sam plastik i wysoko przetworzone produkty, a jeszcze inni tylko jakieś papki z ugotowanych zbóż lub roślin strączkowych.

Widać, jak bardzo różnorodne jest pożywienie naszego gatunku, jak inaczej wygląda, choć jednocześnie wszystko sprowadza się do tych samych głównych składników odżywczych: węglowodanów, białka i tłuszczów. Rzuca też się w oczy, jak różne ilości pożywienia zjadane są w jeden dzień w różnych miejscach naszej planety.

Z polskiego punktu widzenia można zobaczyć, jak mało ludzi je chleb. Większość Polaków nie wyobraża sobie życia bez chleba, myśląc, że jest on podstawą wyżywienia całej ludzkości, jednak to, co jemy, bardzo zależy od miejsca zamieszkania i kultury, w jakiej się wychowaliśmy. W skali planety niejedzenie chleba wcale nie jest dziwne (choć oczywiście większość ludzi opiera swą żywność na zbożach w takiej czy innej postaci).


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *