BMI i talia a długość życia

Internet jest pełen opisów, jak zmierzyć wskaźnik BMI swojego ciała albo stosunek talii do wzrostu i jakie są najlepsze wartości. Czy rzeczywiście dietetycy mówią prawdę? Co pokazuje statystyka? Z jakim BMI i jakim obwodem talii będziemy żyć najdłużej?

Bardzo lubię takie statystyczne badania, bo otwierają nam oczy i pokazują, że nie zawsze dietetycy i lekarze zalecają nam to, co najlepsze. Nauka pokazuje, że wmawiane nam jako zdrowe poziomy cholesterolu są tak naprawdę szkodliwe i skracają życie!

Zobacz więcej na ten temat: Jaki jest średni cholesterol? Jaki poziom jest najlepszy? oraz Jaki jest średni cukier w krwi? I jak zmienia się z wiekiem?

BMI a długość życia - mężczyźni

Powyższa grafika pokazuje wyniki badań kilku tysięcy Brytyjczyków (niepalący mężczyźni) pod kątem ich BMI w wieku 30, 50 albo 70 lat i długości życia wyrażanej jako ilość straconych lat (przypomnijmy, że BMI wyliczamy dzieląc wagę w kg przez kwadrat wzrostu w m).

Oblicz swój wskaźnik BMI:

waga (kg)   wzrost (cm)    

Mamy też dane dotyczące pań:

BMI a długość życia - kobiety

Co na to dietetycy i lekarze? Według nich, idealne BMI powinno być pomiędzy 18,5 a 25. Zakres 25 do 30 klasyfikuje się jako nadwagę, 30 do 40 jako otyłość, a powyżej 40 mamy chorobliwą otyłość.

Tymczasem z przedstawionych tu danych wynika jasno, że najdłużej żyją panowie z BMI 24, a panie z 26. Nauka pokazuje, że najdłużej żyją panie, które według lekarzy mają nadwagę!

Opisywane tu wykresy pochodzą z bardzo ciekawego badania obejmującego kilka tysięcy Brytyjczyków {1}, którzy mieli wykonane podstawowe pomiary i badania, a następnie monitorowano ich życie w ciągu kolejnych lat.

Osoba z BMI około 19 (idealna wartość według mediów) tak naprawdę pożyje średnio 1,5 roku krócej niż osoba z BMI 25 albo 26, której będzie się wmawiać, że ma początki nadwagi!

Czasem słyszymy uproszczone zalecenia, że „BMI powinno być poniżej 25 – im mniej, tym lepiej”, a tymczasem osoby z naprawdę niskim BMI tracą nawet do 4 lat życia!

Zwróćmy jeszcze uwagę na istotną różnicę pomiędzy płciami – paniom nadwaga tak bardzo nie przeszkadza, nawet chorobliwie otyłe tracą 12 lat, podczas gdy grubi mężczyźni żyją statystycznie nawet o 21 lat krócej!

BMI jest jednak niezbyt rzetelnym wskaźnikiem, bo uwzględnia masę ciała bez różnicy, czy są to mięśnie, czy tłuszcz. Muskularny mężczyzna może mieć takie same BMI jak jego kolega z pokaźnymi fałdami tłuszczu na brzuchu.

Dużo lepszym wskaźnikiem jest obwód talii podzielony przez wzrost. Tłuszcz gromadzimy w różnych częściach ciała, ale naukowcy są raczej zgodni, że otyłość brzuszna jest najgorsza.

Oblicz swój stosunek talia/wzrost:

obwód talii (cm)   wzrost (cm)    

Są badania sugerujące, że wskaźnik talia/wzrost jest lepszym wyznacznikiem stanu zdrowia i długości życia niż BMI {2, 3}. Całe szczęście opisywanym tu Brytyjczykom mierzono też obwód talii i wzrost.

talia/wzrost a długość życia - mężczyźni

Powyżej są dane dla mężczyzn, a poniżej dla kobiet. Ze względu na różnice w budowie ciała w obrębie talii wykres pań i ich optymalne wartości wyglądają nieco inaczej niż u panów.

talia/wzrost a długość życia - kobiety

Oficjalne zalecenia są takie, by stosunek obwodu talii do wzrostu był 0,5 albo mniej, a tymczasem panowie mają najmniejszą śmiertelność z tym wskaźnikiem w granicach 0,46-0,54. Panie pożyją najdłużej, gdy talię do wzrostu mają od 0,42 do 0,52.

Tu też „słaba płeć” pokazuje, że nie jest taka słaba. Panie z pokaźnym brzuchem tracą z reguły nie więcej niż 10 lat życia, a otyli (w wieku 30 lat) panowie mogą żyć nawet o 20 lat krócej.

Te wszystkie wykresy to statystyka obejmująca tysiące ludzi, a każdy z nas jest inny. Mamy odmienną budowę ciała i te idealne wymarzone wartości z wykresów powyżej niekoniecznie muszą się odnosić do każdego z nas bez wyjątku.

Co o tym sądzicie? Co myślicie, stojąc przed lustrem? Czy warto zaufać statystyce, czy sobie? A może opiniom męża albo żony? 🙂


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Źródła:
 1. Ashwell M, Mayhew L, Richardson J, Rickayzen B. Waist-to-height ratio is more predictive of years of life lost than body mass index. PLoS One. 2014 Sep 8;9(9):e103483.
  DOI/Crossref: 10.1371/journal.pone.0103483 [PubMed] [Google Scholar] [Pełna treść w PMC]
 2. Cox BD, Whichelow M. Ratio of waist circumference to height is better predictor of death than body mass index. BMJ. 1996 Dec 7;313(7070):1487.
  DOI/Crossref: 10.1136/bmj.313.7070.1487 [PubMed] [Google Scholar] [Pełna treść w PMC]
 3. Ashwell M, Gunn P, Gibson S. Waist-to-height ratio is a better screening tool than waist circumference and BMI for adult cardiometabolic risk factors: systematic review and meta-analysis. Obes Rev. 2012 Mar;13(3):275-86.
  DOI/Crossref: 10.1111/j.1467-789X.2011.00952.x [PubMed] [Google Scholar]
Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

2 komentarze do “BMI i talia a długość życia”

 1. "ale będę kontynuował proces zamiany tłuszczu na mięśnie"

  Ale tego sie nie da. Nie da sie zamienić tłuszczu na mięsnie, trzeba spalić tłuszcz a zbudować mięsnie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *