Skład: cukier

Wiecie, że większość ludzi w ogóle nie czyta drobnych literek na opakowaniu, choć skład jest często opisany dość zrozumiałym językiem? Jako przykład weźmy batonik rozdawany w pociągach ekspresowych w Polsce:

skład cukier

Batonik nazywa się „Wafle z kremem kakaowym (73%)”. Nie wiem, czego tyczą się te procenty, ale na pewno nie zawartości kakao. Składniki muszą być uporządkowane według ich ilości – im wcześniej na liście, tym więcej go jest. Sprawdźmy niektóre z nich:

  • cukier – na pierwszym miejscu w liście składników sporej grupy przekąsek. Oznacza to że w produkcie jest go ilościowo najwięcej. Cukier powoduje mnóstwo chorób i schorzeń i źle wpływa na zachowanie dzieci (czytaj więcej: Cukrzyca, Depresja, Rak żywi się cukrem, Węglowodany, Autyzm i zespół Aspergera, Jedzenie i zachowanie)
  • tłuszcz palmowy – najtańszy rodzaj tłuszczu na naszej planecie. Nie dość, że jego uprawy niszczą lasy deszczowe, to jeszcze składa się w większości z omega-6 i powoduje stany zapalne.
  • mąka pszenna i mąka żytnia – węglowodany z mnóstwem szkodzącym nam substancji (czytaj więcej: Zboża szkodzą oraz Gluten – nie tylko celiakia).
  • kakao o obniżonej zawartości tłuszczu i odtłuszczone mleko – akurat tłuszcz kakaowy i tłuszcz mleczny są bardzo zdrowe. Pod potencjalnie chwytliwym terminem ukrywa się kakao i mleko pozbawione sporej części swojego pozytywnego wpływu. Dlaczego są one pozbawione tłuszczu? Bo tłuszcz kakaowy jest bardzo drogi, wykorzystuje się go między innymi w kosmetykach, a tłuszcz mleczny to inaczej masło, też stosunkowo drogie. Najtaniej jest kupić odtłuszczone kakao i odtłuszczone mleko i dodać dowolny tłuszcz roślinny. Niestety takie działanie ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Bardzo łatwo dać się zwieść nazwie sugerującej 73% zawartości kakao, tymczasem batonik ten składa się w zdecydowanej większości z cukru, niezdrowego tłuszczu i mąki. Kakao, i to odtłuszczone, jest dopiero na piątym miejscu na liście składników.

Czytajcie etykietki produktów i raczej podarujcie sobie te, których lista składników zaczyna się od niezbyt zdrowych dla nas rzeczy.


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

Jeden komentarz do “Skład: cukier”

  1. Liczba „73%” występująca w nazwie wafla oznacza chyba ilość kremu. A że krem jest niemal pozbawiony kakao, to już inna historia.

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *