Czytaj etykiety produktów spożywczych

Według prawa każdy produkt spożywczy musi na etykiecie zawierać dokładne informacje o składzie, a wszystkie składniki muszą być uporządkowane według ich ilości, zaczynając od tych, których jest najwięcej. Lista składników z reguły jest wydrukowana bardzo małymi literami i umieszczona w takiej części opakowania, na którą często nie zaglądamy (np. pod spodem).

węglowodany tuczą a nie tłuszcz

Według Federacji Konsumentów tylko 30% z nas czyta etykiety produktów żywnościowych, a spośród czytających tylko połowa je rozumie. Tymczasem warto je czytać! Amerykańscy naukowcy odkryli, że osoby czytające opakowania produktów spożywczych są chudsze. Wpływ ten jest szczególnie widoczny u kobiet – panie czytające etykiety ważą średnio 4 kg mniej i mają wskaźnik masy ciała BMI niższy o 1,48 od ich koleżanek niezwracających uwagi na drobne literki na opakowaniach.

Co ciekawe u panów różnice te są prawie pomijalne, BMI mężczyzn czytających skład produktów spożywczych jest niższy tylko o 0,1. Co można było przewidzieć, częściej etykiety czytają ludzie bardziej wykształceni i zamieszkujący miasta, a nie wieś.

Na łamach strony paleosmak.pl będziemy zamieszczać od czasu do czasu zdjęcia opakowań różnych produktów zawierające listę składników. Postaramy się wytłumaczyć, jak interpretować te etykiety, i które składniki są „dobre”, a które „złe”. Pamiętaj, jesteś tym, co jesz!


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *