Rok bez jajek, rok bez śniadań – badanie krwi (wykresy)

Rok temu przestałem jeść śniadania (czytaj więcej: Rok bez śniadań) oraz jajka (Rok bez jajek). Jak to wpłynęło na moje wyniki badań krwi? Czy to jest zdrowe nie jeść śniadań albo jajek?

Tak naprawdę przestałem także jeść migdały i staram się unikać drożdży (wino tylko okazyjnie). Wszystko po tym, gdy dwa testy na przeciwciała IgG wykazały u mnie bardzo wysoki poziom przeciwciał na migdały i jajka i wysoki na drożdże (zobacz: Test Food Detective oraz Czy test Food Detective jest wiarygodny?).

TSH i paleo - 2019

Najważniejsza zmiana dotyczyła tarczycy. Choć powszechnie TSH uważa się za hormon tarczycy, to jest on wytwarzany przez przysadkę mózgową i ma za zadanie stymulowanie tarczycy.

Większość laboratoriów i lekarzy uznaje, że wartości TSH aż do 4,0 mIU/ml są normalne, ale pojawia się coraz więcej głosów, że to za szeroki przedział. Badania wskazują, że powinniśmy górną granicę normy TSH obniżyć do 2,5 mIU/ml (źródło), a praktycy medycyny funkcjonalnej uznają często wartości powyżej 2 za nieprawidłowe.

Niedoczynność tarczycy jest obecnie powszechna – z różnych powodów tarczyca nie jest w stanie produkować wystarczającej ilości swoich hormonów (T3, T4), więc przysadka, wydzielając więcej TSH, pobudza ją do wzmożonej pracy (i wzrostu).

Pierwsze badanie hormonów tarczycy wykonałem w 2015 roku, a chleba nie jem mniej więcej od 2010, nie mogę niestety porównać wyników „przed i po przejściu na dietę paleo„.

Moje TSH miało do tej pory wartości od 2,25 do 3,17 mIU/ml – nie były to bardzo złe wyniki, ale nie byłem z nich zadowolony. Poziomy FT3, FT4 i przeciwciał antytarczycowych były w miarę w porządku, więc w sumie nie robiłem z tym nic i czekałem, jak te wyniki będą się zmieniać z czasem.

Ostatnie badanie pokazało mi najniższy do tej pory wynik: 1,89 mIU/ml – czyli bardzo prawidłowy. Także poziomy FT3 i FT4 mam najwyższe w historii swoich badań.

Nie sądzę, żeby śniadania miały na to wpływ, ale prawdopodobnie eliminacja jajek i migdałów oraz unikanie drożdży. Jajek nie jadłem przez prawie rok, od ostatnich świąt je jadam, ale rzadziej i dużo mniej.

Do tej pory wszystkie objawy nadwrażliwości pokarmowych manifestowały się u mnie na skórze. Eliminacja jajek i ich ponowne wprowadzenie nie miały absolutnie żadnego wpływu na skórę, więc uznałem, że pomimo bardzo wysokiego poziomu przeciwciał IgG prawdopodobnie mogę je bezpiecznie jeść (migdałów wciąż unikam).

Być może te jajka jednak mi nie służyły i choć nie widziałem tego na skórze, to efektem tego była niezbyt prawidłowa praca tarczycy. Po wyniku jednego badania ciężko zgadywać, ale myślę, że to dość prawdopodobne.

Trójglicerydy i dieta paleo - 2019

Kolejną zmianą był najniższy do tej pory poziom trójglicerydów w krwi. O tym, że rezygnacja z chleba i cukru obniżyła mi poziom trójglicerydów w krwi o połowę, pisałem już wcześniej (Trójglicerydy i dieta paleo – badanie krwi).

Ostatnie badanie pokazało mi najniższy w historii pomiarów poziom – 56 mg/dl. Choć nie jest to ogromny spadek, to myślę, że można to zaliczyć na skutek niejedzenia śniadań – mniej posiłków to mniej cukru w krwi i lepsza gospodarka glukozą i lipidami.

Glukoza i HbA1c a dieta paleo - 2019

Inne widoczne zmiany to obniżenie poziomu glukozy w krwi i wzrost hemoglobiny glikowanej (HbA1c). Po rezygnacji z cukru i chleba mój poziom cukru w krwi na czczo poszybował w górę, czasem osiągając poziomy zbliżone do stanów przedcukrzycowych.

Wydaje się, że jest to naturalna fizjologiczna reakcja u niektórych ludzi i pisałem wcześniej dużo na ten temat (np. Glukoza i paleo – badanie krwi).

Według ostatniego badania miałem cukier na czczo 85 mg/dl, czyli bardzo przyzwoicie. Co ciekawe, mam w domu glukometr i zdarza mi się sprawdzić swój cukier rano i najczęściej mam wyniki pomiędzy 95 a 100. Nie wykonuję jednak pomiarów za często i ciekawi mnie, że pomiar w laboratorium wskazał 85.

To, że trafił mi się najniższy wynik od rezygnacji z cukru, chleba i innego syfu, nie zwalam jednak na przypadek, ale na omijanie śniadań. Regularne jadanie tylko dwóch posiłków i post przez większość dnia czynią cuda jeśli chodzi o unormowanie poziomów cukru w krwi.

Niespodzianką był za to wzrost poziomu hemoglobiny glikowanej (HbA1c), który to wynik uważa się za miarę średniego poziomu cukru w krwi. Co ciekawe, w zeszłym roku (chwilę po rezygnacji ze śniadań) miałem także wysoki poziom, ale teraz doszedłem do 5,6%, co jest bardzo blisko stanów przedcukrzycowych.

Nie martwię się tym zbytnio, bo wynik HbA1c nie jest zbyt wiarygodnym wskaźnikiem (źródło). Poziom hemoglobiny glikowanej zależy silnie od czasu życia czerwonych krwinek, a na to ma wpływ sporo czynników (w tym ilość przyjmowanych węglowodanów).

Zobacz też praktyczne kalkulatory i przeliczniki jednostek: cholesterolu i trójglicerydów oraz glukozy, HbA1c, insuliny i peptydu-C.

Znany Robb Wolf opublikował na swojej stronie rozmowę z Shawnem Bakerem – lekarzem, który od dawna je paleo, o od dwóch lat tylko i wyłącznie mięso. Je znikome ilości węglowodanów, a jego cukier na czczo i HbA1c są jeszcze wyższe niż moje – odpowiednio 127 mg/dl i 6,3%.

Poza tym nie było żadnych istotnych zmian w wynikach badań. Rok temu uznałem swój poziom insuliny 4,89 µIU/ml za idealny (Mój idealny poziom insuliny na czczo), a teraz miałem jeszcze lepszy – 4,5 🙂

Jedyne, co się wyróżnia, to spadek MPV (średniej objętości płytek krwi) do wyniku poniżej normy. Inne parametry morfologii są w porządku, więc to nie jest raczej powód do niepokoju. Niski poziom MPV może być objawem braku witamin z grupy B, ale raczej nie wynika to z niejedzenia jajek, bo są one kiepskim źródłem tych witamin.

Ciekawe, czy ktoś dotrwał do końca tak długiego posta. W każdym bądź razie u mnie rok bez jajek i śniadań nie odbił się negatywnie na wynikach badań.

Cieszy mnie spadek trójglicerydów i TSH oraz wzrost poziomu FT3 i FT4.

Choć jajka są najbardziej odżywczym pokarmem dostępnym powszechnie (i w rozsądnej cenie), to ich niejedzenie nie musi się źle odbić na zdrowiu.

Lekarze i dietetycy straszą, jaki to straszny wpływ na nas będzie mieć rezygnacja ze śniadań, a ja tego u siebie nie widzę. Śniadanie wcale nie jest najważniejszym posiłkiem dnia.


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *