Długość snu i zdolności poznawcze

Jedną z najważniejszych rzeczy, jaką możesz zrobić dla swojego zdrowia, jest zadbanie o dobry sen. Sen jest wyjątkowo ważny i problemy z jego jakością i ilością wpływają na to, co i ile jemy, stany zapalne, nastrój i podejmowanie decyzji oraz (nie)równowagę hormonalną.

Niedawno pojawiło się ciekawe badanie, korelujące długość snu z tempem spadku zdolności poznawczych u starszych ludzi {1}. Badanie objęło ponad 20.000 pacjentów z Wielkiej Brytanii (powyżej 50 lat) i Chin (powyżej 45 lat), którzy mieli przez kilka kolejnych lat mierzone zdolności poznawcze.

Długość snu a zdolności poznawcze
Źródło: https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2770743

Badani, którzy spali 7h na dobę zostali uznani za grupę kontrolną i wszyscy pozostali byli do nich porównywani. Okazuje się, że naukowcy trafili w sedno, bo to właśnie 7h wydaje się być optymalną wartością, a sen krótszy i dłuższy źle na nas wpływa.

Wykres powyżej pokazuje różnicę w punktacji testów w zależności od długości snu. Grupa śpiąca 7h jako referencja ma wartość 1. Pogrubiona linia to średnia (mediana) wyników testów.

To nie pierwsze badanie, które pokazuje, że zalecane 8 godzin może nie być najlepszą dla nas długością snu. Przeczytaj więcej na ten temat: Zdrowy sen.

Sen jest naprawdę ważny – osoby śpiące 10h dziennie mają 3% rocznego spadku zdolności poznawczych w porównaniu do tych, którzy śpią 7h. Po 10-15 latach możemy już mówić o dwukrotnej różnicy!

Szary obszar na wykresie pokazuje zakres, w którym mieści się większość danych. Widać wyraźnie, że jesteśmy bardzo zróżnicowani – niektórzy czują się doskonale z 9-godzinnym snem, a innym on wyraźnie nie służy.

Naukowcy testowali te ogólnie rozumiane „zdolności poznawcze” na kilka różnych sposobów (rozumienie, orientacja, sprawność manualna…), ale najistotniejszym elementem tej układanki była pamięć.

Powyższy wykres to więc statystyka na podstawie badań 20.000 ludzi – pamiętaj, że masz swoje własne unikalne zdrowie i być może 7 godzin snu nie jest dla ciebie idealne.

Co ciekawe w powyższym badaniu uzyskano wręcz identyczne dane dla Brytyjczyków i Chińczyków. Także po wyrównaniu grup z poszczególnymi długościami snu pod względem wieku, BMI, ciśnienia krwi i kilku innych czynnik zdrowotnych naukowcy dostali bardzo zbliżony wykres.

Wygląda więc na to, że to, ile snu potrzebujemy nie wynika z trybu życia, wagi ciała i stanu zdrowia. Po prostu każdy z nas ma zaprogramowaną właściwą dla siebie optymalną długość snu. Najczęściej jest to około 7 godzin, ale może to też być 5 albo i 9.

Musisz samodzielnie sprawdzić, ile snu potrzebujesz. Pamiętaj tylko, że więcej nie zawsze oznacza lepiej i za dużo snu może negatywnie wpływać na nasze zdrowie.


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Źródła:
  1. Ma Y, Liang L, Zheng F, Shi L, Zhong B, Xie W. Association Between Sleep Duration and Cognitive Decline. JAMA Netw Open. 2020 Sep 1;3(9):e2013573.
    DOI/Crossref: 10.1001/jamanetworkopen.2020.13573 [PubMed] [Google Scholar] [Pełna treść w PMC]
Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *