Jaki jest średni cholesterol? Jaki poziom jest najlepszy?

Niedawno pisałem o badaniu 13 mln Koreańczyków i wyciągniętych z tego wnioskach dotyczących glukozy (cukru) w krwi: Jaki jest średni cukier w krwi? I jak zmienia się z wiekiem?

To badanie Koreańczyków jest naprawdę imponujące – prawie 13 mln osób! Rzadko się zdarza, byśmy mogli śledzić wyniki badań krwi tak dużej grupy. Więcej na temat tego badania możesz się dowiedzieć, klikając w link powyżej.

Mamy także dane dotyczące cholesterolu tej 13-milionowej grupy {1}. Jaki jest więc średni cholesterol w krwi? I jaki jego poziom wydaje się najzdrowszy?

Średni poziom cholesterolu w krwi
Źródło: https://www.nature.com/articles/s41598-018-38461-y

Zacznijmy od średniego poziomu cholesterolu w krwi. Jak widać z grafiki powyżej, zależy on bardzo od wieku i płci. U nastolatków zaczynamy z wynikami 160-170 mg/dl, po czym całkowity cholesterol rośnie z wiekiem (szybciej u panów).

W wieku około 50 lat obie płcie spotykają się przy wartości 200 mg/dl, po czym panom od tego czasu cholesterol powoli spada, a paniom przez kolejne 10 lat jeszcze rośnie powyżej 210 mg/dl, a potem także spada.

Zwróć uwagę, że przeciętnie w wieku 22 lat mamy cholesterol 170 mg/dl, a potem szybko on rośnie do 200 mg/dl u mężczyzn i powyżej 210 mg/dl u kobiet. U starszych osób cholesterol spada.

Tymczasem lekarze stosują jedną i tę samą normę dla obu płci niezależnie od wieku. Czy to nie jest dziwne? Czy używane przez lekarzy normy mają cokolwiek wspólnego z nauką?

Laboratoria używają dwóch jednostek przy badaniu cholesterolu w krwi – mg/dl oraz mmol/l. Przeliczanie nie jest proste – zobacz wygodny kalkulator: przelicznik jednostek cholesterolu i trójglicerydów!

Następna grafika jest jeszcze ciekawsza. Naukowcy obserwowali badane 12,8 mln osób przez kilka lat i notowali ich zgony. Można więc skorelować ryzyko śmierci z poziomem cholesterolu w krwi.

Ryzyko śmierci zależnie od poziomu cholesterolu
Źródło: https://www.nature.com/articles/s41598-018-38461-y

Jak widać, problemem jest za równo za mało, jak i za dużo cholesterolu. Najniższą śmiertelność naukowcy zaobserwowali u osób z całkowitym cholesterolem pomiędzy 220 a 240 mg/dl.

Badani z cholesterolem 300 mg/dl mieli takie samo ryzyko śmierci jak ci z wynikami około 150 mg/dl.

Jednak według lekarzy u ludzi zdrowych całkowity cholesterol powinien być poniżej 190 mg /dl, a norma dla osób z grupy ryzyka jest 175 mg/dl.

Pewnie widzisz istotne różnice w tym, co nauka twierdzi o cholesterolu i ryzyku śmierci, a tym, co lekarzom wbiły do głowy koncerny farmaceutyczne.

Ja sam pamiętam, jak ogólnie przyjętą normą był cholesterol 220 mg/dl, potem było to 200, a teraz jest już 190 mg/dl. Zadziwiające! Ciekawe, dlaczego tak się dzieje?

Statyny (popularne tabletki na cholesterol) to najbardziej dochodowe leki w historii medycyny. Żadne inne leki nie zbliżają się nawet do miliardów dolarów czystego zysku przynoszonych co roku przez statyny.

Naukowcy szacują, że sprzedaż statyn w tym roku (2020) ma osiągnąć bilion dolarów {2} – tak, jedynka i 12 zer!

Nikt nie zabija kury znoszącej złote jajka. W interesie koncernów jest, żebyśmy wszyscy byli uznani za chorych i przez dziesięciolecia przyjmowali tabletki. Teraz w USA statyny dostają nawet nastolatki!

Osoba z cholesterolem 250 mg/dl ma według nauki wyraźnie mniejsze ryzyko śmierci (statystycznie) niż osoba z wynikiem 150 mg/dl. Lekarz jednak powie, że ten pierwszy umrze za kilka tygodni, a drugi jest przykładem zdrowia.

Zobacz też, jaką mamy spodziewaną długość życia w zależności od wskaźników BMI i talia/wzrost: BMI i talia a długość życia.

Trzeba pamiętać, że opisywane tu badanie obejmowało prawie 13 mln Koreańczyków (z Korei Południowej). Pamiętaj, że podobne dane dla Polaków mogą być nieco różne.

Korea to jeden z najszczuplejszych rozwiniętych krajów, a w Polsce odsetek ludzi z nadwagą i otyłością jest wyższy. Mamy inną dietę, inny tryb życia i nieco odmienne geny, więc nie możemy się spodziewać identycznych wyników.

Mimo wszystko o ile konkretne wartości mogą się nieco różnić, to ogólne wzorce powinny pozostać takie same.

Mamy dużo badań dotyczących efektów przyjmowania leków obniżających cholesterol. Statystycznie mogą wydłużać życie w bardzo niewielkim stopniu i w niektórych tylko przypadkach.

Niestety zdecydowanie obniżają one sprawność fizyczną i komfort życia. Droga czytelniczko, drogi czytelniku – wolisz mieć przed sobą 35 lat w zdrowiu, czy 35 lat i 2 miesiące, będąc przez dużą część tego czasu kaleką, która nie może wejść po schodach na I piętro?

Więcej na temat cholesterolu i statyn razem z odnośnikami do badań: Cholesterol – fakty i mity.

Jeśli masz powyżej 40 lat i cholesterol całkowity ponad 250 mg/dl, to możesz zgodnie z sugestią lekarza łykać garściami tabletki albo szykować ubranie do trumny.

Tymczasem według badań naukowych opartych na prawie 13 mln osób masz naprawdę niskie ryzyko śmierci z tego powodu.

Dobrze radzę, byś poszukał lekarza, który wie więcej na temat cholesterolu niż koncerny farmaceutyczne go nauczyły (są one głównymi sponsorami konferencji i uczelni medycznych).

Może się okaże, że naprawdę dobry lekarz tylko pogratuluje zdrowia i wysokiego poziomu sił witalnych?


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Źródła:
  1. Yi SW, Yi JJ, Ohrr H. Total cholesterol and all-cause mortality by sex and age: a prospective cohort study among 12.8 million adults. Sci Rep. 2019 Feb 7;9(1):1596.
    DOI/Crossref: 10.1038/s41598-018-38461-y [PubMed] [Google Scholar] [Pełna treść w PMC]
  2. Demasi M. Statin wars: have we been misled about the evidence? A narrative review. Br J Sports Med. 2018 Jul;52(14):905-909.
    DOI/Crossref: 10.1136/bjsports-2017-098497 [PubMed] [Google Scholar]
Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

4 komentarze do “Jaki jest średni cholesterol? Jaki poziom jest najlepszy?”

  1. Mam 74 lat i cholesterol ok 250mg/dl. Biegam ultramaratony górskie w Bieszczadach. Chodzę po Tatrach. 22 września 21r. Zdobyłem Rysy idąc z Palenicy Białczańskiej na szczyt Rysów w 4h17min mając czery krótkie przerwy na lekkie dożywienie i zrobienie zdjęć. Schodziłem 6h25min. A to dlatego że idąc z góry ma się niesamowite widoki Tatr z Czarnym Stawem i Morskim Okiem . I teraz kto mi powie że wysoki poziom cholesterolu zabija.? Jem wszystko prócz kapuśniakach z kiszonej kapusty i smażonej cebuli a także wędzonych wędlin.

  2. Wysoki cholesterol to często stan zapalny organizmu, zaczelam suplementacje omega 3 EPA i DHA wykluczyłam tłuszcze trans uszkodzone omega 3 i 6, ale naturopaci twierdzą że norma to 200 plus tyle ile ma się lat, pamiętajmy że bez cholesterolu nie wytworzy się wit D. Niedźwiedź ma ponad 500 a żaden nie zszedł na zawał… To czym powinniśmy się martwić to trojglicerydy…

    1. To może ja niedźwiedź jestem? Ch. całkowity – 363 na LC. Na HC 220. TG dużo niższe na LC.

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *