Glukoza i paleo – badanie krwi 2018

Po wyrzuceniu cukru, zbóż i innego syfu z jedzenia, moje wyniki badań glukozy (cukru w krwi) na czczo poszybowały w górę ocierając się nawet o stany przedcukrzycowe. Zmianę wyraźnie widać na wykresie poniżej. Dlaczego mam takie wyniki?

Cukier w krwi i dieta paleo

Było to dla mnie początkowo zagadką i głowiłem się nad tym w poprzednich latach. O moich wynikach pisałem już wcześniej – w latach 2015 i 2016. Polecam przeczytanie tych wpisów – wciąż są bardzo pomocne.

Zacznijmy od tego – dlaczego w ogóle warto badać cukier na czczo, czyli poziom glukozy w krwi rano? Jest to naprawdę tanie (7-8 zł) badanie, które może odpowiednio wcześnie wskazać początki cukrzycy i tak zwanego syndromu metabolicznego, który jest u podłoża większości chorób cywilizacyjnych.

To bardzo ważne, ponieważ wyraźne objawy cukrzycy pojawiają się dopiero wtedy, kiedy choroba się toczy od wielu lat i poczyniła już nieodwracalne szkody w organizmie. Nie trzeba mieć nadwagi, by mieć cukrzycę! Czytaj więcej: Cukrzyca – fakty i mity oraz Cukrzyca – pierwsze objawy.

To jest tekst z 2018 roku, o glukozie w krwi są też nowsze wpisy z 2020 i 2022.

Pamiętaj jednak, że poziom cukru na czczo nie jest wyrocznią. Można mieć początki cukrzycy, a rano wciąż mieć prawidłowy poziom glukozy (ważniejsze badania to cukier po posiłku i poziom insuliny).

No ale wróćmy do moich wyników. Już wcześniej widziałem w internecie sporo sygnałów od ludzi, którzy po istotnym ograniczeniu węglowodanów w pożywieniu zaobserwowali podwyższony poziom glukozy w krwi. Uspokajało mnie to, bo widziałem, że nie jestem jedyny z takimi wynikami, ale wciąż nie wiedziałem, czy to dobrze, czy źle i co w ogóle o tym myśleć.

Całe szczęście na początku tego roku nieoceniony Robb Wolf opublikował 385. odcinek swojego podcasta o zdrowiu {1}. Gościem, z którym Robb rozmawiał, był Shawn Baker – lekarz, który od dawna jada bardzo podobnie do paleo, a od dwóch już lat żywi się tylko i wyłącznie mięsem.

Nie lubię słuchać podcastów, ale całe szczęście Robb Wolf udostępnia także PDF z zapisem rozmowy. Ten właśnie odcinek był poświęcony wynikom badań krwi Shawna – jego glukoza na czczo i HbA1c są nawet wyższe niż moje.

Bardzo ważny był dla mnie komentarz dwóch naprawdę wiarygodnych, rozsądnych, wykształconych (i mądrzejszych ode mnie) rozmówców na temat takich wyników badań krwi oraz sugestie dotyczące dodatkowych badań (niektóre w domu, niektóre w laboratorium), które pozwolą rozwiać wszelkie wątpliwości.

Niedawno zrobiłem swoje coroczne badania krwi i dostałem wyniki – bardzo dla mnie zadowalające. Między innymi sprawdziłem poziom insuliny: Mój idealny wynik badania insuliny na czczo.

Co jeszcze warto zrobić, by się upewnić, że nie ma się żadnych problemów z metabolizmem cukru? Wymaga to trochę kłucia, ale warto zrobić dobowy profil glikemii – mój upewnił mnie, że jestem zdrowy (Zobacz więcej: Dieta paleo i dobowy profil glikemii).

Teraz już mogę z przekonaniem napisać: stosunkowo wysoki poziom cukru (glukozy) w krwi na czczo na diecie niskowęglowodanowej jest zjawiskiem fizjologicznym występujących u niektórych osób – najprawdopodobniej zależnie od genów i czynników środowiskowych.

Istnieją badania, które potwierdzają istnienie takiej fizjologicznej reakcji organizmu na ograniczenie węglowodanów {2, 3, 4}.

Nie mam cukrzycy i jestem od niej tak daleko, jak to tylko możliwe. Stosunkowo wysoki poziom glukozy w krwi rano jest w moim przypadku całkowicie normalny i nieszkodliwy.

Zobacz, jak dadatkowo upewniłem się, że nie mam cukrzycy: Dieta paleo i dobowy profil glikemii.

Ostatnie badanie wykazało niewielki spadek glukozy i wzrost HbA1c, ale tuż przed nim miałem kilkutygodniowe wakacje, które nieco rozregulowują moje żywienie – z reguły poza domem jadam więcej węglowodanów, a mniej tłuszczu niż w domu, więc chwilowy wzrost hemoglobiny glikowanej nie jest niespodzianką.

AKTUALIZACJA: To wpis z roku 2018, moje nowsze (2019) wyniki badań cukru i HbA1c (z wykresami) są we wpisie Rok bez jajek, rok bez śniadań – badanie krwi.

Na koniec ważna uwaga – pamiętaj, że nie jestem lekarzem ani dietetykiem. Choć o jedzeniu i jego związkach ze zdrowiem wiem nie tak mało, to odpowiadam tylko za zdrowie swoje i członków mojej rodziny. Ten wpis nie jest poradą medyczną ani dietetyczną.

Nawet jeśli masz podobne wyniki badań krwi, to ich przyczyna i diagnoza nie muszą być takie jak w moim przypadku. Zgodnie z prawem masz słuchać lekarza, jeść chleb, łykać garściami tabletki, roztyć się i rozchorować.

Ja jestem tylko znachorem z internetu 🙂


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Źródła:
 1. Robb Wolf.Episode 385 – Dr. Shawn Baker – Carnivore Diet and Dr. Baker’s Blood Work. [Link]
 2. Caminhotto Rde O, Lima FB. Impaired glucose tolerance in low-carbohydrate diet: maybe only a physiological state. Am J Physiol Endocrinol Metab. 2013 Dec;305(12):E1521.
  DOI/Crossref: 10.1152/ajpendo.00580.2013 [PubMed] [Google Scholar]
 3. Grandl G, Straub L, Rudigier C, Arnold M, Wueest S, Konrad D, Wolfrum C. Short-term feeding of a ketogenic diet induces more severe hepatic insulin resistance than an obesogenic high-fat diet. J Physiol. 2018 Oct;596(19):4597-4609.
  DOI/Crossref: 10.1113/JP275173 [PubMed] [Google Scholar] [Pełna treść w PMC]
 4. Blagosklonny MV. The mystery of the ketogenic diet: benevolent pseudo-diabetes. Cell Cycle. 2019 Sep;18(18):2157-2163.
  DOI/Crossref: 10.1080/15384101.2019.1644765 [PubMed] [Google Scholar] [Pełna treść w PMC]
Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

3 komentarze do “Glukoza i paleo – badanie krwi 2018”

 1. "Ja jestem tylko znachorem z internetu ?"
  Ja wiem co to jest dysonans poznawczy, ale kiedy dasz spokój z "paleo" i idziesz w proper carnivore (beef, salt water?)?

 2. "Po wyrzuceniu cukru, zbóż i innego syfu z jedzenia, moje wyniki badań glukozy (cukru w krwi) na czczo poszybowały w górę ocierając się nawet o stany przedcukrzycowe. Zmianę wyraźnie widać na wykresie poniżej. Dlaczego mam takie wyniki?"
  Wyniki masz w normie, nie martw się. Możesz mieć i 120mg/dl, ale to jest bez znaczenia, jeśli nie masz objaw cukrzycy.

  O Boże, słuchałeś Shawna Bakera?! To zamykaj blog i dawaj full #carnivore :))).

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *