Cały ten cukier – książka, która odmieni Twoje życie

W ostatnich tygodniach głośno jest o nowym filmie australijskiego aktora Damona Gameau’a pod tytułem Cały ten cukier (ang. That sugar film). Film już zszedł z ekranów, ale całe szczęście jest książka Cały ten cukier (ang. That sugar book), którą każdy powinien przeczytać, bo pokazuje jak uważana za zdrową dieta wpływa na nasze ciało.

Cały ten cukier, Paleo SMAK

O pomyśle Damona usłyszałem półtora roku temu i od razu go opisałem: Damon Gameau i jego cukrowy eksperyment. Sam testuję na sobie różne koncepcje żywieniowe porównując wyniki badań krwi „przed i po” i naprawdę mnie ucieszyło, że ktoś bardziej znany, stosując tę samą koncepcję, zrobi o tym film i książkę.

Tak jak w filmie Super Size Me Morgan Spurlock postanowił się żywić tylko w McDonalds, Damon Gameau na 60 dni przeszedł na „zdrową” żywność i pokazał jej wpływ na jego ciało, nastrój i zdrowie.

Cały ten cukier to właśnie opis tego eksperymentu, podczas którego autor, do tej pory stosujący żywienie zbliżone do paleo (czyli bez cukru i zbóż, a z dużą ilością zdrowych tłuszczów – czytaj więcej: Dieta paleo), zacznie jeść produkty powszechnie uważane za zdrowe i polecane przez dietetyków i autorytety medyczne.

Damon postanowił przez 60 dni jeść codziennie 40 łyżeczek cukru. Skąd ta liczba? To przeciętne dzienne spożycie cukru na głowę w Australii. Najważniejsze jednak to, że aktor nie jadł fast-foodów, lodów, słodyczy, ani żadnych innych pokarmów uważanych za niezdrowe.

Co więc jadł Damon? Głównie było to pieczywo, niskotłuszczowe jogurty, soki i przetwory owocowe, pełnoziarniste płatki zbożowe, chude mięso i wszystko inne, co przeciętny człowiek uznałby za zdrowe.

Skąd ten cukier? To właśnie te „zdrowe” produkty zawierały 40 łyżeczek cukru dziennie – samego cukru, bo węglowodany ze skrobi w zbożach i ziemniakach nie zostały uwzględnione w wyliczeniach.

Przez cały czas trwania eksperymentu Damon Gamaeu był pod opieką medyczną. Wszelkie testy przeprowadzone wcześniej wskazywały na pełnię zdrowia.

Rezultaty mogą być dla wielu szokujące. Choć Damon jadł tyle samo kalorii, co wcześniej, to w ciągu 60 dni przytył 9 kg i według lekarzy był na prostej drodze do cukrzycy, otyłości i chorób serca. Autor twierdzi, że niezależnie od tego, ile zjadł, wciąż chodził głodny i miał ochotę na więcej i więcej – tak właśnie działa „zdrowa” żywność.

Damon Gameau, That sugar film, PaleoSMAK
Damon Gameau

Damon Gameau, do tej pory tryskający energią optymista, już na początku eksperymentu stał się ospały i powolny, miał także ciągłe huśtawki nastroju – od euforii do depresji. Po trzech tygodniach lekarz mu powiedział, że widzi początki stłuszczenia wątroby. Niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby, bo tak się to schorzenie nazywa, prowadzi w dłuższym okresie do całkowitego uszkodzenia wątroby, a potem do śmierci.

Sprawdź, pod jakimi nazwami ukrywa się cukier: Cukier niejedno ma imię.

Cały ten cukier to nie tylko opis eksperymentu, książka otwiera oczy na praktyki stosowane przez przemysł spożywczy, który tworzy silnie uzależniające produkty zawierające ogromne ilości cukru, a jednocześnie przekupuje naukowców, którzy wbrew prawdzie przekonują, że cukier nie szkodzi.

Dzięki książce dowiesz się, jakie produkty zawierają najwięcej cukru, pod jakimi nazwami ukrywa się na etykietach produktów w sklepach i jak silny i destrukcyjny wpływ ma ma on nasze organizmy. Zobaczysz, jak reklamy manipulują i przeinaczają prawdę, jak silna jest machina propagandowa, która przekonuje nas do jedzenia cukru z cukrem w ciągu każdego posiłku, od rana do wieczora.

Książka zawiera też ponad 30 przepisów na zdrowe i smaczne bezcukrowe pokarmy.

Nie jest to książka o zdrowym żywieniu, skupia się tylko na cukrze i pomija inne szkodliwe a powszechnie zjadane pokarmy. Ale cukier to największa i najgroźniejsza z wszystkich trucizn na naszych talerzach.

Z książki Cały ten cukier nie dowiesz się, co jeść, jak masz alergie pokarmowe, problemy jelitowe, choroby autoimmunologiczne, ale rezygnacja z cukru będzie pierwszym i na pewno najważniejszym krokiem ku zdrowiu każdego bez wyjątku człowieka.

Cukier, Paleo SMAK

Osoby stosujące dietę paleo i podobne sposoby żywienia nie dowiedzą się pewnie wielu nowych rzeczy, ale książka dzięki stylowi, w jakim jest napisana, będzie dla nich dobrą rozrywką i pozwoli sobie przypomnieć wiedzę o tym, jak cukier wpływa na organizm.

Większość jednak społeczeństwa wierzy ślepo reklamom, lekarzom i dietetykom i tej grupie książka Cały ten cukier otworzy oczy, będzie dla nich przebudzeniem i zgodnie z obietnicą na okładce rzeczywiście zmieni sposób myślenia o „zdrowym” jedzeniu.

Czego można się dowiedzieć?

  • kaloria kalorii nierówna, że garść orzechów albo jedno awokado (około 200 kcal) nijak ma się do ciastka o tej samej wartości energetycznej
  • cukier tuczy, rozregulowuje łaknienie, uzależnia i szkodzi naszemu zdrowiu na dziesiątki sposobów
  • tłuszcz nie tuczy, wcale nie jest niezdrowy, a produkty niskotłuszczowe są wyjątkowo szkodliwe
  • jest ogromna różnica pomiędzy owocami a sokami owocowymi
  • wysokie trójglicerydy i zły cholesterol biorą się z cukru i węglowodanów, a nie tłuszczu
Zobacz też wyniki moich eksperymentów i badań krwi pod kątem trójglicerydów i cholesterolu.

Niestety nie jest to książka idealna, a do samego eksperymentu też można mieć kilka uwag – Damon Gameau nie jadł wcześniej cukru, ani zbóż, ale wszystkimi szkodami na swoim zdrowiu obarczył cukier, nie wspominając nijak o zbożach (a zboża także szkodzą).

Polska redakcja niestety konsultowała się z tymi samymi dietetykami, których niewiedzę książka ujawnia i przez to mamy kilka sprzeczności – np. w treści zgodnie z prawdą napisano, że tłuszcze nasycone są zdrowe i nie ma co się ich obawiać, a przypis redakcji podaje, że są one szkodliwe i powinno się ich unikać, eh…

Przy opisywaniu różnych rodzajów cukru uznano fruktozę za zło wcielone i czytelnik może nieopacznie zrozumieć, że glukoza nam nie szkodzi. Grafiki obrazujące, jakie pokarmy mają jaki cukier wrzucają w przypadku glukozy do jednego worka ryż, makaron, ziemniaki, chleb i… brokuła, a pokarmy z fruktozą to owoce, marchew, miód i… cebula 🙂

Jednak to wszystko to tak naprawdę niewielkie wady i wciąż uważam, że książkę tę powinien przeczytać każdy, a szczególnie osoby, które wierząc telewizji myślą, że jedzą zdrowo. Napisana jest bardzo prostym językiem, czyta się ją łatwo i szybko, więc nawet przeciętny Polak, który nie przeczytał w zeszłym roku ani jednej książki, powinien sobie z tą jedna bez trudu poradzić, w ciągu jednego lub dwóch wieczorów.

Wszystkie przepisy zawarte w książce Cały ten cukier mieszczą się w diecie paleo, choć raczej w jej niezbyt ścisłych wersjach, bo z reguły zawierają nabiał i strączki i niestety nie nadają się dla osób z problemami autoimmunologicznymi (czytaj więcej: Dieta paleoProtokół autoimmunologiczny, Nabiał – jeść czy nie jeść? oraz Rośliny strączkowe nie takie zdrowe).

Książka Cały ten cukier idealnie nadaje się na prezent dla bliskich, przyjaciół albo znajomych – w najgorszym razie zapewni im trochę rozrywki, ale w większości przypadków powinna odmienić ich życie – na lepsze i zdrowsze i – miejmy nadzieję – będzie pierwszym krokiem ku pełni zdrowia.

Książka wciąż jest w sprzedaży (sprawdź ceny).


Chcesz dostawać informacje na maila o nowych postach na stronie PaleoSMAK? Nie spamujemy, szanujemy prywatność i zawsze możesz się wypisać.

Czytaj więcej: Dieta paleo | Paleo dla początkujących | Efekty diety paleo | Żywieniowe fakty i mity | Dieta na… | Paleo dla dzieci? | Styl życia paleo

Dodaj komentarz przez Facebooka poniżej albo formularzem na dole strony:

3 komentarze do “Cały ten cukier – książka, która odmieni Twoje życie”

  1. Od siebie dodam że na forum zamieściłem znaleziony link do filmu i napisy po polsku. Także można sobie go ściągnąć i obejrzeć, jeśli ktoś nie chce/nie lubi czytać. Zarówno książka jak i film pokazują dobitnie jak „zdrowe” jedzenie jest zdradliwe i że warto postawić na prawdziwe jedzenie a nie produkty, które to jedzenie udaje.

  2. Od dawna wiem ze telewizja kłamie dlatego nie ogladam jej juz około 3 lat sama wybieram co chce obejrzec i czego posłuchac

  3. Widać, jakaś mafia pragnie zwrócić społeczeństwo nawet przeciwko groźnej, bo zdrowotnej i taniej cebuli.

Dodaj komentarz

Twój adres nie zostanie opublikowany. Pola wymagane są oznaczone symbolem *