Trzeźwi wegetarianie mają kiepską spermę

Pod tym prowokującym tytułem chciałbym przedstawić opublikowane niedawno wyniki badań nad związkiem jakości spermy z odżywianiem. Wynika z nich jasno, że dieta wegetariańska z ograniczeniem alkoholu jest najgorszym pomysłem dla mężczyzny, który ma problemy ze spłodzeniem potomka.

Ojciec, tata, dziecko, jakość spermy, dieta, Paleo smakIronicznie, właśnie to doradzają lekarze – na słabe wyniki badań spermy polecają „zdrową dietę” – czyli dużo zbóż, strączków, warzyw i owoców, mało mięsa, szczególnie czerwonego i ograniczenie spożywanego alkoholu.

Badania przeprowadzone przez różne instytucje są raczej jednoznaczne – plemniki preferują mięso (tłuszcz i białko) i umiarkowane ilości alkoholu. Mądra natura dobrze zadbała o to i nas, mężczyzn, podświadomie ciągnie do pożywienia zapewniającego nam najlepszą spermę (mięcho z grilla i piwo).

Jakie jeść mięso i ile? Jakie rodzaję mięsa są najzdrowsze? Zobacz: Mięso – zdrowie, pieniądze, sumienie.

Badacze z Akademii Medycznej Loma Linda z Kalifornii w USA opublikowali wyniki 4-letnich badań obejmujących 467 mężczyzn, z których jasno wynika, że wegetarianie i weganie mają o 30% mniej plemników w porównaniu do mięsożerców. Problemem jest nie tylko mniejsza ilość plemników, ale ich jakość – tylko 1/3 plemników od wegetarian i wegan jest aktywna i rusza się, podczas gdy u panów jedzących mięso ten wskaźnik wynosi prawie 60%.

Nie do końca wiadomo, skąd takie wyniki, badacze przypuszczają, że dieta wegetariańska dostarcza za mało witaminy B12, a za dużo z kolei fitoestrogenów (czytaj więcej: Rośliny strączkowe nie takie zdrowe), które mają działanie podobne do żeńskich hormonów płciowych i ich nadmiar wpływa negatywnie na mężczyzn. Najgroźniejsza dla panów jest soja i powinni jej unikać co najmniej dwa miesiące przed planowanym spłodzeniem potomka.

Czy dieta wegetariańska jest zdrowa? Czy można połączyć żywienie paleo i wegetarianizm? Zobacz: Dieta wegetariańska.

Do podobnych wniosków doszli także badacze Harvardu, którzy twierdzą, że panowie jedzący najwięcej owoców i warzyw mieli jednocześnie najgorszą spermę – nawet o 70% więcej uszkodzonych i nieruchomych plemników od mężczyzn jedzących więcej mięsa. Badacze przypuszczają, że może chodzić o pestycydy i inne chemikalia, którymi spryskiwane są rośliny, ale nie sugerują, że być może warzywa z upraw ekologicznych byłyby lepsze.

Badacze z Bostonu wzięli się za napoje i ich wpływ na jakość spermy i obserwowali 105 mężczyzn podejmujących się z partnerkami prób zapłodnienia in-vitro. Mężczyźni pijący alkohol w umiarkowanych ilościach (jedno piwo lub lampka wina dziennie) mieli prawie dwukrotnie więcej szans na dziecko (leczenie in-vitro skutkowało ciążą w 57% przypadków w porównaniu do 28% u abstynentów). Okazuje się też, że kawa działa bardzo źle na plemniki – mężczyźni pijący bardzo mało albo w ogóle kawy potrafili zapłodnić partnerki w 52% przypadków, a panowie pijący dużo kawy mieli dużo mniejsze szanse – tylko 19%.

Czy kawa jest zdrowa? Zobacz: Czy kawa jest paleo?

Lekarze zalecając „zdrową” dietę mają rację w jednym – palenie tytoniu bardzo źle wpływa na jakość spermy, co powyższe badania także jasno potwierdzają.

Masz problemy ze spłodzeniem dziecka? Spróbuj diety paleo (wykluczenie glutenu i innych pokarmów wywołujących stany zapalne oraz, co szczególnie ważne dla mężczyzn, ograniczenie roślin strączkowych) i nie unikaj mięsa ani rozsądnych ilości alkoholu. Taka dieta zapewni nie tylko najlepszą spermę, ale także świetne samopoczucie.

Zobacz też: Wegetarianie częściej chorują oraz Dieta paleo a płodność.

Czytaj więcej o ciąży i żywieniu dzieci: Paleo dla dzieci? | Ciąża | Niemowlęta | Gluten NIE dla niemowląt | Pierwsze pokarmy | Kaszki – początek nałogu | Autyzm i zespół Aspergera


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

3 komentarze do “Trzeźwi wegetarianie mają kiepską spermę”

  1. Uwazam, ze alkohol zawsze jest zly. Paradoksalnie moze sie wydawac dobry. Ale to chyba tylko wino. Troche nie przekonuje mnie ten artykul.

  2. Pod tym prowokacyjnym pseudonimem 🙂 muszę się nie zgodzić.
    Alkohol (a szczególnie piwo) mają negatywny wpływ na poziom testosteronu i „męskość” w ogóle.
    Skąd takie wyniki badań? Do „abstynentów” zaliczani są trzeźwi alkoholicy. Zresztą dotyczy to również badań nt. chorób serca.

    Abstynentów jest (niestety) mało, a gdy zaliczamy do nich ludzi po latach w nałogu, statystyka tej grupy zdecydowanie się pogarsza 😉

    1. Tak jakby trzeźwi alkoholicy stanowili znaczący procent społeczeństwa… Nawet nie śmieszne…

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *