Cholesterol LDL – kura znosząca złote jajka

Nie tak dawno Amerykańska organizacja zajmująca się promocją trujących lekarstw i działająca rzekomo na rzecz chorych (American Heart Association) opublikowała nowe zalecenia dotyczące norm cholesterolu i jego „leczenia” (polecam lekturę tego absurdalnego dokumentu).

Tętno

O tym, jak działa ta zbrodnicza organizacja pisałem już kilka lat temu. Od tamtego czasu brnie ona coraz dalej w zaprzeczanie nauce i jeszcze większym truciu pacjentów.

Według tych nowych zaleceń każdy „chory na cholesterol” i wszyscy w grupie ryzyka muszą brać statyny. Ta grupa ryzyka jest zdefiniowana w taki sposób, że praktycznie każdy współczesny człowiek się w nią załapie.

Wystarczy być zdrowym człowiekiem i mieć normalny poziom cholesterolu, który jest powyżej absurdalnie niskich norm ustalonych przez American Heart Association.

Nawet jak masz niski cholesterol, to trafiasz do grupy ryzyka, gdy ktoś w rodzinie „chorował na cholesterol”, jeśli masz nadwagę albo gdy przekroczysz wiek 40 lat.

Tak zdefiniowana grupa ryzyka obejmuje także dużo dzieci i nastolatków. W końcu oni też są dużą grupą konsumentów i im też można coś sprzedać.

Wbrew nauce American Heart Association twierdzi jednoznacznie, że przyczyną chorób serca i układu krążenia jest za wysoki cholesterol LDL, który bierze się głównie z jedzenia tłuszczów nasyconych.

Promują więc dietę pozbawioną tłuszczu (i wielu rozpuszczalnych w nim witamin!), za to przeładowaną cukrem i tabletkami. Znaczek „produkt dobry dla serca” może kupić każdy, nawet producent batonów zawierających tylko cukier, margarynę i barwniki.

Niedawno zdefiniowano poziom LDL 190 mg/dl (4.9 mmol/l) jako poważną hipercholesterolemię. 190 mg/dl to może nie jest idealny i najzdrowszy poziom LDL, ale wielu ludzi, szczególnie po przekroczeniu 40 lat, ma naturalnie taki poziom, choć są sprawni, zdrowi i nic im nie dolega.

Tak niskich norm nikt jeszcze nie ustalił, choć wielu lekarzy i badaczy twierdzi, że jest to całkowicie normalny i zdrowy poziom (zobacz: Mity o cholesterolu – recenzja książki), a nazywanie go „poważnie podwyższonym” jest po prostu kłamstwem albo manipulacją.

Zalecenia American Heart Association są proste – cholesterol to zło wcielone, więc jedz tabletki. Wszyscy powinni brać statyny, a wiele osób dodatkowo niestatynowe „leki na cholesterol”. Garściami.

Całkowicie się pomija poważne skutki uboczne tych tabletek, zamiast tego zaleca się, żeby każdy jadł „maksymalnie tolerowaną dawkę”. U niektórych mogą to być dosłowne garście.

Więcej o cholesterol i statynach oraz ich skutkach ubocznych: Cholesterol – fakty i mity.

Wkrótce po opublikowaniu tych zaleceń ze strony American Heart Association zniknęła lista sponsorów. Najwięksi i najważniejsi sponsorzy to firmy produkujące statyny. No ale to oczywiście przypadek i żadnego konfliktu interesów ani korupcji tu nie ma.

Jeden tylko lek (Lipitor) przyniósł jednej tylko firmie (Pfizer) ponad 125 mld dolarów (źródło). To najbardziej dochodowy lek w historii medycyny. Wciąż jest sprzedawany, więc może ta liczba osiągnęła właśnie 150 mld?

A statyn jest dużo więcej i produkuje je wiele firm. Ten rynek jest warty biliony dolarów. To są nieprawdopodobne sumy, wielokrotnie większe niż budżety wielu krajów.

Co zrobić, gdy zarabiasz rocznie dziesiątki miliardów dolarów na sprzedaży tabletek? Wystarczy wydać jeden kilka z miliardów na łapówki (oh, wiem, to się nazywa teraz sponsoring) dla różnych oficjalnych organizacji, by zalecały każdemu dorosłemu (i wielu dzieciom) łykanie codziennie tych tabletek).

Wtedy zamiast dziesiątek mld dolarów co rok może zarobisz setki miliardów? A co później? Coś wymyślimy – obowiązkowe rozdawanie statyn w szkołach, wstrzykiwanie ich nienarodzonym dzieciom w łonach matki, wszystko żeby uchronić ich przed tym strasznym cholesterolem.

Gdy biliony będą za mało, to może będziemy statyny podawać wszystkim hodowanym zwierzętom? W końcu ich mięso wtedy być może będzie zawierać mniej cholesterolu i będzie przez to zdrowsze, prawda?

Parafrazując Kazika można powiedzieć: „A kto statyn nie łyka jest wywrotowcem, świadomie uszczuplającym dochody koncernów bezideowcem”.

Smacznego! 🙂


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

Jeden komentarz do “Cholesterol LDL – kura znosząca złote jajka”

  1. Zawsze jeszcze można wpłynąć na rządy poszczególnych krajów, by wydały przepisy zmuszające np. ludzi powyżej 40 roku życia do zażywania statyn. Inaczej restrykcje, wyższe składki ubezpieczeniowe itd. Podobnie jak zrobiono ze szczepionkami,

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *